افزایش فاصله ازدواج تا تولد اولین فرزند به 4.2 سال | آسمونی
کد مطلب: 39801 درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
افزایش فاصله ازدواج تا تولد اولین فرزند به 4.2 سال

افزایش فاصله ازدواج تا تولد اولین فرزند به 4.2 سال

به گزارش آسمونی:علیرضا رئیسی در کارگاه آموزشی مدیران سلامت جمعیت، خانواده و مدارس، افزود: با انجام...
زمان مطالعه: 2 دقیقه

افزایش فاصله ازدواج تا تولد اولین فرزند به 4.2 سال
افزایش فاصله ازدواج تا تولد اولین فرزند به 4.2 سال

به گزارش آسمونی:علیرضا رئیسی در کارگاه آموزشی مدیران سلامت جمعیت، خانواده و مدارس، افزود: با انجام برنامه‌های منسجم، ایران ازجمله کشورهای برجسته در حوزه مراقبت‌های بهداشتی اولیه است.

وی با اشاره به توسعه و تقویت برنامه‌های مراقبت‌های بهداشتی اولیه و سلامت خانواده در کشور خاطرنشان کرد: یکی از مباحث اصلی وزارت بهداشت، سیاست‌های جمعیتی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری است که موظف هستیم در این‌ ارتباط، برنامه‌های لازم را دقیق پیش ببریم.

رئیسی اظهار داشت: با توجه به محدودیت منابع و رایگان بودن خدمات بهداشتی ارائه هرگونه خدمت اضافی به معنی بهبود کیفیت نیست بلکه باعث ترویج فرهنگ غلط ارائه خدمات غیر ضروری است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت افزود: در حال حاضر 11.4 میلیون جوان معادل پنج میلیون زوج در سن ازدواج در کشور وجود دارد که باید زمینه ازدواج این افراد فراهم شود.

رئیسی با تاکید بر سلامت جمعیت افزود: قبل از سال 1390 میانگین سنی 6 درصد مادران باردار کشور بالای 35 سال بود که امروز با اجرای برنامه‌های مختلف طول سلامت باروری افزایش‌ یافته است.

وی تصریح کرد: هرچند سن مناسب بارداری قبل از 35 تشخیص داده‌ شده است، با این ‌وجود بارداری بعد از این سن، هیچ منعی ندارد و تنها نیازمند مراقبت‌های ویژه ‌تری است که با تقویت و ارائه خدمات ویژه امروز، بارداری در این گروه سنی به 19 درصد افزایش ‌یافته است.

رئیسی در خصوص شاخص سلامت مادران، افزود: امروز بیش از 400 بیمارستان کشور مجهز به اتاق زایمان هستند و رایگان کردن زایمان طبیعی در کشور ازجمله سیاست‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است.

وی اضافه کرد: توجه به زوج‌های نابارور و ارائه تسهیلات، توسعه مراکز ناباروری، آموزش و تشویق زوج‌هایی که تنها یک فرزند دارند به فرزندآوری، حذف برنامه تنظیم خانواده، افزایش سن امید به زندگی از 55 به 80 سال، تدوین سند ملی سالمندان از جمله برنامه‌های مهم وزارت بهداشت است.

رئیسی گفت: در زمان حاضر، سن ازدواج خانم‌ها نسبت به یک دهه قبل چهار سال افزایش‌یافته و فاصله ازدواج تا تولد اولین فرزند 4.2 سال افزایش ‌یافته است.

وی با تاکید بر ضرورت تامین سلامت جمعیت، گفت: در اول انقلاب، شاخص مرگ ‌و میر مادران 274 مرگ در صد از هزار تولد زنده بود که امروز با برنامه‌ریزی‌های انجام ‌شده این آمار به 18.8 مرگ رسیده است.

رئیسی درباره شاخص مرگ‌ و میر زیر پنج سال بیان کرد: این آمار از 150 مورد در هزار تولد زنده با کاهش 10 برابری به زیر 15 مورد رسیده است و یکی از مهمترین علت‌های این مرگ‌ و میر حوادث ترافیکی تشخیص داده‌ شده است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت، افزود: همچنین شاخص مرگ ‌و میر کودکان زیر یک سال از 110 به 13 تا 14 مورد در هزار تولد زنده و شاخص مرگ نوزادان از بالای 45 به کمتر از 9 مورد رسیده است که این بیانگر اهمیت خدمات نظام پیشگیری است.

وی تاکید کرد: در برخی از حوزه‌های بهداشتی باید مدل کار تغییر داده شود و حضور موثرتری داشته باشیم.

رئیسی خاطرنشان کرد: بررسی علت‌های مرگ‌ و میر مادران، حضور پزشکان مقیم و متخصصان زنان مقیم در بیمارستان‌ها، تربیت متخصصان زنان، توسعه تخت‌های ویژه نوزادان از جمله برنامه‌های وزارت بهداشت است.

وی در پایان گفت: مدیران سلامت، آینده کشور را در این بخش راهبری می‌کنند و تلاش می‌شود در این نشست‌ها اولویت‌های بهداشتی و مدیریت سلامت خانواده ارائه شود.

منبع: مهر

www.Asemooni.com

: برای دریافت مشاوره درباره افزایش فاصله ازدواج تا تولد اولین فرزند به 4.2 سال فرم زیر را تکمیل کنید
پرداخت هزینه مشاوره

معرفی نویسنده:

محتوا و مقالات پروفایل عمومی آسمونی توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، و بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

instagram.com/asemooniportal

ثبت نظر درباره «افزایش فاصله ازدواج تا تولد اولین فرزند به 4.2 سال»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

6 - 4 = ?