کد مطلب: 55222 درج نظر
19 آگوست ، روز جهانی اورانگوتان
زمان مطالعه: 2 دقیقه

۱۹ آگوست با هدف آگاهی بخشی درمورد مخمصه‌ای که اورانگوتان‌ها در آن گرفتارند و کمک به حفاظت از این گونه، به نام «روز جهانی اورانگوتان» نامگذاری شده است.

ماموریت روز جهانی اورانگوتان یادآوری این امر به بشر است که این گونه از میمون‌ها پیش از آن که براي هميشه از صفحه روزگار محو شوند، به توجه و مراقبت بيشتر نياز دارند.

فرآیند جنگل‌زدایی به طور خاص زندگی را برای اورانگوتان‌ها که به مدد دست‌های بلندی که دارند ۹۰ درصد از زمان خود را به جستجوی غذا بر روي درختان مي‌گذرانند، دشوار مي‌کند.

تخریب و کاهش مساحت جنگل‌های باران خیز استوایی در برونئو و سوماترا که تنها زیستگاه این نوع از میمون‌ها هستند، تهديد اصلي براي بقاي اين گونه است.

این شرایط عمدتا به دلیل فعالیت‌های انسانی و آتش سوزی‌های گسترده ناشي از چرخه آب و هوايي ال نينو، ايجاد شده است. تجارت غيرقانوني حيوانات از ديگر عوامل دخيل در کاهش جمعيت اورانگوتان‌ها است. از طرف ديگر، بخشي از جمعيت اورانگوتان‌ها نيز به دست مردم بومي بورنئو و کارگران مهاجر شکار شده و خورده مي‌شوند.

زمانی بیش از صدها هزار اورانگوتان در جهان وجود داشت اما در زمان حاضر بنابر برآوردهای اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت، تنها صدهزار اورانگوتان در جهان باقی مانده است.

شباهت های فیزیکی اورانگوتان با انسان

اورانگوتان‌ها از شباهت‌های فیزیکی بسیاری با انسان برخوردارند. به گفته محققان، اورانگوتان‌ها دستکم ۲۸ ویژگی فيزيکي مشترک با انسان دارند که به طور قابل ملاحظه‌اي از شباهت‌هاي فيزيکي شامپانزه‌ها و گوريل‌ها با انسان بيشتر است.

اورانگوتان‌ها که عمدتا گیاهخوارند، از دندان‌های تخت آسیا و حفره سقف دهانی مشابه آن چه در انسان مشاهده می‌شود، برخوردارند.

این نوع از میمون ها نیز مثل انسان پیر می شوند و در این راستا با پا گذاشتن به میانسالی علائم مشابهي را از قبيل از دست دادن دندان، توده عضلاني و استخواني، سفيدي مو و ضعف، تجربه مي‌کنند.

از دیگر شباهت‌های میان اورانگوتان و انسان می‌توان به تقارن بین نیمکره راست و چپ مغز و شباهت کتف‌ها اشاره کرد.

اورانگوتان‌ها نیز چون انسان‌ها به زندگی خانوادگی و تربیت و پرورش فرزند اعتقاد دارند و در همین راستا تا ۸ سالگی کنار اورانگوتان مادر مانده و راه و روش زندگی و بقا را از وی فرامي‌گيرند.

علاوه بر این، اورانگوتان‌ها به هنگام غلغلک و دنبال هم دویدن اصواتی چون صدای خنده از خود تولید می‌کنند و می‌توانند چهره ها را پس از گذشت یک مدت زمان طولاني به ياد آورده و بشناسند.

این گونه از میمون‌ها که یک زندگی اجتماعی پیچیده دارند، همچون جوامع انسانی آموخته‌هاي خود را به يکديگر منتقل کرده و روش‌ها و فرمول‌ها را به هم ياد مي‌دهند.

هوش بالا، مهمترین مشخصه اورانگوتان‌ها

هوش اورانگوتان‌ها خیره کننده و ستودنی است. از استفاده از صابون برای شست و شوی دستها گرفته تا استفاده از برگ به عنوان دستکشی برای برداشتن میوه‌ها و شاخه‌های خاردار؛ همه و همه از قدرت ذهني بالاي اين موجودات براي تجزيه و تحليل و يادگيري حکايت دارد. ننت معروفترين اورانگوتان فرانسه که بدون هيچ آموزشي با استفاده از رنگ‌ها نقاشي مي‌کند، گواهي بر اين مدعاست. نقاشي‌هاي اين اورانگوتان باهوش که توجه بازديدکنندگان باغ گياهان پاريس را به خود جلب کرده است، گاهي با قيمت هزاران يورو به فروش مي‌رسند و مبلغ حاصل در حفاظت از گونه در خطر انقراض وي مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

اورانگوتان‌ها در طبیعت بین ۳۰ تا ۴۵ سال عمر می‌کنند اما در صورت بهره‌مندی از مراقبت و نگهداری‌های لازم می‌توانند تا ۶۰ سال یا بيشتر نيز زنده بمانند.

نصف شدن جمعیت این گونه جانوری در یک دهه گذشته آن را در فهرست گونه‌های در خطر انقراض قرار داده است.

شاید کمتر کسی تصورش را می‌کرد که روزی اورانگوتان‌ها نیز در فهرست گونه‌های درحال انقراض قرار گیرند اما بشر با بهره برداری‌هاي بي رويه و غيراصولي از طبيعت و تخريب و برهم زدن نظم طبيعي زيستگاه‌ها، روز به روز اين موجودات باهوش و خارق‌العاده را به لبه پرتگاه انقراض نزديک‌تر مي‌کند.

اگر هم اینک تدبیری در این باره اندیشیده نشود، آیندگان نام این گونه را در فهرست حيوانات انقراض يافته جستجو خواهند کرد.

ثبت نظر درباره «19 آگوست ، روز جهانی اورانگوتان»

برای ثبت نظر ابتدا وارد سایت شوید


ورود به سایت