مهاجرت به آمریکا و کانادا
کد مطلب:  4086 
3 نظر
3 نظر
زمان مطالعه: 4 دقیقه
آموزش نصب Windows 8 از روی فلش‌ درایو

آموزش نصب Windows 8 از روی فلش‌ درایو

حالا که میدان دست اولترابوک‌ها(Ultrabook)، نت‌بوک‌ها(Netbook) و تبلت‌های(Tablet) ویندوزی افتاده است، دیگر وقت آن...
زمان مطالعه: 4 دقیقه

نصب ویندوز 8 از روی فلش

حالا که میدان دست اولترابوک‌ها(Ultrabook)، نت‌بوک‌ها(Netbook) و تبلت‌های(Tablet) ویندوزی افتاده است، دیگر وقت آن رسیده است که CD و DVD درایو را فراموش کنید. این سیستم‌های رایانه‌ای، گرداننده (drive) لوح فشرده ندارند و اگر بخواهید سیستم عامل (operating system) جدید روی آنها نصب کنید، بهترین راه به کار بردن یک فلش‌درایو برای این منظور است. البته از این روش می‌توانید برای نصب ویندوز 8 روی لپ‌تاپ و دسکتاپ نیز استفاده کنید. نصب ویندوز 8 برخلاف نگارش‌های پیشین OS ویندوز مایکروسافت، دشوار نیست.هنگامی که برنامه کاربردی نصب‌کننده‌اش را اجرا کردید، می‌توانید با خیال راحت به نصب‌کننده اعجاب‌آور ویندوز مایکروسافت اجازه دهید تا نصب بدون نقص این OS براساس USB را به‌جای شما انجام دهد. زمانی ویندوز 8 به دخالت شما نیاز دارد که مراحل نهایی نصب را طی می‌کند. در این مراحل شما فقط چند قدم کوتاه تا تکمیل تمیز و تازه نصب ویندوز 8 و لذت بردن از آن فاصله دارید.

1- روش نصب ویندوز 8 از روی فلش‌درایو
حالا که شما دیگر با لوح فشرده میانه‌ای ندارید، دست به‌کار خرید یا دانلود یک نسخه دیجیتال از ویندوز 8 شوید. در این صورت فایل ویندوز را با فرمت ایزو (.iso) در سیستم خود ذخیره کنید. حال می‌توانید خیلی آسان سیستم عامل جدید را روی دیسک سخت سیستم‌تان نصب کنید. ما برای این کار یک فلش‌درایو با ظرفیت حداقل چهار گیگابایت یا بیشتر را توصیه می‌کنیم. فلش‌درایو را به درگاه (port) اتصال USB سیستم خود متصل کنید. در مرحله بعد نرم‌افزار Windows 7 USB‌/‌DVD Download Tool مایکروسافت را خریداری یا از فروشگاه مایکروسافت دانلود کنید (البته در نظر داشته باشید از اسم طول و دراز این ابزار نرم‌افزاری جا نخورید). برنامه کاربردی (app) فوق را نصب و اجرا کنید، از شما سوال می‌کند که یک فایل ایزو انتخاب کنید تا داخل فلش دیسک شما رایت (burn) کند. 
Windows 8.iso file را انتخاب کنید.
در این مرحله داخل پنجره باز شده از شما پرسیده می‌شود آیا می‌خواهید یک فایل پشتیبان ویندوز 7 (Windows 7 backup) روی فلش‌درایو یا لوح فشرده DVD تهیه کنید. به اسم نگارش ویندوز که یک پله پایین‌تر و اشتباه است، توجه نکنید و گزینه USB key را از منوی پایین پنجره انتخاب کنید.
حالا اگر آمادگی دارید روی Begin copying کلیک کرده و به نرم‌افزار اجازه دهید تا ابتدا فلش دیسک شما را فرمت کند، نرم‌افزار به‌موقع شما را از اتمام باخبر خواهد کرد. برخی اوقات نرم‌افزار Windows 7 USB‌/‌DVD Download Tool، فایل ایزو را نمی‌شناسد. در این مواقع باید از نرم‌افزار PowerISO کمک بخواهید و فرمت اصلی فایل (filesystem) را با این برنامه مثلا به فرمت UDF تغییر دهید. کاری که شما باید انجام دهید این است که یک فایل ویندوز8 قابل بوت شدن (bootable) برای نصب روی فلش‌درایو تهیه کنید.

2- شخصا ویندوز 8 را از روی فلش‌درایو نصب کنید
اگر از این نرم‌افزار خوشتان نیامده و می‌خواهید ویندوز 8 را بدون استفاده از گرداننده نوری (optical drive) از راه دیگری نصب ویندوز 8 را روی رایانه‌تان نصب کنید، یک برنامه کاربردی رایگان مانند Virtual Clone Drive را به کار ببرید تا بتوانید فایل دانلود شده .iso ویندوز8 را در ویندوز فعلی‌تان برای نصب روی یک گرداننده مجازی (virtual drive) سوار کنید. با این کار همان وظیفه Windows 7 USB/DVD Download Tool را خودتان شخصا انجام می‌دهید.

در این مرحله فلش‌درایو خود را به USB سیستم متصل و روی منوی استارت کلیک کنید. دستور cmd را در پنجره جستجوی پایین منوی استارت تایپ و پنجره Command Prompt را با عنوان Administrator انتخاب کنید. در پنجره کامند ابزار ساخت پارتیشن درون ساخت ویندوز (Windows built-in Disk Partition utility) را با تایپ دستور diskpart فعال کرده و دکمه Enter را بزنید. داخل ابزار ساخت پارتیشن روی هارد دیسک تایپ کنید list disk و Enter را بزنید. در این مرحله مهم است که حرف انگلیسی معرف فلش‌درایو خود را به خاطر بسپارید. البته از روی ظرفیتش هم می‌توانید آن را تشخیص دهید. سپس select disk # را تایپ کنید. شماره دیسکتان را مشخص کرده و Enter را بزنید. DiskPart درایو فوق‌الذکر را انتخاب خواهد کرد. حالا clean را تایپ کرده و Enter را بزنید تا پارتیشن‌هایی را که ممکن است از پیش در فلش دیسک شما وجود داشته باشد، از میان بردارید. این کار که تمام شد، create partition primary را تایپ کنید و Enter را بزنید. حال select partition 1 را تایپ کرده و Enter را بزنید تا پارتیشن جدید خود را انتخاب کنید. پس از آن active را تایپ کرده و Enter را بزنید. سپس تایپ کنید formatFS=NTFS quick تا بسرعت پارتیشن خود را با فایل سیستم NTFS فرمت کنید assign را تایپ کنید و دکمه Enter را فشار دهید تا کار قابل بوت کردن فلش‌درایو کامل شود.

حال وقت آن است که فایل‌های نصب ویندوز 8 را از درایو موردنظر به صورت مجازی یا واقعی به فلش دیسک کپی کنید. Diskpart را با تایپ کردن exit ببندید و Enter را بزنید. از پنجره کامند، تایپ کنید “xcopy x:|*.* y:| /e/f/h.”. به هر حال “x:/” معرف حرف مشخصه درایوی است که فایل‌های نصب ویندوز 8 را روی آن سوار کرده‌اید، چه ایزو باشد و چه DVD واقعی. “y:/” معرف حرف مشخصه فلش دیسک شماست. هنگامی که شما این تبادلات زیرکانه را به پایان رساندید، Enter را بزنید و اجازه دهید انتقال فایل‌های ویندوز 8 به فلش‌درایو آغاز شود.

3- ارتقاء یا نصب پاکیزه ویندوز 8
حال که آمادگی نصب ویندوز 8 از روی فلش USB را یافته‌اید، سیستم‌تان را restart کرده و با توجه به رایانه‌تان، با زدن دکمه یا دکمه‌های hotkey وارد منوی بایوس (BIOS) مادربورد سیستم شوید. به عنوان اولین وسیله (primary) بوت سیستم (first boot device)، فلش دیسک خود را به جای هارددیسک (H.D.D) انتخاب کنید. بعد Enter یا با توجه به مادربورد، هر دکمه صفحه کلید را که خواستید بزنید و تائید کنید شما می‌خواهید ویندوز را از روی فلش‌درایو بوت کنید. از این به بعد مراحل نصب ویندوز درست مثل آن است که شما پیشتر دیده و با آن آشنا هستید. انتخاب گزینه upgrade سیستم عامل شما را از نگارش‌های قدیمی‌تر به OS ویندوز 8 ارتقاء خواهد داد. در غیر این‌صورت با انتخاب گزینه دیگر یک نصب تازه و پاکیزه ویندوز 8 خواهید داشت. ما نصب یک ویندوز تازه را به ارتقای سیستم عامل ترجیح می‌دهیم.

مهاجرت به آمریکا و کانادا
: برای دریافت مشاوره درباره آموزش نصب Windows 8 از روی فلش‌ درایو فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «آموزش نصب Windows 8 از روی فلش‌ درایو» در کادر زیر بنویسید :
5 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید