ارزیابی مهاجرت
کد مطلب:  41448 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
21 مارس؛ روز جهانی جنگل ها

21 مارس؛ روز جهانی جنگل ها

مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال 2012 روز بیست و یکم مارس را به عنوان روز جهانی جنگل ها انتخاب کرده است.
زمان مطالعه: 2 دقیقه

مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال 2012 روز بیست و یکم مارس (دوم فروردین) را با هدف حفاظت و ارتقای سطح آگاهی‌ها از نقش و جایگاه جنگل‌ها در تحقق توسعه پایدار به عنوان روز جهانی جنگل اعلام نمود.

21 مارس؛ روز جهانی جنگل
21 مارس؛ روز جهانی جنگل

 

به همین مناسبت همه ساله در همین ایام کشورهای جهان با هدف جلب مشارکت عمومی در فرایند برنامه‌ریزی و انجام فعالیت‌های مرتبط با جنگل از طریق برگزاری کمپین‌های درختکاری و توسعه فضای سبز در سطوح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی تشویق می گردند. هدف اصلی این روز ارج نهادن به نقش بی‌بدیل و تاثیرگذار جنگل ها در نیل به توسعه پایدار و حفظ بستر حیات برای بقای انسان و همه موجودات زنده است.روز جهانی جنگل هر ساله توسط مجمع جنگل ملل متحد با موضوعی خاص نامگذاری می‌شود.

در همین ارتباط مراسم بزرگداشت روز جهانی جنگل در سال 2017 با عنوان "جنگل­ها و انرژی"  نامگذاری شده است که عمده دلایل آن به قرار ذیل می‌باشد: انرژی حاصل از چوب: از منابع اصلی انرژی تجدید شونده در جهانچوب حدود 40 درصد از منابع فعلی انرژی تجدیدشونده جهان را در مقایسه با انرژی خورشیدی، برق-آبی یا بادی تامین کرده و نقش مهمی را برای تولید انرژی درکشورهای درحال توسعه و برخی از کشورهای صنعتی ایفا می­نماید.

21 مارس ، روز جهانی جنگل ها
21 مارس ، روز جهانی جنگل ها

امروزه حدود 50 درصد از میزان چوب تولیدی جهان (حدود 86/1 میلیارد مترمکعب) به صورت انرژی جهت پخت و پز، گرمایش و تولید برق مورد استفاده قرار می‌گیرد. چوب برای 4/2 میلیارد نفر در سراسر جهان به معنای منبع قابل اتکایی جهت پخت و پز و داشتن وعده غذایی و آب گرم و محل سکونت پر از آرامش و صمیمی محسوب می‌گردد.

انرژی حاصل از چوب: عامل محرک توسعه اقتصادی حدود 883 میلیون نفر به صورت تمام­ وقت یا نیمه ­وقت در کشورهای در حال توسعه در بخش انرژی چوب اشتغال دارند. نو‌سازی بخش انرژی حاصله از چوب می­تواند نقش بسزایی در پیشبرد اهداف اقتصاد روستایی و ایجاد انگیزه برای توسعه شرکت‌­ها ایفاء نماید.

بدین معنا که سرمایه ­گذاری‌های کلان در تولید انرژی از منابع چوبی و تولید سوخت­های جدید از چوب می­تواند منابع درآمدی بیشتری را جهت تحقق مدیریت پایدار جنگل فراهم نموده و در نهایت منجر به رشد بیشتر بخش جنگل­ و اشتغال‌زایی آن گردد. چوب و درختان: زندگی شهری بهتر و قبوض انرژی کمترکاشت درخت و ایجاد فضای سبز در مناطق استراتژیک شهری می­تواند بین 2 تا 8 درجه سانتی‌گراد دمای هوا را خنک‌­تر کند.

21 مارس؛ روز جهانی جنگل
21 مارس؛ روز جهانی جنگل

کاهش اثرات تغییرات اقلیمی وکمک به توسعه پایداردر مقیاس جهانی، جنگل­ها حدود 10 برابر میزان مصرف اولیه انرژی سالانه جهان را در خود دارند. بنابراین از پتانسیل قابل توجهی به عنوان منابع تجدیدشونده جهت رفع نیازهای جهانی برخورداند. نقش جنگل‌­های انرژی در حال و آینده اقتصاد سبز در سطح جهانسرمای‌ه­گذاری بیشتر در فناوری های جدید و در جنگل­های تحت مدیریت پایدار، عامل اصلی افزایش نقش جنگل ها به عنوان منبع اصلی انرژی تجدیدشونده است.

بدین ترتیب، ما عملا با این کار بر روی آینده ای با ثبات و روشن برای خود و تحقق اهداف توسعه پایدار و اقتصاد سبز سرمایه­گذاری می­کنیم.قطعا افزایش مناطق جنگلی تحت مدیریت پایدار توسط خانوار ها و جوامع محلی می­تواند به میلیون­ها نفر درکشورهای درحال توسعه، امکان دسترسی به انرژی ارزان، پایدار و تجدید شونده را فراهم سازد.

ارزیابی مهاجرت
: برای دریافت مشاوره درباره 21 مارس؛ روز جهانی جنگل ها فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «21 مارس؛ روز جهانی جنگل ها» در کادر زیر بنویسید :
4 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید