کد مطلب: 54964 درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
دستورالعمل برگزاری مراسم محرم و صفر اعلام شد

دستورالعمل برگزاری مراسم محرم و صفر اعلام شد

دستورالعمل ستاد ملی مقابله با کرونا درباره برگزاری مراسم عزاداری ایام محرم و صفر امسال اعلام شد.

زمان مطالعه: 2 دقیقه

به گزارش آسمونی : دستورالعمل و ضوابط برگزاری مراسم‌ ماه محرم و صفر سال جاری اعلام شد.

در بخشی این دستورالعمل آمده است: برنامه‌ریزی برگزاری مراسم دارای مجوز کارگروه بند پنج دستورالعمل صرفا در اماکن و فضاهای باز با رعایت فاصله گذاری (از هر طرف حداقل دو متر) و تجمعات حداقلی.

رعایت کاهش ساعات برگزاری مراسم (حداکثر دو ساعت).

جابجایی هیات‌‌ها و دسته روی ممنوع است.

استفاده از طبل، سنج و وسایل مشابه در برگزاری مراسم ممنوع است. بدیهی است مراسم سینه زنی و زنجیرزنی (با زنجیر شخصی) در محل مراسم بدون جابجایی مجاز است.

ضرورت رعایت فاصله گذاری اجتماعی در مراسم عزاداری.

استفاده از ماسک به صورت مستمر.

پیش بینی استفاده از راهکارهای جایگزین در مناطق و شهرهایی که امکان برگزاری حضوری مراسم وجود ندارد (با هماهنگی کارگروه استانی).

اجرای دقیق پروتکل های بهداشتی مرتبط با مراسم و نذورات.

تشدید نظارت بر اجرای پروتکل‌‌های بهداشتی مرتبط با عزاداری در شهرهای دارای وضعیت حاد بیماری توسط کمیته‌‌های نظارت استانی و شهرستانی.

در تبصره یک این دستورالعمل تاکید شده است که مراسم خاص در برخی استان‌‌ها (نظیر یوم العباس در زنجان، نخل گردانی در یزد، تشت گذاری اردبیل، شیرخوارگان، قالیشوران اصفهان و ...) به دلیل تجمع، تراکم و جابجایی و همچنین ضرورت پیشگیری از شیوع و سرایت بیماری، ممنوع است.

در تبصره 2 این دستورالعمل دبیرخانه کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا آمده است: حضور هیئت‌‌ها در اماکن مقدس حرم رضوی، حرم حضرت معصومه سلام علیها، حرم عبدالعظیم حسنی، شاهچراغ، امامزاده صالح و ...جهت برگزاری مراسم ممنوع است. مدیریت تولیت‌‌ها نسبت به برگزاری مراسم در اماکن و فضای باز با رعایت فاصله گذاری اجتماعی، اجرای پروتکل‌‌های بهداشتی در چارچوب ضوابط کلی فوق الذکر اقدام می‌‌کنند.

در تبصره 3 آمده است: برگزاری نماز کما فی السابق در مساجد حداکثر به مدت یک ساعت در اماکن سربسته دارای شرایط بهداشتی و تهویه با یک چهارم ظرفیت مکان مورد نظر و رعایت فاصله گذاری (حداقل دو متر از هر طرف)، استفاده از ماسک و همراه داشتن وسایل شخصی بلامانع است.

در بخش مرتبط با نذورات این دستورالعمل آمده است: با عنایت به مخاطره جدی نسبت به توزیع نذورات به شکل سنوات گذشته لازم است ذیل اقدام و نظارت لازم معمول شود:

  • ممنوعیت هر گونه پذیرایی در جریان برگزاری مراسم عزاداری.
  • نذورات برابر نکات مندرج در دستورالعمل بهداشتی مرتبط صرفا در قالب مواد غذایی خشک و یا خام توزیع شود.
  • برپایی هر نوع ایستگاه‌‌های صلواتی توزیع نذورات و چای (موکب ها، خیمه ها، چادر و ...) در تمامی استان‌‌ها و شهرستانها ممنوع است.

دریکی از تبصره های این بخش تاکید شده است که نذورات خاصی که امکان تغییر نذر به دلیل مسائل شرعی وجود ندارد، با نظارت کارشناسان بهداشتی طبخ و بسته بندی می‌‌شود. توزیع این نذورات باید در سایر اماکن انجام شود تا از تشکیل تجمع، صف و تراکم جمعیت خودداری شود.

معرفی نویسنده:

تحصیلکرده رشته زبان انگلیسی و علاقمند به اخبار و موضوعات روز ایران و جهان، تازه ترین نوشته های من در بخش اخبار آسمونی منتشر میشه

ثبت نظر درباره «دستورالعمل برگزاری مراسم محرم و صفر اعلام شد»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

7 - 3 = ?