کد مطلب:  53584 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 4 دقیقه
29 می، روز جهانی حافظان صلح سازمان ملل

29 می، روز جهانی حافظان صلح سازمان ملل

29 ماه می روز جهانی حافظان صلح سازمان ملل متحد است.
زمان مطالعه: 4 دقیقه

روز جهانی حافظان صلح سازمان ملل متحد، 29 ماه می فرصتی برای ادای احترام به سهم ارزشمند بیش از 3900 حافظ صلح سازمان ملل است که در سال 1948 در زیر پرچم این سازمان جان خود را ازدست‌داده‌اند که شامل 102نفر در سال 2019 نیز می‌شود.

روز جهانی حافظان صلح سازمان ملل - International Day of UN Peacekeepers

به گزارش سازمان ملل، امسال چالش‌ها و تهدیدهای که صلح‌طلبان با آن روبرو شدند از هر زمان دیگری بیشتر است، زیرا آنان نیز مانند همه مردم در سراسر جهان نه‌تنها مجبورند با بیماری همه‌گیر کووید-19 همراه شوند، بلکه از مردم کشورها نیز حمایت و محافظت کنند. حافظان صلح باوجود خطر کووید-19 همچنان به بهترین شکل از دولت‌ها و جمعیت محلی حمایت می‌کنند.

موضوع روز حافظان صلح در سال 2020، "زنان، حافظان صلح و کلیدی برای صلح" اعلام‌شده و شعار بیستمین سالگرد این روز بعد از تصویب قطعنامه 1325 شورای امنیت سازمان ملل درباره زنان، صلح و امنیت است.

زنان حافظ صلح، سهم باارزشی در صلح دارند. آنان به بهبود عملکرد کلی صلح کمک کرده و دستیابی بیشتری به جوامع  به‌ویژه زنان دارند، بنابراین به ارتقاء حقوق بشر و حمایت از غیرنظامیان کمک می‌کنند. آنان همچنین زنان را ترغیب می‌کنند تا به بخشی معنی‌دار از روند صلح و روند سیاسی تبدیل شوند. وقتی زنان در مذاکرات صلح شرکت می‌کنند ، کیفیت و دوام توافق‌های صلح افزایش می‌یابد  و هنگامی‌که زنان امضاء کننده توافق‌نامه‌های صلح هستند، بیشتر نقش خود را ایفاء کرده  و تحقیقات دانشگاهی نیز نشان می‌دهد که زنان به ثبات و صلح پایدار کمک می‌کنند.

اولین ماموریت حفظ صلح سازمان ملل در 29 می 1948 انجام شد، هنگامی‌که شورای امنیت تعداد معدود ناظران نظامی سازمان ملل متحد را در خاورمیانه اعزام کرد.از آن زمان تاکنون بیش از یک‌میلیون زن و مرد در 72 عملیات صلح سازمان ملل خدمت کردند که به‌طور مستقیم بر زندگی میلیون‌ها انسان تاثیر گذاشته و جان‌های بی‌شماری را نجات دادند. امروز، صلح سازمان ملل بیش از 95هزار کارکنان نظامی، پلیس و غیرنظامی در 13 عملیات مستقر کرده است.

دبیر کل سازمان ملل برای گرامیداشت این روز در مقر سازمان ملل در نیویورک، یاد همه پاسداران صلح که جان خود را طی خدمت زیر پرچم سازمان ملل متحد طی هفت دهه گذشته ازدست‌داده‌اند با تاج گل گرامی خواهد داشت و مراسم مجازی اهداء مدال داگ همسارجولد را به پاسداران صلح که در سال 2019 جان خود را ازدست‌داده دادند، اهداء خواهد کرد.

زنان در همه بخش‌های پلیسی، نظامی و غیرنظامی مستقر شدند و تاثیرات مثبتی بر محیط‌های صلح‌آمیز ازجمله حمایت از نقش زنان در ایجاد صلح و حمایت از حقوق زنان دارند.

در همه زمینه‌های صلح، زنان حافظ صلح ثابت کردند که می‌توانند عملکردی مانند همتایان مرد با همان استانداردها و در همان شرایط سخت داشته باشند. این‌یک ضرورت عملیاتی است که ما نیروهای صلح زن را استخدام و حفظ کنیم.

در سال 1993، زنان یک درصد از نیروی غیرنظامی سازمان ملل را تشکیل می‌دادند. در سال 2019 تقریبا 95 هزار پاسدار صلح را زنان تشکیل دادند که شامل 4.7درصد نیروهای نظامی و 10.8درصد واحدهای پلیس بودند که در ماموریت‌های صلح سازمان ملل شرکت داشتند. درحالی‌که سازمان ملل متحد تشویق و حمایت از اعزام زنان به وظایف غیرنظامی، مسؤولیت استقرار زنان در بخش پلیس و ارتش را بر عهده کشورهای عضو قرار داده است. بخش پلیس سازمان ملل متحد "تلاش جهانی" برای استخدام تعداد بیشتری از افسران زن پلیس در خدمات پلیس ملی و در عملیات پلیس سازمان ملل در سراسر جهان راه‌اندازی کرد. هدف سال 2028 برای زنان مشغول خدمت در بخش نظامی 15درصد و برای ناظران نظامی و افسران 25درصد است. هدف 2028 برای زنان مشغول به خدمت در واحدهای پلیس تشکیل یافته 20درصد و برای افسران اختصاصی 30درصد است.

نقش مهم حافظان صلح

زنان در نقش حافظان صلح عملکرد موثرتری دارند. زنان حافظ صلح، عملکرد کلی صلح را بهبود می‌بخشند ، دسترسی بیشتری به جوامع دارند، به ارتقاء حقوق بشر و حمایت از غیرنظامیان کمک کرده و زنان را ترغیب می‌کنند تا به بخشی معنی‌دار از صلح و روند سیاسی تبدیل شوند.

بهبود عملکرد و ایفای نقش

تنوع بیشتر و مهارت‌های گسترده به معنای بهبود تصمیم‌گیری، برنامه‌ریزی و نتایج حاصل از آن است و منجر به اثربخشی و عملکرد عملیاتی بهتر می‌شود.

دسترسی بهتر

زنان حافظ صلح می‌توانند به زنان و کودکان دسترسی بهتری داشته باشند و برای مثال با مصاحبه و حمایت از بازماندگان خشونت‌های جنسیتی و خشونت علیه کودکان  اطلاعات مهمی تولید کنند که به‌طورمعمول رسیدن به آنها دشوار است.

انعکاس خدمت در جوامع

مشارکت زنان در حافظان صلح سازمان ملل متحد اجازه می‌دهد تا تمام اعضاء جامعه در حفاظت مشارکت داشته باشند.

ایجاد اعتماد و اطمینان

بانوان حافظ صلح در جوامع محلی نقش مهمی دارند و به بهبود دسترسی و پشتیبانی از زنان محلی در جوامعی که صحبت زنان با مردان مجاز نیست، کمک می‌کنند.

کمک به پیشگیری و کاهش اختلافات

زنان حافظان صلح کمک می‌کنند تا تاثیر منفی اختلافات معیشتی زنان بر طرف و دیدگاه‌های جدید و راه‌حل‌های موثر برای رفع نیازهای زنان در شرایط درگیری و پس از جنگ فراهم شود.

الهام‌بخش و ایجاد الگو

زنان حافظ صلح به‌عنوان مربیان قدرتمند و الگوهایی در نقش زنان و دختران در شرایط پس از درگیری در مناطق درگیر هستند و نمونه‌ای از حامیان دفاع از حقوق خود هستند و  مشاغل غیر سنتی را پیگیری می‌کنند.

نیروهای حافظ صلح سازمان ملل متحد با یکی از بزرگترین چالش‌های زمان خود یعنی همه‌گیری کووید-19 روبرو هستند. حامیان صلح در پاسخ به این بیماری همه‌جانبه به دولت‌ها و جوامع محلی کمک می‌کنند و به تطبیق فعالیت‌های خود برای اجرای وظایف خود، ازجمله حمایت از اجتماعات آسیب‌پذیر  ادامه می‌دهند. زنان حافظ صلح در این مبارزه در خط مقدم قرار دارند و بخشی جدایی‌ناپذیر از واکنش به این بیماری همه‌گیر هستند و ماموریت خود را با محدودیت‌های فعلی با رعایت تمام اقدامات احتیاطی انجام می‌دهند.

نظر خود را درباره «29 می، روز جهانی حافظان صلح سازمان ملل» در کادر زیر بنویسید :
3 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید