کد مطلب:  34255 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
23 ژوئن، روز جهانی زنان بیوه

23 ژوئن، روز جهانی زنان بیوه

دبیرکل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت فرارسیدن 23 ژوئن - دوم تیر ماه - روز بین المللی زنان بیوه، ضمن فراخوان برای خاتمه تبعیض علیه بیوه زنان اعلام کرد: در
زمان مطالعه: 1 دقیقه

در پیام بان کی مون که روز سه شنبه انتشار یافته، آمده است: هنگامی که زنان همسرانشان را از دست می دهند، در معرض آسیب های گسترده قرار می گیرند و بسیاری از بیوه زنان از ارث، مالکیت زمین، معاش، شبکه تامین اجتماعی، مراقبت های بهداشتی و آموزش محروم هستند و کودکان آنان نه تنها باید غم از دست دادن پدر را تحمل کنند، بلکه از منافع و وضعیت اجتماعی خود نیز محروم می شوند.

وی می افزاید: نبود تبعیض علیه زنان بیوه به نفع کودکان و جوامع آنان خواهد بود. در برخی موارد بیوه زنان برای اداره کسب و کار خود به سرپرست مرد نیاز دارند و زنان بیوه ممکن است از جوامع خود طرد شده و مجبور شوند تن به ازدواج های اجباری دهند یا مورد سوءرفتار فیزیکی قرار گیرند. همچنین فرزندان آنان معمولا ترک تحصیل می کنند و در دام فقر گرفتار می شوند.

دبیرکل سازمان ملل متحد ادامه می دهد: رفع تبعیض موجب می شود زنان بیوه از حقوق بشر خود به گونه ای کامل بهره برند و روز جهانی بیوه ها فرصتی است برای دفاع از حق آنهایی که داغداری شان همراه با محرومیت، سوءاستفاده، از دست دادن خانه، وسیله معاش و جایگاه اجتماعی است.

23 ژوئن ، روز جهانی زنان بیوه

23 ژوئن ، روز جهانی زنان بیوه

بسیاری از زنانی که به دلیل مرگ شوهرشان به صورت مستقل زندگی می‌کنند، چندان با عنوان بیوه راحت نیستند و آن را تبعیت از کلیشه‌ای می‌دانند که مبتنی بر وابستگی زنان به شوهران‌شان است.

با این حال واقعیت موجود در بسیاری از کشورها و از جمله ایران حاکی از آن است که اغلب زنانی که پس از مرگ شوهر یا جدایی از او، تنها زندگی می‌کنند و بیوه خوانده می‌شوند شرایط ویژه‌ای دارند و وضعیت اقتصادی و اجتماعی‌شان متفاوت از زنان شوهردار است.

نظر خود را درباره «23 ژوئن، روز جهانی زنان بیوه» در کادر زیر بنویسید :
5 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید