کد مطلب:  56333 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
20 اکتبر، روز جهانی تنبل

20 اکتبر، روز جهانی تنبل

20 اکتبر روز جهانی تنبل نامگذاری شده است، حیوانی که در جنگل های آمریکای جنوبی زندگی می کند
زمان مطالعه: 1 دقیقه

به دلیل آهستگی و کندی بسیار زیاد حرکات این جانور نام تنبل بر روی این حیوان گذاشته شده و این تنبلی در واقع راهکار متابولیک برای کاهش مصرف انرژی است.

تنبل‌ها حدود 20 ساعت در شبانه روز می‌خوابند، یعنی حدود 80 درصد از وقتشان را در خواب به سر می برند، در این مدت آرام‌تر نفس می‌کشند، ضربان قلبشان کند می‌زند؛ حتی سرعت هضم غذا نیز در بدنشان کاهش می‌یابد.

گونه‌های تنبل همگی زندگی درختی دارند؛ ، فقط یک بار در هفته غذا می‌خورند و مانند کپه ای از مو، روی زمین می‌نشینند یا بر شاخه درختان آویزان می‌شوند؛ این حیوان بامزه دو تا سه انگشت دارد که با آنها به شاخه های درختان می چسبد و برای عمل دفع به پایین درخت می‌آید.

حرکت آنها بسیار آهسته بوده و سرعت آن‌ها دو متر در دقیقه است، به گفته محققان، تنبل ها مسیر یک کیلومتری را بیش از 80 ساعت طی می کنند و به قدری کند هستند که خزه روی آنها رشد می کند؛ بدن آنها بسیار نیرومند است و میزبان نوعی خزه است که برای زندگی در بین موهای تنبل تکامل پیدا کرده اند و به استتار این جانور کمک می کند و خود این خزه‌ها غذای بعضی حشرات هستند.

تنبل‌های ماده، معمولاً یک بچه به دنیا می‌آورند، برای به دنیا آوردن بچه هایشان لانه‌ای نمی‌سازند. حیوان ماده از شاخه آویزان می‌شود. وقتی نوزاد به دنیا می‌آید با پنجه‌های قوی به موهای مادرش می‌چسبد و 9 ماه دیگر را هم روی بدن مادرش می گذراند.

این موجودات برخلاف خشکی، در آب بسیار شناگران ماهری هستند و زمانی که دشمن به آن‌ها حمله می‌کند قادر هستند با سرعت بالایی فرار کنند.

نزدیکترین خویشاوندانشان مورچه‌خوار و آرمادیلو است، در گذشته تنبل‌های غول‌پیکر تقریباً به اندازه فیل بودند و همین‌طور تنبل‌های دریایی نیز وجود داشتند که اکنون منقرض شده‌اند.

تنبل‌ها بومی مناطق جنگلی آمریکای مرکزی و آمریکای جنوبی هستند که با نابودی درختان جنگلی، زیستگاههای این حیوانات شگفت انگیز در حال از بین رفتن و این موجودات نیز در معرض انقراض قرار گرفته اند. جالب است بدانید بسیاری مردم دنیا از جمله کلمبیایی‌ها سالانه این روز را تحت عنوان " روز جهانی تنبل‌ها " جشن می گیرند. این جشن در شهر "Itagui " کلمبیا طرفداران زیادی دارد و با حضور بیش از 200 هزار نفر برگزار می شود

در این جشن تنبل‌های کلمبیایی مدعی هستند کمتر از دیگران دچار استرس می شوند و میزان خودکشی و حتی تمایل به آن در آنها به میزان قابل توجهی پایین تر است.

نظر خود را درباره «20 اکتبر، روز جهانی تنبل» در کادر زیر بنویسید :
5 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید