کد مطلب:  31095 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 4 دقیقه
اینترنت iot یا اینترنت چیزها چیست؟

اینترنت iot یا اینترنت چیزها چیست؟

اینترنت iot یا اینترنت چیزها به‌طور کلی اشاره دارد به بسیاری از چیزها شامل اشیا و وسایل محیط پیرامون‌مان...
زمان مطالعه: 4 دقیقه

آشنایی با اینترنت iot یا اینترنت چیزها 

مفهوم اینترنت اشیاء (Internet of Things-IoT)، به نظر شبیه داستان‌هایی علمی تخیلی است که در آن یخچال‌ها حرف می‌زنند و خودروها به‌طور خودکار استارت می‌خورند؛ اما ارتباط با بستر اینترنت در وسایلی که دائم به یکدیگر متصل هستند، بسیار بیشتر از یک‌خانه یا خودرو هوشمند بر زندگی ما اثر خواهد گذاشت برای کارگران، اینترنت اشیاء روش اشتغال آن‌ها را با حفظ وقت و منابع و ایجاد فرصت‌های تازه در رشد صنایع و اختراعات تغییر خواهد داد.لا آسمونی همراه باشید.

حجمی انبوه‌تر از اطلاعات در اینترنت iot یا اینترنت چیزها
اینترنت اشیاء یک ماشین پردازش اطلاعات خواهد بود. به این معنی که شرکت‌ها مجبور به تغییراتی در روش جمع‌آوری و تحلیل اطلاعات خواهند شد؛ نه‌فقط در حوزه‌ی تصمیم‌گیری؛ بلکه در شیوه هماهنگ کردن خود باهوش مصنوعی و حتی در حجم و نوع اطلاعاتی که اینترنت اشیاء تولید می‌کند نیز نقش‌های جدیدی برای تحلیل، استراتژی‌ها و حتی مشتری مداری تعریف می‌شود. مری جی کرانین، پروفسور دانشگاه بوستون، مدیر مدرسه‌ی کرول و نویسنده کتاب تولیدات هوشمند، خدمات هوشمندتر؛ استراتژی‌هایی برای کنترل تجمعی می‌گوید:
شرکت‌ها به حجم عظیمی از اطلاعات به شکل سیل‌آسا دسترسی دارند که همه‌ی این وسایل مرتبط با یکدیگر، آن‌ها را تولید می‌کنند؛ اما این حجم زیاد اطلاعات نیازمند تحلیل است تا اطلاعات بیشتری را در مورد مشتریان و گرایش‌های آنان به دست آوریم. شرکت‌ها به اطلاعات اینترنت اشیاء نیاز پیدا خواهند کرد که به‌وسیله‌ی آن بخشی از طرح‌های خود را در راستای ماندن در بازار رقابت و ایجاد خلاقیت در خدمات و تولیدات جدید پیدا کنند.

انتقال سریع‌تر به هر جا در اینترنت iot یا اینترنت چیزها
اینترنت اشیاء اتفاق بزرگ زندگی روزانه‌ی شما خواهد شد. ارتباط وسایل متحرک، خودروها و جاده‌هایی که در آن‌ها خواهید راند می‌توانند به کاهش زمان مسافرت شما کمک کنند و بنابراین شما را قادر به کار سریع‌تر یا فعالیت‌هایی در زمان‌های مختلف کنند. امروزه عبارت «خودروهای مرتبط» فقط شروعی برای نمایش ظرفیت اینترنت اشیاء است. ماکاریو نامی، مدیر بازاریابی صنایع بی‌سیم جاسپر، شرکتی که در حوزه ارتباطات بین دستگاه‌ها و ماشین‌ها فعالیت دارد، می‌گوید:
AT&T، با تولیدکنندگان بزرگ خودرو مانند جی ام و بی ام دبلیو در ایجاد ارتباطات نسل چهارم بین خودرو‌ها فعالیت دارد و بدین ترتیب خدمات ارتباطی جدیدی را مانند اطلاعات ترافیکی لحظه‌ای و نیز تشخیص لحظه‌ای صندلی‌های نشیمن جلو و ایجاد اطلاعات برای اشخاصی که عقب نشسته‌اند عرضه می‌کنند.

تولیداتی سبزتر و ارزان‌تر در اینترنت iot یا اینترنت چیزها
باید از اینترنت اشیاء قدردان بود که با فراهم کردن ارتباطات بین وسایل، ایجاد شبکه‌ای هوشمند از فناوری‌ها را تسهیل می‌کند. از ابزار اندازه‌گیری، حسگر‌ها و ابزار دیجیتالی برای ایجاد و جمع‌آوری منابع جایگزین انرژی سازگار با محیط‌زیست مانند انرژی خورشیدی و باد استفاده می‌کند.
ماکاریو نامی می‌گوید: اینترنت اشیاء به‌شدت هزینه‌ها را در تولید صنعتی و تجاری کاهش خواهد داد. این امر با کاهش اتلاف انرژی، مصرف سوخت و جلوگیری از عملیات غیراقتصادی، ممکن خواهد شد. اینترنت اشیاء همچنین می‌تواند به بهبود و بهینه شدن تولید و انتقال انرژی و کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای با تسهیل تغییر آن به انرژی‌های تجدید پذیر کمک کند.

کنترل کامل وسایل همراه در اینترنت iot یا اینترنت چیزها
رویی باچر، بنیان‌گذار و رئیس ابداعات MNH و یکی از اعضای شورای اینترنت اشیاء می‌گوید: «بخش‌های فناوری اطلاعات ممکن است کنترل کامپیوتر‌ها و وسایل همراه را از دور فراهم کنند، اما اینترنت اشیاء افراد را قادر خواهد ساخت تا همه‌ی وسایلی که به اینترنت متصل هستند را کنترل کنند»
باچر همچنین با شرکت CommuniTake, همکاری دارد. کامیونی تیک یک استارتاپ درزمینه‌ی تهیه‌ی فناوری‌های کنترل از راه دور است. باچر می‌گوید فناوری‌هایی که به کاربر امکان راهبری و کنترل از راه دور گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها را می‌دهند، حالا دیگر امکان کنترل دیگر وسایل را از قبیل دوربین‌های مبتنی بر اندروید و ست‌تاپ‌باکس‌ها را فراهم خواهند ساخت.

مدیریت پیچیده‌تر وسایل در اینترنت iot یا اینترنت چیزها
بر اساس سخنان باچر، وقتی تعداد وسایل رشد کند، پیچیدگی مدیریت آن‌ها نیز بیشتر خواهد شد. به‌عنوان‌مثال کارگرانی را تصور کنید که از گوشی‌های هوشمند خود برای برقراری ارتباط، سرگرمی و امور کاری استفاده می‌کنند. وقتی اینترنت اشیاء اضافه شود، مورد جدیدی را به این استفاده‌ها اضافه خواهد کرد، کنترل وسایل مبتنی بر اینترنت اشیاء و مدیریت آن‌ها.
لاچر می‌گوید: «خیلی از وسایل متصل به اینترنت اشیاء مانیتور ندارند. راهی که برای کنترل وسیله وجود دارد، استفاده از گوشی هوشمند است. پیچیدگی با تنوع سیستم‌عامل‌ها افزایش می‌یابد.»

صرفه‌جویی در وقت در اینترنت iot یا اینترنت چیزها
برندان ریچاردسون، از پایه‌گذاران و مدیران PsiKick، استارتاپی واقع در ویرجینیا که به توسعه‌ی حس‌گرهای اینترنت اشیاء مشغول است، می‌گوید: «با کنترل وسایل متصل به اینترنت اشیاء، گوشی‌های هوشمند شما تبدیل به یک وسیله برای کنترل از راه دور وسایل می‌شود.»
یکی از مهم‌ترین جنبه‌های در دسترس اینترنت اشیاء این است که شما وسایلی را دارید که شما را می‌شناسند و می‌توانند به شما در مدیریت بیشتر امور کاری و زندگی شما یاری برسانند و وقت بیشتری را برای شما نگه‌دارند.

سخت‌تر کار کردن در اینترنت iot یا اینترنت چیزها
ریچاردسون بر این عقیده است که اینترنت اشیاء ممکن است زندگی را در همه‌ی ابعاد ساده‌تر کرده و تغییرات بزرگی را در صنایع به وجود بیاورد. وی بر این عقیده است: «هر تجارت و صنعتی در 30 سال آینده متحول خواهد شد. ما شاهد هستیم که با رشد اینترنت معمولی نیز این تغییرات آغاز شده است. با افزایش اطلاعات در ابعادی وسیع، باید خیلی چیزها را به بیت تغییر داد تا به اتم.»
ریچاردسون به‌عنوان‌مثال به تغییراتی که در صنعت پخش فیلم در جریان است اشاره می‌کند: سرویس نت‌فلیکس کم‌وبیش بلاک باستر‌ها {مغازه‌های اجاره فیلم} را به مرز نابودی کشانده است. این کار را با اینترنت وسیع و بهبود لجستیکی آن و نیز با حذف قیمت‌های اضافی انجام داده است.

: برای دریافت مشاوره درباره اینترنت iot یا اینترنت چیزها چیست؟ فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «اینترنت iot یا اینترنت چیزها چیست؟» در کادر زیر بنویسید :
2 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید