کد مطلب:  54549 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
تورم تیر  26.9 درصد اعلام شد

تورم تیر 26.9 درصد اعلام شد

نرخ تورم نقطه‌ای در تیر ماه ١٣٩٩ به عدد ٢٦,٩ درصد رسیده است؛ یعنی خانوار‌های کشور به طور میانگین ٢٦.٩ درصد بیشتر از تیر ١٣٩٨ برای خرید یک مجموعه کالا‌ها و خدمات یکسان هزینه کرده اند.

زمان مطالعه: 1 دقیقه

به گزارش آسمونی : به نقل از مرکز آمار کشور، منظور از نرخ تورم نقطه‌ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل است.

نرخ تورم نقطه‌ای در تیر ماه 1399 به عدد 26,9 درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین 26.9 درصد بیشتر از تیر 1398 برای خرید یک مجموعه کالاها و خدمات یکسان هزینه کرده اند.

نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی ها و دخانیات» با افزایش 6,1 واحد درصدی به 21.0 درصد و گروه «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» با افزایش 3.4 واحد درصدی به 29.8 درصد رسیده است.

این در حالی است که نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوارهای شهری 27,0 درصد است که نسبت به ماه قبل4,3 واحد درصد کاهش داشته است هم‌چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی 25,9 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 4,8 واحد درصد افزایش داشته است

افزایش نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور

منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل است. نرخ تورم ماهیانه تیر 1399 به 6,4 درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، 4.4 واحد درصد افزایش داشته است. تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» به ترتیب 6.7 درصد و 6.3 درصد بوده است.

این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری 6,5 درصد است که نسبت به ماه قبل، 4.5 واحد درصد افزایش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی 5.9 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 3.7 واحد درصد افزایش داشته است.

کاهش نرخ تورم سالانه خانوارهای کشور

منظور از نرخ تورم سالیانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به این ماه، نسبت به دوره مشابه قبل از آن است. نرخ تورم سالانه تیر ماه 1399 برای خانوارهای کشور به 26,4 درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل واحد 1,4 درصد کاهش نسبت به ماه قبل را نشان می دهد.

هم‌چنین نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری و روستایی 26,4 درصد است که به ترتیب 1,3 و 1.8 واحد نسبت به ماهای قبل کاهش داشته است .

تغییرات قیمت ها در ماه جاری

در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «گوشت قرمز و گوشت ماکیان» (مرغ ماشینی)، گروه «شیر، پنیر و تخم­مرغ» (تخم­مرغ)، و گروه «نان و غلات» (ماکارونی و انواع برنج خارجی) است. در گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات»، گروه «حمل و نقل» (قیمت انواع خودرو و لاستیک خودرو)، گروه «تفریح و فرهنگ» (قطعات کامپیوتر، دوچرخه بچه­گانه، لپ­تاپ) و گروه «مسکن و آب، برق گاز» (اجاره) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند.

: برای دریافت مشاوره درباره تورم تیر 26.9 درصد اعلام شد فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «تورم تیر 26.9 درصد اعلام شد» در کادر زیر بنویسید :
4 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید