کد مطلب:  1251 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 4 دقیقه
معرفی سوره انبیا

معرفی سوره انبیا

معرفی سوره انبیاءسوره انبیاء بيست‌ ويكمين‌ سورة قرآن‌ مجيد، داراي‌  112 آيه‌ ، 1168 کلمه  و 4870 حرف‌ می باشد...
زمان مطالعه: 4 دقیقه

roduction-to-the-prophets-of-allah
roduction-to-the-prophets-of-allah

معرفی سوره انبیاء

سوره انبیاء بیست‌ ویکمین‌ سورة قرآن‌ مجید، دارای‌  112 آیه‌ ، 1168 کلمه  و 4870 حرف‌ می باشد .

در ترتیب‌ تلاوت‌ ، پنجمین‌ سوره‌ از «سُوَر مِئین‌» است‌، یعنی‌ سوره‌های‌ بیش‌ و کم‌ صد آیه‌ای‌ که‌ پس‌ از سورة طه‌ و پیش‌ از سورة حج‌ قرار گرفته‌ است‌. در ترتیب‌ نزول‌ مشهور، هفتاد و سومین‌ سوره‌ است‌ که‌ پس‌ از سورة ابراهیم‌ و پیش‌ از سورة مؤمنون‌ نازل‌ شده‌ است‌ .

علت نام‌گذاری

این سوره چنانکه از نامش پیداست، سوره پیامبران است، چرا که نام شانزده پیامبر، بعضی، با ذکر فرازهایی از حالاتشان و بعضی تنها به صورت اشاره در این سوره آمده است- موسی- هارون- ابراهیم- لوط- اسحاق- یعقوب- نوح- داود- سلیمان- ایوب- اسماعیل- ادریس- ذا الکفل- ذا النون (یونس)- زکریا و یحیی.  علاوه بر اینها پیامبران دیگری هستند که نامشان صریحا در این سوره برده نشده ولی پیرامون آنها سخنی آمده است (مانند پیامبر اسلام (صلی اللّه علیه و آله و سلّم) و حضرت مسیح).

محتویات سوره

در این سوره از وحدت خالق و اینکه جز او معبود و آفریدگاری نیست و نیز از آفرینش جهان بر اساس هدف و برنامه، و وحدت قوانین حاکم بر این عالم و همچنین وحدت سرچشمه حیات و هستی، و نیز وحدت موجودات در برنامه فنا و مرگ، بحث به میان آمده است.

بخش دیگری از این سوره، از پیروزی حق بر باطل، توحید بر شرک و لشکریان عدل و داد بر جنود ابلیس، سخن گفته شده است.

این سوره با هشدارهای شدید نسبت به مردم غافل و بیخبر از حساب و کتاب آغاز شده، و پایان آن نیز با هشدارهای دیگری در این زمینه تکمیل می گردد.

پیامبرانی که نامشان در این سوره آمده بعضا بیان زندگی و برنامه های مشروحشان در سوره های دیگر ذکر شده است ولی در این سوره بیشتر روی این بخش از حالات انبیاء تکیه شده که آنها هنگامی که در تنگناهای سخت گرفتار میشدند چگونه دست توسل به دامان لطف حق میزدند و چگونه خداوند این بنبست ها را بر آنها میگشود و از طوفان و گرداب نجاتشان می بخشید.

((ابراهیم)) به هنگامی که در آتش نمرود گرفتار شد.

((یونس)) هنگامی که در شکم ماهی فرو رفت.

((زکریا)) هنگامی که آفتاب عمر خود را نزدیک به غروب دید ولی جانشینی نداشت که برنامه هایش را تکمیل کند و همچنین سایر پیامبران به هنگام گرفتاری در طوفانهای سخت.

ثواب قرائت سوره

پیامبر گرامی اسلام (صلی اللّه علیه و آله و سلّم) میفرماید: هر کس سوره انبیاء را بخواند خداوند حساب او را آسان می کند (و در محاسبه اعمالش روز قیامت سختگیری نخواهد کرد) و هر پیامبری که نام او در قرآن ذکر شده با او مصافحه کرده و سلام میفرستد.

امام صادق (علیه السلام) میفرماید: هر کس سوره انبیاء را از روی عشق و علاقه بخواند، با همه پیامبران در باغهای پر نعمت بهشت، رفیق و همنشین می گردد، و در زندگی دنیا نیز در چشم مردم پر ابهت خواهد بود.

فوائد تلاوت سوره

1) دیدن خوابی خوش

از نبی مکرّم اسلام صلی الله علیه و آله و سلم نقل شده: اگر سوره انبیاء را بر پوست آهویی نوشته و هنگام خواب در کنار رختخواب خود قرار دهند در خواب چیزهای خوشایندی می بیند که قلبش بواسطه آن شاد می شود.

2) درمان بیخوابی

از امام صادق علیه السلام روایت شده: هر کس سوره انبیاء را بر پوست آهویی بنویسد و در کنار رختخواب خود قرار دهد و بخوابد تا وقتی این نوشته از آنجا برداشته نشود از خواب بیدار نمی شود و این دستور برای بیماران و کسانی که به علت افکار یا ترس و بیماری نمی توانند شب بخوابند و بیداری می کشند مناسب است و به اذن خداوند خوب می شود.

3) درمان درد ران

برای درمان « درد ران پا» امام علی علیه السلام فرموده اند: در ظرف بزرگی از آب گرم بنشیند و دستش را بر جایگاه درد بگذارد و آیه 30 سوره انبیاء را قرائت نماید.

4) درمان بیماری درد معده

سعد بن سعد از امام کاظم علیه السلام روایت کرده است که روزی ایشان به یکی از یارانشان که از درد معده ناراحت بود فرمود: «مقداری آب بگیر و با این آیه که می گویم تعویذ کن3 بار بگو: « یریدُ اللهُ بکُمُ الْیسْرَ وَ لا یریدُ بکُمُ الْعُسْرَ» و بعد آیه 30 سوره انبیاء را بخوان، سپس آن آب را بنوش و دستت را روی شکمت بکش، ان شاء الله بهبود خواهی یافت.

5) آثار ذکر یونسیه آیه 87 :  70 هزار بار بخواند: « لا اله الا انت سبحانک انی کنت من الظالمین» و به هیچ عنوان کمتر نباشد.

برای آزادی از زندان، برآمدن مهمات کلی و جزیی، دور کردن دشمن و از بین بردن حزن و اندوه .

تدبر در سوره انبیا

آیه 2و3 : اگرهرپند تازه‏ای از پروردگارتان آمد پس آن را شنیدید در حالی که دلهایتان مشغول است.

آیه 9 : اگر هر که را خواستیم نجات دادیم پس افراط کاران را به هلاکت رسانیدیم .

آیه 16 و 17 : اگر می‏خواستیم  آسمان و زمین و آنچه را که میان آن دو است به بازیچه بگیریم پس قطعا آن را از پیش خود اختیار می‏کردیم .

آیه 18 : اگر حق را بر باطل فرو می‏افکنیم پس بدانید آن را در هم می‏شکند و بناگاه نابودش می کند .

آیه 19 و21 : اگرهر چه در آسمانها و زمین است برای اوست وکسانی نزد اویند پسبدانید از پرستش وی تکبر نمی ورزند و درمانده نمی‏شوند وشبانه روز بی‏آنکه سستی ورزند نیایش می‏کنند .

آیه 22 : اگر در زمین و آسمان جز خدا خدایانی دیگروجود داشت پس قطعا زمین و آسمان تباه می شد و بدانید منزه است‏خدا وند پروردگار عرش از آنچه وصف می‏کنند .

آیه 24 : اگر به جای خداوند ، خدایانی برای خود گرفته‏اید پس بگو برهانتان را بیاورید .

آیه 25: اگر ای محمد پیش از تو هر پیامبری را فرستادیم پس به او وحی کردیم که خدایی جز من نیست و مرا بپرستید.

آیه 26 و 27 و 28: اگر گفتند خدای رحمان فرزندی اختیار کرده پس بدانید منزه است او بلکه فرشتگان بندگانی ارجمندند که در سخن بر او پیشی نمی‏گیرند و خود به دستور او کار می‏کنند .آنچه فراروی آنان و آنچه پشت‏سرشان است را می‏دانند و جز برای کسی که خدا رضایت دهد شفاعت نمی‏کنند و خود از بیم او هراسانند .

آیه 29 : اگر هر کس از فرشتگان بگوید من نیزجز او خدایی هستم پس او را به دوزخ کیفر می‏دهیم.

آیه 31 : اگر در زمین کوههایی استوار نهادیم پس برای اینست تا مبادا زمین اهل آنرا بجنباند و در آن راههایی فراخ پدید آوردیم باشد که راه یابند .

آیه 41 : اگر ای محمد پیامبران پیش از تو نیزمورد ریشخند قرار گرفتند پس بدان کسانی که آنان را مسخره می‏کردند سزای آنچه که آن را به ریشخند می‏گرفتند گریبانگیرشان شد .

آیه 46 : اگر شمه‏ای از عذاب پروردگارت به آن کافران ومشرکان برسد پس خواهند گفت ای وای بر ما که ستمکار بودیم .

آیه 47 : اگرعمل شما هموزن دانه خردلی باشد آن را می‏آوریم و ترازوهای داد را در روز رستاخیز می‏نهیم پس بدانید هیچ کس در چیزی ستم نمی‏بیند و کافی است که ما حسابرس باشیم .

- نویسنده : سید سهیل مهرزاد

: برای دریافت مشاوره درباره معرفی سوره انبیا فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط :

نظر خود را درباره «معرفی سوره انبیا» در کادر زیر بنویسید :

3 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید