کد مطلب:  6611  درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
حذف ویروس های صنعتی با نانو فیلترهای کاغذی

حذف ویروس های صنعتی با نانو فیلترهای کاغذی

1393/04/07 پژوهشگران دانشگاه آپسالا با استفاده از نانوالیاف سلولزی موفق به ساخت فیلتر کاغذی شدند که قادر به...
زمان مطالعه: 1 دقیقه

1393/04/07

پژوهشگران دانشگاه آپسالا با استفاده از نانوالیاف سلولزی موفق به ساخت فیلتر کاغذی شدند که قادر به حذف ویروس‌ها است.

به گزارش آسمونی به نقل از ایسنا، ذرات ویروسی دارای ابعاد بسیار کوچکی هستند، به طوری که اندازه‌ی آن‌ها هزاران برابر کوچک‌تر از تار موی انسان است. ویروس‌ها تنها درون سلول‌های زنده امکان تکثیر دارند، به همین دلیل با وارد شدن به یک سلول تبدیل به یک عامل بیماری‌زای خطرناک می‌شوند. ویروس‌ها هم به‌ صورت مستقیم عامل بیماری‌زا هستند و هم قادرند سلول‌های سالم را به سلول‌های سرطانی تبدیل کنند.

آلودگی محصولات زیست‌فناوری به ویروس، یک چالش جدی برای تولید واکسن و پروتئین‌های درمانی است. از آنجایی که ابعاد این ویروس‌ها بسیار کوچک است، بنابراین زدودن آن‌ها کاری بس دشوار است. بسیاری به دنبال فیلترهای ارزان‌قیمت و کارا برای زدودن ویروس هستند.

سلولز یکی از مواد رایج برای تولید فیلتر است، زیرا قیمت آن کم و از نظیر شیمیایی خنثی هستند. در صورتی که محصولی از سلولز تهیه شود، یک بار مصرف خواهد بود. سلولز از نظر مکانیکی مستحکم، آبدوست، در pH‌های مختلف پایدار و قابل استریل شدن است. کاغذهای صافی و فیلترهای معمولی که در شیمی استفاده می‌شود دارای ابعاد بسیار بزرگی است که امکان زدودن ویروس‌ها را ندارد.

یک گروه تحقیقاتی موفق به ساخت فیلتری شدند که قادر به زدودن ویروس‌های صنعتی است. براساس مقاله‌ی منتشر شده توسط این گروه تحقیقاتی، این فیلتر 100 درصد از نانوالیاف سلولزی تهیه شده‌است که منشاء طبیعی دارد.

این پژوهش ماحصل یک دهه تحقیقات درباره خواص نانوالیاف است که در نهایت منجر به تولید این فیلتر شد. ابعاد حفره‌های این فیلتر کاملاً متناسب با ابعاد ویروس‌ها است.

فیلتر کاغذی که پیش از این ساخته شده بود مبتنی بر، برهم‌کنش الکترواستاتیک است که به غلظت نمک و pH محیط حساسیت دارد، این درحالی است که فیلتر کاغذی جدید از جنس پلیمر بوده و مبتنی بر ابعاد حفره‌های آن است.

گفتنی است اولین بار بزولیوس یکی از شیمی‌دان‌های فارغ‌التحصیل دانشگاه آپسالا موفق به استفاده از کاغذ صافی برای جداسازی رسوبات باقی‌مانده از آنالیز شیمیایی شد و اکنون بعد از دو قرن یک محقق سوئدی دیگر از این دانشگاه موفق به ساخت فیلتر زدایش ویروس شده‌ است.

: برای دریافت مشاوره درباره حذف ویروس های صنعتی با نانو فیلترهای کاغذی فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط :

معرفی نویسنده:

محتوا و مقالات پروفایل عمومی آسمونی توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، و بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

instagram.com/asemooniportal

نظر خود را درباره «حذف ویروس های صنعتی با نانو فیلترهای کاغذی» در کادر زیر بنویسید :

7 - 3 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید