کد مطلب: 58659 درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
ایران- بلغارستان و پنج سال نبرد در لیگ جهانی والیبال

ایران- بلغارستان و پنج سال نبرد در لیگ جهانی والیبال

دو تیم والیبال ایران و بلغارستان، در طول پنج سال اخیر در لیگ ملتها و مسابقات قهرمانی جهان بارها به مصاف هم رفته اند.
زمان مطالعه: 2 دقیقه

قدمت والیبال بلغارستان در رقابتهای بین المللی به بیش از هفت دهه می رسد. در سال 1949 در نخستین دوره رقابتهای قهرمانی جهان، بلغارها مدال برنز بازیها را از آن خود کرده و سه سال بعد، این عنوان را تکرار کردند. در این بین، آنها در سال 1950 میزبان مسابقات اروپایی هم بودند و با کسب عنوان چهارمی این رقابتها، کار خود را در این رقابتها هم آغاز کردند.

با این حال تقابل آنها با والیبال کشورمان به رقابتهای ادوار اخیر لیگ ملتها و مسابقات قهرمانی جهان محدود می شود.

ایران- بلغارستان و پنج سال نبرد در لیگ جهانی والیبال
ایران- بلغارستان و پنج سال نبرد در لیگ جهانی والیبال

در روز 23 ژوئن 2016 دو تیم ایران و بلغارستان برای اولین بار در لیگ جهانی والیبال مقابل هم قرار گرفتند. سالن« الکساندر نیکولیچ» صربستان محل برگزاری مسابقه دو تیم بود و بلغارستان با برتری(25-18) در ست اول، نخستین ست تقابل های دو تیم را به سود خودش خاتمه داد. اما در ادامه ایران موفق شد سه ست بعدی را به سود خود خاتمه دهد و به ترتیب بلغارها را روی امتیازات 20، 23 و 20 نگه دارد. ایران در پایان این دوره لیگ جهانی هشتم شد و بلغارستان هم مقام یازدهم رو از آن خود کرد.

دو سال بعد، مسابقه دو تیم در سالن 12 هزار نفری آزادی برگزار شد. در این مسابقه ایران فقط ست سوم را با نتیجه (25-23) به حریفش واگذار کرد اما ستهای اول، دوم و چهارم رو با نتایج( 25-22) (25-15) و (25-14) به سود خود خاتمه داد.

همین برد، جای دو تیم را در جدول نهایی رقابتها عوض کرد و ایران با 7 برد و 8 شکست عنوان دهم لیگ ملتها را از آن خود کرد و بلغارستان با 6 برد و 9 شکست، یازدهم شد.

iran-bulgaria-and-five-years-of-fighting-in-the-world-volleyball-league
iran-bulgaria-and-five-years-of-fighting-in-the-world-volleyball-league

در همان سال، دو تیم در رقابتهای والیبال قهرمانی جهان با همدیگر، همگروه شدند. هر دو تیم بازی اول خود را در سه ست تمام کرده بودند؛ بلغارستان با برتری مقابل فنلاند و ایران با برد در برابر پورتوریکو. با توجه به همگروهی این تیمها با لهستان، به نظر می آمد که نبرد ایران و بلغارستان، نبردی است برای کسب عنوان دومی گروه.

ایران در روز 13 سپتامبر در ستهای اول موفق شد به برتری(25-22) و (25-20) دست پیدا کند. هرچند ست سوم با نتیجه (25-22) به سود بلغارها تمام شد اما برد(25-19) ایران در آخرین ست، برتری کشورمان رو رقم زد.

اما این تنها نبرد دو تیم در رقابتهای قهرمانی جهان نبود. هشت روز بعد، در روز 21 سپتامبر، این دو تیم در مرحله گروهی دور بعد دوباره در برابر هم ایستادند. این بار شرایط کاملا متفاوت بود و بلغارها در سه ست پیاپی با نتایج (25-19)،(28-26) و (26-24) پیروز شدند. این دو تیم، مسابقات بعدی خودشان را در برابر امریکا و کانادا باختند تا بلغارستان در این رقابتها یازدهم شود و ایران سیزدهم.

آخرین رقابت دو تیم در لیگ ملتها هم به سال 2019 برمی گردد. ایران در 15 بازی اول خود در این رقابتها 12 برد به دست آورد که آخرین آنها مقابل بلغارها به دست آمد. روز 29 ژوئن، در سالن « کولودروما» شهر پلوودیف، ایران دو ست را (25-23) به سود خود تمام کرد و سرانجام با برد(25-21) در آخرین ست، هم برد دیگری مقابل بلغارستان به دست آورد و هم ایران را به دور نهایی رقابتها فرستاد. جایی که سرانجام عنوان پنجمی رقابتها از آن ایران شد؛ در حالی که بلغارستان با 5 برد و 10 باخت، عنوانی بهتر از دوازدهمی این مسابقه به دست نیاورد.

در صورت نیاز به مشاوره یا تبلیغات درباره موضوع فوق از طریق تلفن ثابت با شماره  02170705154 تماس بگیرید

معرفی نویسنده:

محتوا و مقالات پروفایل عمومی آسمونی توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، و بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

ثبت نظر درباره «ایران- بلغارستان و پنج سال نبرد در لیگ جهانی والیبال»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

2 + 8 = ?