8 آگوست ، روز بین المللی گربه | آسمونی
کد مطلب: 35267 درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
8 آگوست ، روز بین المللی گربه

8 آگوست ، روز بین المللی گربه

گربه یکی از قدیمی ترین حیوانات خانگی محسوب می شود؛ با این حال اطلاعات زیادی در مورد روند اهلی شدن این حیوان وجود ندارد
زمان مطالعه: 1 دقیقه

تاریخ 8 اوت (17 مرداد) به نام روز بین المللی گربه (International Cat Day) نامگذاری شده است. با آسمونی همراه باشید.

8 آگوست ، روز بین المللی گربه

باستان شناسان در تحقیقات خود در جزیره قبرس (سال 1983)، استخوان فک گربه ای با قدمت 8 هزار سال را کشف کردند. با این حال محققان براین باور بودند که اهلی کردن گربه ها با چندین هزار سال قبل باز می گردد. سال 2004، در ادامه اکتشافات در قبرس، باستان شناسان موفق به کشف استخوان های گربه ای شدند که در کنار انسان دفن شده بود.

این کشف ثابت کردکه گربه های باستانی این جزیره،اهلی شده بودندوسابقه اهلی شدن این حیوانات به1500سال عقبتر بازمیگردد. سال 2007، قطعه دیگری از پازل روند اهلی شدن گربه ها کامل شد و محققان با آنالیزهای ژنتیکی دریافتند، جد گربه های اهلی امروزی، گربه وحشی آفریقایی (Felis silvestris lybica) است که هنوز هم وجود داشته و در شمال آفریقا و شبه جزیره عربستان زندگی می کند. نتایج بدست آمده نشان داد، گربه ها حدود 12 هزار سال قبل در این مناطق اهلی شدند.

این حیوانات باحفظ برخی خصوصیات وحشی مثل شکارگری وبراساس نفع دوطرفه،به زندگی باانسان روی آوردند. همزمان باآغازعصرکشاورزی وحضورجوندگان درانبارهای غلات،انسان بادادن غذابه گربه ها،ازآنهابرای شکارموش وسایرجوندگان موذی استفاده کرد. این نفع دو طرفه تاکنون ادامه یافته و اکنون، این پشمالوهای دوست داشتنی به محبوب ترین حیوان خانگی انسان تبدیل شده است. گفته میشودکه نگهداری ازگربه،به بهبودسلامت روان،کاهش استرس،اضطراب وافسردگی کمک میکند.

سابقه نامگذاری روزی به نام دوست پشمالوی انسان

نخستین باردرسال 2002،صندوق بین المللی رفاه حیوانات (IFAW) باهمراهی گروه های حامی حیوانات،تاریخ 8اوت رابه عنوان روزبین المللی گربه هانامگذاری کردند. پرشین (Persian)، سیامی (Siamese)، برمه ای (Burmese)، بنگال (Bengal) و مانچکین (Munchkin) از جمله معروف ترین نژادهای شناخته شده گربه در جهان محسوب می شوند.

آیا گربه ها محبوب تر از سگ ها هستند؟

گفته می شود که سگ، دوست باوفای انسان است. اماباجستجودراینترنت وشبکه های اجتماعی، بامیلیونهاعکس ازگربه هامواجه میشوید. حال این سوال مطرح می شود که سگ یا گربه؟ کدام محبوب تر هستند؟ آمارهانشان میدهد، 36.5درصدازمردم آمریکادرمنازل خودسگ دارندکه این میزان برای گربه 30.4درصداست. با این حال، جمعیت گربه های این کشور 5 میلیون بیشتر از تعداد سگ ها بوده و بالغ بر 76 قلاده تخمین زده می شود.

جمعیت گربه ها در جهان

تخمین زده می شود که بین 500 تا 600 میلیون گربه در سراسر جهان وجود داشته باشد. براساس آخرین گزارش ورلداطلس (worldatlas) مربوط به ماه مارس 2017،کشورهای ذیل دارای بیشترین تعدادجمعیت گربه درجهان هستند:

  • آمریکا: 76.5 میلیون
  • چین: 53 میلیون
  • روسیه: 12.75 میلیون
  • برزیل: 12.5 میلیون
  • فرانسه: 9.5 میلیون
  • ایتالیا: 9.5 میلیون
  • انگلیس: 7.75 میلیون
  • آلمان: 7.75 میلیون
  • اوکراین: 7.5 میلیون
  • ژاپن: 7.25 میلیون

www.Asemooni.com

: برای دریافت مشاوره درباره 8 آگوست ، روز بین المللی گربه فرم زیر را تکمیل کنید
پرداخت هزینه مشاوره

معرفی نویسنده:

محتوا و مقالات پروفایل عمومی آسمونی توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، و بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

instagram.com/asemooniportal

ثبت نظر درباره «8 آگوست ، روز بین المللی گربه»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

2 * 9 = ?