کد مطلب:  47668 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 4 دقیقه
اینتر ، یوونتوس و دربی ایتالیا

اینتر ، یوونتوس و دربی ایتالیا

اینتر، یوونتوس و دربی ایتالیا اختصاصی آسمونی/ مهدی زارعی 110 سال نبرد و 677 گل یوونتوس با برتری(2-1) مقابل...
زمان مطالعه: 4 دقیقه

اینتر ، یوونتوس و دربی ایتالیا
اینتر ، یوونتوس و دربی ایتالیا

اینتر، یوونتوس و دربی ایتالیا اختصاصی آسمونی/ مهدی زارعی

110 سال نبرد و 677 گل یوونتوس با برتری(2-1) مقابل اینتر نه تنها صدرجدول سری آ را از آن خود کرد، بلکه به روند بردهای پیاپی این تیم در فصل 20-19 فوتبال ایتالیا خاتمه داد. به این ترتیب، یووه در 21 بازی اخیر خود مقابل اینتر، تنها 3 بار طعم شکست را چشیده است. در آمار کلی هم طی 249 دیدار، 66 مسابقه مساوی شده است و یووه صاحب 111 برد و 77 شکست گردیده است. 355 گل زده و 322 گل خورده نیز آمار گلهای بیانکونری در برابر نراتزوری است. با هم مروری داریم بر دربی ایتالیا در طول 110 سال اخیر..

inter-juventus-and-derby-italy
inter-juventus-and-derby-italy

اولین مسابقات اینتر و یووه نخستین دیدار دو تیم اینتر و یوونتوس به 14 نوامبر 1909 بازمی گردد. در روزهایی که اینتر به تازگی شکل گرفته بود و یوونتوس نیز به تازگی دهه اول عمر خود را پشت سرگذاشته بود، این دو تیم در رقابت های آن روز فوتبال ایتالیا با نام Prima Categoria  در برابر هم قرار گرفتند که این مسابقه با دو گل به سود یووه خاتمه یافت. دومین دیدار این تیمها در 28 نوامبر برگزار شد و این بار اینتر(1-0) پیروز شد. در آن ایام 9 تیم برتر ایتالیا به صورت دوره ای با هم رقابت می کردند و اینتر با 25 امتیاز صدرنشین جدول لیگ شد. یوونتوس هم با 17 امتیاز سوم شد اما از آنجا که تیم « پرو ورچِلی» هم 25 امتیاز داشت، اینتر با این تیم یک دیدار پلی اف برگزار کرد و با برتری(10-3)! قهرمان ایتالیا شد.

اینتر ، یوونتوس و دربی ایتالیا
اینتر ، یوونتوس و دربی ایتالیا

بردهایی با اختلاف 5 گل دو سال بعد از نخستین نبردهای دو تیم، اینتر در برابر یووه، اقتدار خود را به رخ کشید. یک برد(6-1) در 26 نوامبر 1911 و یک برد (4-0) در خانه یوونتوس در 11 فوریه 1912، سومین برد متوالی اینتر را در بازیهای رودررو با یووه، رقم زد. اما دو فصل بعد، وقتی نبرد بعدی دو تیم برگزار شد، انتقامی سخت در انتظار اینتر بود. یووه این بار (7-2) پیروز شد اما باز هم شکستی سنگین در انتظار این تیم بود. یک باخت(6-1) در 4 ژانویه 1914. در آن روزها یووه هنوز به جمع بزرگان فوتبال ایتالیا وارد نشده بود. نخستین نبرد در سری آ با پایان جنگ جهانی اول، دو تیم در سال 1920 بعد از شش سال مجددا با هم دیدار کردند. جایی که اینتر(1-0) پیروز شد و از گروه خود صعود کرد تا سرانجام دومین قهرمانی ایتالیا را جشن بگیرد. یووه هم در فصل 26-25 برای دومین بار قهرمان ایتالیا شد. کم کم دربی ایتالیا وارد مرحله جدیدی می شد. در 19 مارچ 1930 اولین نبرد دو تیم در تاریخ سری آ انجام شد که اینتر در خانه یووه(2-1) پیروز شد. اینتر در بازی برگشت هم(2-0) برنده شد. اینتر در پایان آن فصل قهرمان شد و آن گاه نوبت به دوران طلایی یونتوس رسید.

inter-juventus-and-derby-italy
inter-juventus-and-derby-italy

پنج برد پیاپی برای یوونتوس از 18 ژانویه 1931 تا 18 دسامبر 1932 دو تیم پنج بار با هم دیدار کردند که یوونتوس در این مسابقات به ترتیب(3-2)، (1-0)، (6-2)، (4-2) و (3-0) برنده شد. یووه در همان ایام در 5 فصل فصل پیاپی موفق شد قهرمانی سری آ را از آن خود سازد. در نیمه نخست دهه 30 میلادی، استخوان بندی تیم ملی ایتالیا را بازیکنان همین دو تیم تشکیل می دادند که اکثر آنها با یکدیگر دشمن بودند اما ویتوریو پوزو مربی اسطوره ای فوتبال ایتالیا، از این نفرات، یک تیم متحد ساخت که دو بار پیاپی جام جهانی را از آن خود کردند. در نیمه دوم دهه 30، تعادل به فوتبال ایتالیا بازگشت. اینتر هم دو بار دیگر قهرمان ایتالیا شد و آن گاه زمان جنگ جهانی دوم رسید.. 13 دربی پیاپی بدون شکست وقتی در 4 آوریل 1954 اینتر با برتری(6-0) یوونتوس را تحقیر کرد، کسی تصورش را نمی کرد که این شکست، مقدمه روزهایی فوق العاده درخشان برای یووه در دربی ایتالیا باشد. از آن به بعد تا سال 1960 اینتر طعم برد مقابل یووه را نچشید و در 13 بازی برگزار شده، یوونتوس در 11 مسابقه پیروز شد! هرچند اینتر اجازه نداد این 13 به 14 افزایش یابد اما در 10 ژوئن 1961، پرگل ترین نبرد تاریخ دو تیم اتفاق افتاد. جاییکه یوونتوس(9-1) رقیب را در هم کوبید و رکوردی برجای گذاشت که هرگز تکرار نشد. یووه در پایان آن فصل از عنوان قهرمانی خود در سری آ نیز دفاع کرد.

اینتر ، یوونتوس و دربی ایتالیا
اینتر ، یوونتوس و دربی ایتالیا

عصر هررا و بردهای(1-0) از فصل 62-61 بود که اقتدار اینتر در دربی ایتالیا از سر گرفته شد. دوران مربیگری هلنیو هررا بود و اینتر می رفت که همه جامهای ممکن را فتح کند. در برابر یووه هم این تیم در هشت بازی صاحب 5 برد و فقط یک باخت شد از جمله سه برد (1-0) که نتیجه ای عادی برای اینتر هررا و سیستم کاتاناچیوی او بود. اینتر بعد از آن هم در 4 مسابقه، فقط یکی را باخت. اما در بدترین جای ممکن. دیدار روز 29 آگوست 1965 دو تیم در فینال جام حذفی برگزار شد که نتیجه باز هم (1-0) شد اما به سود بیانکونری.

inter-juventus-and-derby-italy
inter-juventus-and-derby-italy

12 گله ها تا قبل از دهه 70 میلادی دو بازیکن موفق شده بودند در دربی ایتالیا به رکورد 12 گل زده دست پیدا کنند. این دو بازیکن عبارت بودند از جوزپه مه آتزا ستاره دهه 30 اینتر و ارنیکه اومَر سیووری مهاجم دهه 50 و 60 یوونتوس. سومین 12 گله این دربی روبرتو بونین سنیا بود که 9 بار با پیراهن اینتر موفق به گلزنی مقابل یوونتوس شد. او پس از پیوستن به یووه هم موفق بود و 3 بار دروازه نراتزوری را باز کرد. بعدها در دهه 90 و دهه ابتدایی قرن 21، آلساندرو دل پیرو ستاره یوونتوس بازی به بازی به این رکورد نزدیک تر شد اما او هرگز از 10 گل فراتر نرفت تا همچنان رکورد گلزنی در دربی ایتالیا در اختیار این سه نفر باشد. اختصاصی آسمونی/ مهدی زارعی

: برای دریافت مشاوره درباره اینتر ، یوونتوس و دربی ایتالیا فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «اینتر ، یوونتوس و دربی ایتالیا» در کادر زیر بنویسید :
2 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید