کد مطلب:  18376 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
دانستی های جالب درباره خواب و خواب دیدن!

دانستی های جالب درباره خواب و خواب دیدن!

در اینکه خواب پدیده شگفت‌آوری است شکی نیست اما اینکه 26 سال از زندگی‌مان را به طور میانگین خوابیده‌ایم کمی...
زمان مطالعه: 2 دقیقه

 خواب
خواب

در اینکه خواب پدیده شگفت‌آوری است شکی نیست اما اینکه 26 سال از زندگی‌مان را به طور میانگین خوابیده‌ایم کمی دردناک است.

انسان‌ها تنها پستانداران روی زمین هستند که خوابشان را به تعویق می‌اندازند.

شب‌بیدارها هیچ‌وقت حال خوبی ندارند. اگر بیش از 16 ساعت بی‌وقفه بیدار بمانید کارکرد مغز مختل می‌شود درست مثل زمانی که میزان الکل خون بیشتر از 7% باشد.

تلویزیون‌ رنگی خوابهای ما را رنگی کرده‌است. تا قبل از تلویزیون‌های رنگی تنها 15% از مردم خوابشان رنگی بود، اما امروزه 75% مردم خواب رنگی می‌بینند.

کسانی که در ارتفاع بالا زندگی می‌کنند خوابشان سبک‌ است. دلیل آن هم به میزان اکسیژن بر‌می‌گردد کمبود اکسیژن باعث می‌شود انسان مدام از خواب بپرد.

شما می‌توانید رویاهایتان را کنترل کنید. به این شرایط رویای شفاف می‌گویند و آن در شرایطی است که شما می‌دانید دارید خواب و رویا می‌بینید ولی به مغز اجازه نمی‌دهید بیدار شود.

اگر وسط خواب و رویا از خواب پریدید و می خواهید دنباله خوابتان را ببینید فقط چشمتان را ببندید و بدن را کاملا آرام و بی‌حرکت کنید دوباره به خواب می‌روید و دنباله آن رویا را می‌بینید. این کار را اینبار وسط یک رویای شیرین امتحان کنید.

مردها در مرحله خواب رمREM (منظور آن مرحله از خواب که چشم حرکات سریعی دارد و جزء مراحل خوابیدن است که انسان در این مرحله بیشتر رویا می‌بیند) دچار نعوظ می‌شوند که دانشمندان دقیقا نمی‌دانند چرا این اتفاق می‌افتد خیلی‌ها می‌گویند به خاطر پرشدن مثانه است.

خوابها می‌توانند آینده را پیش‌بینی کنند. حدود یک‌سوم انسان‌ها خوابهای می‌بینند که در آینده اتفاق می‌افتد.

شما تنها خواب کسانی را می‌بینید که دیده‌اید. ممکن است خیلی آدم‌ها را در خوابهایتان نشناسید اما شما آنها را در دنیای واقعی دیده‌اید. حتی در انبوه جمعیت گاهی چشمتان به صورت کسی می‌افتد که در خاطرتان نمی‌ماند اما مغزتان او را برای خوابهایتان نگه‌می‌دارد.

بختک یک واقعیت علمی برای خواب است. در اصطلاح علمی به آن فلج خواب می‌گویند. گاهی از خوابتان می‌پرید اما حس می‌کنید کاملا فلج هستید و نمی‌توانید هیچ حرکتی بکنید بعد از چند ثانیه و یا حتی چند دقیقه به حالت نرمال بر‌می‌گردید. دلیل فلج خواب این است که ذهن بیدار است اما بدن همچنان در حالت خوابیدن است.

گاهی وقتی دچار فلج خواب می‌شوید کسی شبیه خودتان و یا یک سایه تاریک و گاهی وحشتناک را جلوی چشم خودتان می‌بینید. دانشمندان همچنان درحال تحقیق در مورد علت دیدن این به اصطلاح جن و بختک هستند و هنوز دلیل کاملا علمی برایش ندارند تنها معتقدند برای ناهماهنگی ساعت مولکولی بدن است که چشم دچار خطا دید و ترس می‌شود.

اگر صبح‌ها نمی‌توانید خودتان را از رختخواب بیرون بکشید و این کار سختترین کار دنیا است، شما یا دچار افسردگی شده‌اید و یا مشکل کمبود مواد مغذی در بدن دارید.

ورزش بهترین درمان بدخوابی است به شرطی که بلافاصله قبل از خوابیدن نباشد.

مدل خوابیدن شما به شخصیت شما مربوط است. به عنوان مثال کسانی که عادت به خوابیدن به حالت جنینی دارند آدم‌های راحت‌طلبی هستند و کسانی که به پشت می‌خوابند و دستهایشان در بغل بدنشان است آدم‌های منظم و دقیق هستند. درباره بهترین و بدترین حالت خوابیدن برای سلامتی این مطلب را بخوانید.

حیوانات و آدم‌های نابینای مادرزاد هم خواب می‌بینند.

کسانی که مادرزادی نابینا به دنیا آمده‌اند با قوای حسی ‌دیگرشان خواب می‌بینند و آنها که بعد از تولد در نوزادی نابینا می‌شوند خوابشان با تصاویر است و مثل آدمهای دیگر خواب می‌بینند. حیوانات هم مثل انسان‌ها خواب می‌بینند.

منبع: زنجفیل

: برای دریافت مشاوره درباره دانستی های جالب درباره خواب و خواب دیدن! فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «دانستی های جالب درباره خواب و خواب دیدن!» در کادر زیر بنویسید :
2 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید