کد مطلب:  52759 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
17 آوریل؛ روز جهانی قدردانی از خفاش ها

17 آوریل؛ روز جهانی قدردانی از خفاش ها

17 آوریل روز جهانی قدردانی از خفاش‌ ها و تاثیر بسیار زیادی در کنترل حشرات و سلامت اکوسیستم های مختلف جهان دارند.
زمان مطالعه: 1 دقیقه

 نقش خفاش‌ها در پیشگیری از بیابان‌زایی از طریق مشارکت موثر در گرده‌افشانی و انتشار دانه گیاهان به ویژه گیاهان بیابانی به اثبات رسیده است.

خفاش‌های کشور با بیش از 50 گونه جمعیت قابل توجهی را دارا هستند که اکثر قریب به اتفاق آن‌ها از گروه خفاش‌ها حشره‌خوار هستند. این گروه از خفاش‌ها با تعدیل جمعیت حشرات نقش مهمی در دفع آفات گیاهی دارند

غارها در ارتباط تنگاتنگ با سایرعوامل محیطی نقش به‌سزایی در پایداری محیط ایفا می‌کنند. تاثیر برخی گروه‌ها وگونه‌ها که در شرایط بسیار خاص غار زندگی می‌کنند و رشد و تکثیرمی‌شوند به عنوان حلقه‌هایی از زنجیره حیات، حتی در محیط بیرون از غارها به اثبات رسیده است. از طرفی پدیده‌ها و زیبایی‌های طبیعی جزئی از سرمایه‌های ملی هر کشور محسوب می‌شود که حفاظت و بهره‌برداری خردمندانه از آن‌ها اجتناب ناپذیر است.

بسیاری از غارهای کشور در مناطق کارستی و بوسیله جریانهای آب زیرزمینی تشکیل شده اند و به طور مستقیم با منابع آب ارتباط دارند. با توجه به شرایط ویژه کشور از لحاظ منابع آبی به‌ویژه سفره‌های زیرزمینی،توجه به غارها وحفظ و حراست از آن‌ها ضروری است.

به گفته دبیرکارگروه غارشناسی کشور، کارست‌ها به عنوان گنجینه‌های مطمئن منابع آب یاد می‌شود وگسترش قابل توجه مناطق کارستی در کشور به‌ویژه در زاگرس و البرز ضرورت برنامه‌ریزی برای حفاظت بیشتر از آن‌ها را دوچندان  می‌کند. در اغلب کشورها برای حفاظت منابع آب کارستی در برابر آن‌ها تمهیدات وضوابطی اعمال می‌شود.

نامگذاری دوم مهر توسط گروه‌های متخصص و فعال مردمی به نام روز غار پاک زمینه مناسبی را برای فرهنگ‌سازی و ارتقای آگاهی‌های عمومی است که با اقدامات گسترده‌ای در سال‌های گذشته در این روز در ارتباط با معرفی غارها وضرورت حفاظت از آن‌ها انجام گرفت.

رونمایی از تابلوی حفاظتی رود افشان همزمان با روز غار پاک همزمان با دوم مهرماه (روز غار پاک) با همکاری انجمن غارشناسی و سازمان میراث فرهنگی، فرمانداری دماوند، فدراسیون کوهنوردی و دبیرخانه کارگروه غارشناسی از تابلوی حفاظتی غار رود افشان رونمایی و از کاشف این غار تجلیل خواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان حفاظت محیط زیست (پام)، گفتنی است، غار رود افشان از معدود غارهای ثبت شده کشور به عنوان اثر طبیعی ملی در استان تهران است که از نظر زمین‌شناسی در سنگ آهک‌های دوره کرتاسه ودر اثر پدیده کارستی شدن بوجود آمده است. اهمیت این غار علاوه بر دارا بودن ساخت های زیبا از غارنهشته ها، به دلیل زیست جمعیت خفاش در آن است.

: برای دریافت مشاوره درباره 17 آوریل؛ روز جهانی قدردانی از خفاش ها فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «17 آوریل؛ روز جهانی قدردانی از خفاش ها» در کادر زیر بنویسید :
2 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید