کد مطلب:  48386  درج نظر
زمان مطالعه: 25 دقیقه
افزایش فوتی‌های زلزله به 6 نفر / تشریح علت تلفات ندادن زیاد این زمین زلزله نسبتا شدید میانه

افزایش فوتی‌های زلزله به 6 نفر / تشریح علت تلفات ندادن زیاد این زمین زلزله نسبتا شدید میانه

در پی وقوع زلزله در شهرستان میانه، بر طبق اعلام اورژانس، تاکنون 6 نفر فوت و حدود 380 نفر مصدوم شده‌اند که بیشتر مصدومان به صورت سرپایی درمان و 17 نفر از زلزله زده‌ها در بیمارستانها بستری شده‌اند.
زمان مطالعه: 25 دقیقه
سرفصل های این مطلب:[بستن]
افزایش فوتی‌های زلزله به 6 نفر - Increase earthquake deaths to 6 people
افزایش فوتی‌های زلزله به 6 نفر - Increase earthquake deaths to 6 people
افزایش فوتی‌های زلزله به 6 نفر - Increase earthquake deaths to 6 people

از 17 نفری که همچنان بستری هستند 15 نفر از اهالی شهرستان میانه، یک‌نفر اهل شهرستان سراب و یک نفر اهل شهرستان اردبیل هستند و تمامی کشته‌شدگان این حادثه نیز از اهالی شهرستان میانه هستند.

بر طبق آخرین اخبار دریافتی، از 80 روستای زلزله زده در آذربایجان شرقی، وضعیت 78 روستا ارزیابی شده که در آن پی آن خسارت 500 واحد مسکونی گزارش شده است. در میان روستاهای خسارت دیده، روستای ورنکش و ورزقان بیشترین خسارت را دیده است. گاز همه مناطق زلزله زده به جز یک روستا وصل شده است.34 تیم عملیاتی در منطقه برای کمک به خسارت دیدگان فعال هستند.

ریزش کوه در جاده میانه - بستان آبان گزارش شده و مرکز زلزله نگاری وقوع 57 پس لرزه را تاکنون ثبت کرده است. زمین لرزه‌ای به بزرگی 5.9 ریشتر در عمق 8 کیلومتری زمین در ساعت 2 بامداد، شهر ترک در شهرستان میانه استان آذربایجان شرقی را لرزاند.

شهرهای میانه، سراب و ترکمانچای در استان آذربایجان شرقی تحت تاثیر مستقیم این زلزله قرار گرفته‌اند و تاکنون 7 روستای مناطق زلزله زده بیشترین خسارت را دیده اند و در این میان بیشترین تخریب در روستای ورنکش با تخریب 30 خانه گزارش شده است. همچنین استانهای زنجان، گیلان، اردبیل و آذربایجان غربی نیز زمین لرزه صبح امروز را احساس کرده‌اند.

بیشترین مردم آذربایجان شرقی از ترس وقوع دوباره زلزله، شب گذشته را در خیابان‌ها گذراندند.تعداد جان‌باختگان زلزله آذربایجان شرقی به 6 نفر رسید

فرمانده انتظامی آذربایجان شرقی گفت: مسئولان بیمارستان فوت یک خانم را به عنوان نفر ششم جان باختگان زلزله تایید کردند.

 سردار حسین عبدی در بازدید از روستای زلزله زده ورنکش شهرستان میانه اظهار کرد: از ساعات اولیه وقوع زمین لرزه نیروهای انتظامی در محل حضور دارند و امنیت کامل در مناطق زلزله زده برقرار است.وی ادامه داد: جاده های منتهی به مناطق زلزله زده هم باز بوده و هیچ گونه مشکلی وجود ندارد، فقط در محدوده روستای ورنکش محدوده ترافیکی گذاشته شده تا ورود غیر ضروری به روستا انجام نشود.

اسکان موقت تمام زلزله‌زدگان تا امشب

رئیس جمعیت هلال احمر از اسکان موقت حدود60 درصد از زلزله‌زدگان غرب کشور خبر داد و نوشت: این مرحله تا امشب کامل می‌شود.چرا زلزله شدید میانه تلفات زیادی به بار نیاورد؟

استاد پژوهشگاه بین‌المللی زلزله و مهندسی زلزله گفت: وقوع زمین‌لرزه در محدوده ای روستایی و ژرفای نسبتا زیاد آن موجب شده تا خسارت‌ها و تلفات این زمین لرزه که بزرگای آن در حد یک زمین لرزه شدید بوده است، نسبتا محدود باشد

دکتر مهدی زارع، استاد پژوهشگاه بین‌المللی زلزله و مهندسی زلزله اظهار کرد: زمین لرزه با بزرگای 5.9 ساعت 2:17 بامداد جمعه 17 آبان در محدوده روستای ترک در 25 کیلومتری شمال میانه را به لرزه درآورد. زلزله شمال میانه تا ساعت 11:20 صبح جمعه 7 پس لرزه با بزرگای بیش از 3.5 داشته است که بزرگترین آنها با بزرگای 4.3 در ساعت 3:02 بامداد روی داده است.

وی با اشاره به مشخصات زمین شناسی محل رخ داد زلزله بیان کرد: گسل شاخص در این منطقه گسلی فعال با راستای شمال شرق - جنوب غرب است که به عنوان گسل بزقوش - گرمرود شناخته می‌شود. سازوکار این زلزله، امتداد لغز و گسل مسبب با شیبی به سوی شمال‌غرب و ژرفای آن حدود 18 کیلومتر برآورد شده است.

او همچنین از احتمال آزاد شدن تدریجی انرژی موجود در بافت زمین محل رخداد زلزله میانه و وقوع لرزه های بزرگتر خبر داده است.60تخته چادر در روستای ورنکش کمپ زده شد

معاون امداد و نجات سازمان هلال احمر از فراهم کردن کلیه امکانات اولیه برای زلزله زدگان خبر داد و گفت: تعداد 60 تخته چادر در این روستا کمپ زده شد تا خانوارهایی که در شرایط سخت تری هستند سکنی بگیرند.

حامد سجادی در حاشیه بازدید از روستای زلزله زده ورنکش میانه افزود: اقلام غذایی 72 ساعته و یک ماهه نیز به منطقه اعزام می شود که بخشی از آن در اختیار مردم قرار گرفته و سایر اقلام از جمله چادر، موکت، چراغ والور و مایحتاج غذایی نیز در اختیار مردم زلزله زده قرار می‌گیرد.

سجادی با اشاره به آخرین وضعیت روستاهای آسیب دیده، اظهار کرد: طبق بازدیدهایی که از سوی جمعیت هلال احمر به عمل آمد روستای ورنکش و دو روستای دیگر بیشترین آسیب را در زلزله بامداد امروز دیدند.

وی با اشاره به اینکه بلافاصله بعد از وقوع زلزله، نیروهای عملیاتی آذربایجان شرقی از مرکز و شهرستانهای هم جوار 24 تیم عملیاتی را برای ارزیابی و کمک رسانی به منطقه اعزام داشتند، تصریح کرد: بعد از ارزیابی های لازم مشخص شد که سه روستا بیشترین آسیب را دیدند و در این بین روستای ورنکش دچار آسیب بیشتری شد زیرا این روستا تعداد پنج نفر فوتی داشته است.

معاون امداد و نجات سازمان هلال احمر کشور با بیان اینکه بیشترین آوار در خانه های خشتی گلی روی داده است، متذکر شد: ترک خوردگی های زیادی در دیوار منازل و نیز مراکز دامداری در این روستاها وجود دارد.آخرین وضعیت امنیت در مناطق زلزله زده/ حضور فعال پلیس

رئیس مرکز اطلاع رسانی ناجا ضمن تشریح آخرین وضعیت امنیتی و انتظامی در مناطق زلزله زده اعلام کرد که تاکنون گزارشی از وارد شدن خسارت به ساختمانها و ابنیه انتظامی در پی زلزله گزارش نشده است.

سرهنگ احمد خسروی در این باره گفت: دقایقی بعد از وقوع زلزله 5.9 ریشتری، عوامل انتظامی جزو اولین گروه‌هایی بودند که در محل حاضر شده و اقدام به تامین امنیت در محل و نیز امدادرسانی به زلزله زدگان کردند.

رئیس مرکز اطلاع رسانی ناجا با بیان اینکه آماده باش پلیس در مناطق زلزله زده به طور کامل ادامه دارد، درباره وضعیت امنیتی این مناطق نیز گفت: امنیت کامل در این مناطق برقرار است و تاکنون گزارشی از وقوع ناامنی به دست ما نرسیده است ضمن اینکه تیم های سواره و پیاده پلیس نیز مشغول گشت زنی در مناطق زلزله زده هستند.

دکتر علی اصغر پیوندی، رئیس هلال احمر، در خصوص اسکان زلزله زدگان گفت: در ساعات اولیه وقوع زلزله 60 درصد افراد را درچادر اسکان دادیم و بسته معیشتی خدمات اولیه در اختیارشان قرار گرفت. پیش‌بینی می‌شود تا فردا شب نیز افراد همچنان در چادر باشند.گزارش میدانی از وضعیت روستای زلزله‌زده ورنکش میانه

علی سلطانی، یکی از اهالی روستای ورکنش میانه گفت: منزل خود را با هزینه کم مقاوم سازی کرده‌ بودیم و هرچند نیمه‌کاره است اما این مقاوم سازی باعث شد تا از زمین‌لرزه جان سالم به در ببریم، این درحالی است که نصف روستا خانه‌هایی با دیوارهای گلی و سقف‌های چوبی دارند که همگی تخریب شده اند.وی در ادامه افزود: همه باید مقاوم سازی کنند، چراکه زلزله قابل پیش بینی نبوده و چاره آن نیز در مقاوم سازی خانه‌های گلی و چوبی روستایی است، اما باید مسیر گرفتن وام برای مقاوم سازی منازل روستایی نیز تسهیل شود، چراکه اکنون روستاییان با مضیقه و تلاش فراوان این وام را دریافت می‌کنند.

یکی از زلزله زدگان گفت: بیماران ما هنوز اینجا مانده اند، دختر 12 ساله به خاطر نبود بیمارستان در این نزدیکی در راه بیمارستان جان باخت، بیمارستان ما را جمع کردند و فقط هفته‌ای یک دکتر به روستای ما می آید، اگر بیمارستان داشتیم کسی نمی مرد، خانه ام نا مقاوم است، خودم و برادرم تحت پوشش کمیته امداد هستیم به کمیته امداد گفتم خانه ما را مقاوم کن ولی به موقع کمک نکردند الان زن برادرم زیر آوار مرد.

مریم آذر یکی دیگر از اهالی روستای ورنکش میانه است، او گفت: منزلمان تازه ساخت است و به تازگی مقاوم سازی کرده‌ایم به همین جهت خانه آسیبی ندیده اما محل نگهداری دام‌هایمان و همچنین محصولاتی که در حیاط خانه داشتیم همگی تخریب شده و زیرآوار مانده‌اند.وی افزود: موتور و تراکتورمان اسباب گذران زندگی‌مان بود و با آن تامین معاش می‌کردیم که اکنون زیر آوار خراب شده‌اند.

یکی دیگر از اهالی روستا نیز گفت: بسیاری از خانه‌های روستای ورنکش مقاوم سازی نشده و بسیار خسارت دیده اند. چند نفر نیز فوت شده و بسیاری افراد نیز مصدوم شده اند، درخواست ما این است که وام مقاوم سازی منازل روستایی با سهولت بیشتری در اختیار مردم قرار گیرد تا راحت‌تر بتوانند در این رابطه افدام کنند.وی افزود: بسیاری از خانه‌های روستا تخریب شده و احشام و محصولات مردم زیر آوار مانده است، از دولت و ارگان‌ها می‌خواهیم به داد این مردم برسند. وام‌های مقاوم سازی نیز با مشکلات فراران به دست اهالی روستا می‌رسد و دنبال هرکاری می‌رویم چندین ضامن طلب می‌کنند که این موضوع بسیار طاقت فرسا است.

انرژی زمین در مناطق زلزله‌زده تخلیه شده است؟

مدیر بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی"سراب"، "ترک" و "ترکمنچای" را نزدیکترین شهرهای نزدیک به رومرکز بامداد امروز آذربایجان شرقی دانست و با تاکید بر اینکه در این منطقه 120 آبادی قرار دارد، گفت: بر اساس بررسی‌ها احتمالا گسل "بناروان" که میان دو گسل فعال "تبریز" و "برقوش" قرار دارد، مسبب زلزله امروز میانه باشد.

دکتر علی بیت اللهی با اشاره به زلزله 5.9 بامداد امروز جمعه 17 آبان ماه استان آذربایجان شرقی، افزود: این زلزله در برخی از مراکز لرزه‌نگاری جهانی به ثبت رسید.

وی کانون این زلزله را در جنوب شهر سراب و شمال شهر میانه استان آذربایجان شرقی دانست و یادآور شد: "سراب"، "ترک" و "ترکمنچای" نزدیکترین شهرها به رومرکز این زلزله به شمار می رود به گونه‌ای که در 18 تا 25 کیلومتری کانون این زلزله قرار دارند ضمن آنکه 120 روستا نیز در اطراف این زلزله مستقر هستند.

وی تعداد جمعیت ساکن در اطراف زلزله 5.9 امروز استان آذربایجان شرقی را 100 هزار نفر ذکر کرد و ادامه داد: با توجه به شدت این زمین‌لرزه، شهرهای بزرگی چون "اردبیل"، "میانه" و "تبریز" جز این محدود قرار دارند و بر اثر این رخداد لرزه‌ای هراسان شده‌اند. علاوه بر آن به دلیل ماهیت کوهستانی منطقه ریزش کوه و مسدود شدن جاده را می‌توان انتظار داشت.گسل "بناروان"مسبب زلزله امروز میانه

مدیر بخش زلزله مرکز تحقیقات مسکن، راه و شهرسازی زلزله امروز استان آذربایجان شرقی را جزو زمین لرزه‌های بزرگ توصیف کرد و یادآور شد: با توجه به شرایط آب و هوایی این منطقه، در زمان زلزله دمای هوا پنج درجه سانتی‌گراد و نزدیک به دمای یخبندان بوده است و از این رو مشکلاتی برای مردم ایجاد شده است.

بیت اللهی در خصوص گسل مسبب این زمین لرزه خاطر نشان کرد: بررسی‌های انجام شده این منطقه در نزدیکی گسل "بناروان" که میان دو گسل "تبریز" و "بزقوش" قرار دارد، باشد و احتمالا گسل بناروان مسبب زلزله 5.9 بامداد امروز استان آذربایجان شرقی باشد.

مدیر بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با تاکید بر اینکه این زمین لرزه با پس‌لرزه‌های متعدد بالای 4 همراه بوده است، اظهار کرد: این پس‌لرزه‌ها در روزهای آینده نیز ادامه خواهد داشت و توصیه می‌شود مردم منطقه از تردد در اطراف ساختمان‌های آسیب دیده به ویژه در اطراف ساختمان‌های خشت و گلی تا رسیدن منطقه به آرامش خودداری کنند.

وی با اشاره به رخداد زمین‌لرزه‌های متعدد در مناطقی چون جزیره ابوموسی استان و رویدر استان هرمزگان و دیگر زلزله‌ها در غرب و جنوب غرب کشور در هفته‌های اخیر، افزود: این زمین‌لرزه‌ها نشان می‌دهد که کل گسترده سرزمینی ایران در تنش موثری قرار گرفته است و این رخدادهای طبیعی ناشی از تنش‌های عمومی کشور می‌شود.

دبیر کارگروه مخاطرات ملی پاسخ به این سوال که بر اثر زلزله بامداد امروز میانه آذربایجان شرقی انرژی زمین تخلیه شده آیا یک اظهار نظر علمی است یا خیر با تاکید بر اینکه بر اساس داده‌های موجود چنین اظهار نظری در خصوص زلزله‌های منطقه زودهنگام است، توضیح داد: احتمال می‌رود که در روزهای آینده زلزله‌های دیگری در این منطقه رخ دهد و چنین وضعیتی را می‌توان در زلزله‌های "رویدر" استان هرمزگان مشاهده کرد.وی اضافه کرد: پس از یک زلزله 5.2 و چندین پس‌لرزه در 27 مهرماه در رویدر استان هرمزگان زلزله دیگری با بزرگای 5.9 در این منطقه رخ داد از این رو اظهار نظر کردن درباره اینکه انرژی زمین تخلیه شده است زودهنگام به نظر می‌رسد.

وی اظهار چنین گفته‌هایی را موجب غفلت از زلزله‌های مهم در منطقه دانست و گفت: در مدیریت بحران چندین سناریو در نظر گرفته می‌شود و به دلیل آنکه از زلزله های بزرگ غفلت نشود معمولا فرضیه‌های منفی در نظر گرفته خواهد شد ضمن آنکه حفظ آمادگی در چنین شرایطی بسیار مهم است.آسیب دیدگی500 واحد مسکونی در زلزله آذربایجان شرقی

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور اعلام کرد که برابر آخرین گزارش‌ها از ارزیابی در مناطق زلزله زده حدود 500 واحد مسکونی دچار آسیب دیدگی شدند.

اسماعیل نجار در تشریح آخرین وضعیت مناطق زلزله زده در استان آذربایجان‌شرقی اظهار کرد: در پی زمین لرزه 5.9 ریشتری که در ساعت 2:17 بامداد امروز محدوده ترک در استان آذربایجان شرقی را لرزاند متاسفانه پنج تن جان خود را از دست داده و بیش از 300 نفر نیز مصدوم شدند که اکثر این افراد خدمات درمانی را به شکل سرپایی دریافت کرده و نیمی از آنان نیز به دلیل ترس ناشی از زلزله دچار مصدومیت سطحی شدند.

 نجار با تاکید بر این که آماده باش در این استان و استان‌های مجاور همچنان ادامه دارد، خاطرنشان کرد: در حال حاضر بسته‌های غذایی 72 ساعته به مناطق زلزله زده اعزام شده و اقلام زیستی نظیر چادر، پتو، چراغ، والور و غیره نیز در حال توزیع در میانه زلزله زدگان است.

 رئیس سازمان مدیریت بحران کشور اظهار کرد: عملیات اسکان اضطراری زلزله زدگان نیز آغاز شده و به زودی تمامی زلزله‌زدگان اسکان اضطراری داده خواهند شد.بارگیری اقلام امدادی و زیستی از تهران برای مناطق زلزله‌زده آذربایجان شرقی

سازمان هلال احمر اعلام کرد که در پی زلزله 5.9 ریشتری بامداد امروز در میانه و سراب در استان آذربایجان شرقی، از ساعاتی پیش اقلام غذایی، امدادی و زیستی و مورد نیاز برای مناطق زلزله‌زده از انبار سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر بارگیری شد.آخرین وضعیت مددجویان بهزیستی در زلزله آذربایجان شرقی

مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بهزیستی کشور به دنبال وقوع زلزله 509 ریشتری در استان آذربایجان شرقی آخرین وضعیت مددجویان بهزیستی را تشریح کرد.

مسعود آسیما از تشکیل ستاد بحران در استان‌های آسیب دیده به دنبال زلزله بامداد امروز و تعیین استانهای معین آنها خبر داد و گفت: احتمال خسارت مالی و تخریب منازل مسکونی مددجویان و معلولین شهرستان‌های درگیر زلزله زیاد است. ستاد مدیریت بحران بهزیستی استان در آماده باش کامل است و همکاران مشغول پیگیری و جمع آوری اطلاعات خسارت های مالی و منازل مسکونی مددجویان و معلولین بوده و بررسی‌ها به محض جمع‌آوری، اطلاع رسانی خواهد شد.فوت یکی از مددجویان کمیته امداد در زلزله آذربایجان شرقی

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) استان آذربایجان‌شرقی از فوت یکی از مددجویان کمیته امداد به دنبال زلزله بامداد امروز (17 آبان) این استان خبر داد.

محمد کلامی ضمن تشریح آخرین وضعیت مددجویان ساکن در مناطق زلزله زده استان آذربایجان شرقی گفت: به دنبال زلزله 5.9 ریشتری این استان حدود 70 تا 80 روستا دچار آسیب شدند که سه روستا ورنکش، دستجرد و بلوکان خسارت جدی دیده‌اند.

وی با بیان اینکه منازل مسکونی روستاییانی که پیش از این با اصول مهندسی بازسازی شده بود دچار خسارت نشده است، اظهار کرد: این در حالیست که حدود 60 واحد از منازل مسکونی قدیمی مددجویان این سه روستا بین 50 تا 70 درصد آسیب دیده است.همه امکانات وزارت صمت برای کمک به حادثه‌دیدگان بسیج شود

 وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن ابراز همدردی با زلزله‌زدگان شهرستان میانه، دستور داد همه امکانات این وزارتخانه برای کمک به حادثه‌دیدگان بسیج شود.

رضا رحمانی در جلسه ستاد مدیریت بحران وزارتخانه با اعلام این خبر گفت: همه واحدهای تولیدی، صنعتی و تجاری با تمام توان خود برای رفع نیازهای مناطق زلزله‌زده همکاری می‌کنند و ما نیز از هیچ کمکی مضایقه نخواهیم کرد.

وی افزود: آمار دقیقی از خسارات در مناطق زلزله‌زده نداریم و در حال حاضر امدادرسانی و نجات هموطنان عزیزمان در اولویت است و کار پاکسازی مناطق زلزله‌زده باید انجام بشود.

رحمانی با بیان این‌که برنامه‌های سفر امروز خود را برای پیگیری امور در مناطق زلزله‌زده لغو کرده‌ام، گفت: امروز قرار بود در میز سوم نهضت ساخت داخل در حوزه خودرو و مس، کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی و اختتامیه رینوتکس 2019 شرکت کنم که متاسفانه این حادثه اتفاق افتاد.

رئیس اداره بهداشت و در مان نیروی زمینی ارتش گفت: در پی وقوع زمین لرزه 5.9 ریشتری در مناطقی از استان آذربایجان شرقی بیمارستان‌های ارتش در منطقه به ویژه بیمارستان مراغه و تبریز در آماده باش قرار دارند.

امیر سرتیپ دوم شهنام بابلی اظهار کرد: بلافاصله پس از اینکه زلزله در مناطقی از استان آذربایجان شرقی روی داد، گردان‌های بهداشت و درمان بیمارستان‌های منطقه در آماده باش قرار گرفته تا در خدمت مردم آسیب دیده قرار گیرند.وی ادامه داد: امروز بیمارستان‌های نیروی زمینی ارتش به نیروهای واکنش سریع تغییر ساختار داده و در کمترین زمان ممکن با یک گردان کاملا مجهز به خدمات پزشکی در منطقه حادثه حضور خواهند یافت.

رئیس اداره بهداشت و درمان نزاجا تاکید کرد: در حال حاضر تیم پزشکی بیمارستان مراغه به همراه پزشکان متخصص در منطقه حادثه حضور دارند و در حال ارائه خدمات به مصدومین احتمالی هستند.دستور روحانی برای بسیج تمامی امکانات جهت امدادرسانی به مناطق زلزله زده آذربایجان شرقی

رئیس جمهور پس از اخذ گزارش استاندار آذربایجان شرقی دستوراتی درباره امدادرسانی به مناطق زلزله زده صادر کرد.

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهور در پی وقوع زلزله در ساعات ابتدایی روز جمعه در آذربایجان شرقی طی تماسی تلفنی با استاندار این استان در جریان ابعاد حادثه، میزان خسارات وارده و وضعیت مصدومان قرار گرفت.تاکید جهانگیری بر امدادرسانی فوری و بسیج امکانات برای کمک به زلزله زدگان

معاون اول رییس جمهور بر لزوم امدادرسانی فوری و بسیج همه امکانات برای کمک رسانی به مناطق زلزله زده استان آذربایجان شرقی تاکید کرد.

اسحاق جهانگیری صبح امروز (جمعه ) در تماس تلفنی با استاندار آذربایجان شرقی که در ستاد بحران در روستای ورنکش بخش ترکمنچای میانه حضور دارد، گزارشی از آخرین وضعیت خسارات وارده و اقدامات صورت گرفته برای کمک به زلزله زدگان دریافت کرد.

معاون اول رییس جمهور از استاندار آذربایجان شرقی خواست با بسیج تمامی امکانات استان و اعزام گروه‌های امدادرسان و ارزیاب به مناطق زلزله زده، اقدامات لازم و کمک رسانی فوری به آسیب دیدگان را دستورکار خود قرار دهد.اعلام آمادگی ارمنستان برای مشارکت در امدادرسانی به آسیب‌دیدگان زلزله آذربایجان شرقی

به دنبال وقوع زلزله در استان آذربایجان شرقی، فلیکس تسولاکیان وزیر موقعیت‌های اضطراری جمهوری ارمنستان، امروز -جمعه -، در تماس با سفارت جمهوری اسلامی ایران در ایروان، با ملت و دولت ایران ابراز همدردی و برای مجروحین بهبودی سریع آرزو کرد.

تسولاکیان با یادآوری همکاری دو کشور در شرایط بحرانی و وقوع بلایای طبیعی، بر آمادگی کشورش جهت ارائه هرگونه کمک لازم در مناطق آسیب‌دیده تاکید کرد.نماینده میانه: وضعیت تحت کنترل است

نماینده مردم میانه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به بالا بودن شدت زلزله و آغاز خدمات امدادی در لحظاتی پس از وقوع آن، گفت: خوشبختانه با حضور نیروهای امدادی و کادر پزشکی از همان ساعات اولیه خدمت رسانی به مردم آغاز شده و اکنون وضعیت تحت کنترل است.

یعقوب شیویاری با اشاره به آخرین وضعیت مناطق زلزله زده میانه، بیان کرد: الحمدالله وضعیت اکنون تحت کنترل است. بلافاصله پس از زلزله بامداد امروز نیروهای امدادی در منطقه حاضر شدند. متاسفانه پنج تن از هموطنان خود را در زلزله از دست دادیم. بالای 120 نفر بر اثر زلزله مجروح شدند و 14 تن نیاز به مراقبت های ویژه دارند.

وی در ادامه اظهار کرد: خوش بختانه با حضور نیروهای امدادی و کادر پزشکی از همان ساعات اولیه خدمت رسانی به مردم آغاز شده است. خسارت وارد شده به دام ها بالا است.افزایش شمار مصدومان زلزله آذربایجان شرقی به 380 نفر

فرزاد رحمانی، رئیس اورژانس پیش بیمارستانی دانشگاه علوم پزشکی تبریز از افزایش شمار مصدومان زلزله میانه به 380 نفر خبر داد گفت: بر اساس آخرین گزارشات که ساعت 10 صبح به دست ما رسیده، تعداد مصدومان این حادثه در شهرستان میانه 196 نفر بوده که فقط 15 نفر از این تعداد بستری هستند.وی افزود: همچنین تعداد مصدومان در شهرستان سراب، 154 نفر گزارش شده است که یک نفر از این تعداد در تبریز بستری بوده و مابقی ترخیص شده‌اند. همچنین تعداد مصدومان در شهرستان هشترود 30 نفر اعلام شده است.

داوودی: در شهرستان سراب تلفات انسانی نداشتیم/ شدت زلزله بالا بود

نماینده مردم سراب در مجلس شورای اسلامی با اشاره به خدمت رسانی تمام دستگاه‌های استانی به مردم زلزله زده، بیان کرد: اکنون وضعیت تحت کنترل بوده و تمام بخش‌ها برای کمک به مردم آماده خدمت رسانی هستند.

یوسف داوود با اشاره به آخرین وضعیت مناطق زلزله زده سراب، بیان کرد: پس از زلزله بامداد امروز، اولین مشکلی که با آن مواجه شدیم ازدحام مردم در بیمارستان بود. به طور معمول جمعیت بالایی در بیمارستان بستری هستند پس از زلزله دیوارهای بیمارستان نیز ترک هایی برداشت و از سوی دیگر تعداد بالایی مصدوم برای درمان به بیمارستان مراجعه کرده بودند.وی در ادامه اظهار کرد: خیلی از مردم نیز وحشت زده شده و استرس بالایی داشتند اما خوش بختانه تمام تیم پزشکی در بیمارستان حاضر شدند حتی پزشکانی که در منزل بودند خود را به بیمارستان رساندند. شدت زلزله شدید و به طوری بود که سرپا ایستادن مشکل بود.

آخرین گزارش هلال احمر از زلزله آذربایجان شرقی

 مرتضی سلیمی، رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر گفت: ساعت 2:17 صبح امروز زمین لرزه 5٫9 ریشتری در عمق 8 کیلومتری زمین تا شعاع 30 کیلومتری کانون زلزله یعنی استان آذربایجان شرقی، ترک و سراب را لرزاند. پس لرزه‌ها تاکنون 57 مورد گزارش شده است که بزرگترین آنها 4٫8 ریشتر و در ساعت 3:02 بامداد در منطقه ترکمانچای سراب بوده است.

وی افزود: این زمین لرزه را 6 شهر و 145 روستا با جمعیت 121 هزار و 307 نفر حس کردند. صبح امروز هموطنان شهرهای میانه، سراب، ترک، ترکمنچای، بستان آباد، هشترود از استان آذربایجان شرقی، روستاهای ورنکش، بالسین، گاوینه رود، شورابیل سراب، تینعلی و از استان اردبیل شهرهای نیر، کوثر و سرعین زمین لرزه را حس کردند.

رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر گفت: 34 تیم عملیاتی و ارزیاب شامل 110 نفر به مناطق مختلف استان‌های زلزله‌زده شمال غرب ایران اعزام شدند و تاکنون تخریب 40 خانه و ترک دیوار برخی خانه‌ها در برخی از روستاها، ریزش کوه در محورهای مواصلاتی، آتش سوزی بر اثر شکستگی لوله گاز و اختلال شبکه تلفن همراه گزارش شده است. ضمن اینکه دو بالگرد هم برای ارزیابی دقیق‌تر و در صورت لزوم برای امدادرسانی به منطقه اعزام شده اند.

وی افزود: 5 نفر در روستای ورنکش شهرستان میانه جان خود را از دست دادند.تخریب 50 درصدی 25 منزل مسکونی در شهرستان سراب

فرماندار شهرستان سراب از تخریب 50 درصدی 20 تا 25 منزل مسکونی به دنبال وقوع زمین لرزه 5.9 ریشتری در آذربایجان شرقی خبر داد و گفت: این زلزله موجب تلف شدن 205 راس احشام در شهرستان سراب شد.ایرج سقفی اظهار کرد: به دنبال وقوع این زمین لرزه 127 مراجعه کننده به اورژانس داشتیم که 93 نفر از آن‌ها به دلیل شوک روانی و ترس مصدوم شده بودند. تا کنون تلفات جانی از زمین لرزه 5.9 ریشتری میانه در شهرستان سراب گزارش نشده است.

ارزیابی 65 روستای زلزله‌زده در میانه

رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر اعلام کرد: از بامداد امروز 30 تیم عملیاتی در مناطق زلزله‌زده آذربایجان شرقی مشغول امداد رسانی به هم‌وطنان هستند.مرتضی سلیمی در این باره گفت: در پی زلزله 5.9 ریشتری در بامداد امروز در آذربایجان شرقی، 30 تیم عملیاتی در منطقه مشغول امدادرسانی هستند. دو بالگرد در منطقه آماده به کار هستند تا ارزیابی بیشتری را داشته باشند.

وی با بیان اینکه تاکنون 65 روستا ارزیابی شده است، ادامه داد: 7 روستا بیشترین خسارت را داشته‌اند. مطابق ارزیابی‌ها بیشترین تخریب در ورنکش با 30 واحد تخریبی گزارش شده است.

رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر گفت: اسکان اضطراری در ورنکش شروع شده است؛ همچنین تغذیه اضطراری همزمان با اسکان اضطراری شروع می‌شود. اقلام زیستی شامل چادر، ‌پتو،‌ چراغ والور با توجه به سرمای منطقه، سبدهای غذایی 72 ساعته به منطقه اعزام شده و با آغاز اسکان اضطراری، بقیه مواد غذایی میان آسیب دیدگان توزیع می‌شود.

تمام محورهای مواصلاتی اصلی استان‌های زلزله‌زده باز است

رییس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا گفت: خوشبختانه تاکنون گزارشی از بسته شدن محورهای مواصلاتی اصلی استان‌های زلزله‌زده نداشته‌ایم و تمامی محورها باز هستند و امکان تردد وجود دارد.سرهنگ نادر رحمانی اظهار کرد: طبق گزارشات واصله ترافیک در محور شمال به جنوب کرج_چالوس و همچنین در محدوده مرزن‌آباد سنگین تا نیمه سنگین است. همچنین ترافیک در محور هراز در محدوده نارنجستان و تونل شماره یک نیز سنگین است.

رحمانی افزود: به جهت کنترل بار ترافیکی ناشی از بازگشت مردم به شهرهایشان پس از تعطیلات، تردد هرگونه وسیله نقلیه در محور کرج به چالوس از ساعت 13 بعدازظهر روز جاری و همچنین محور رودهن به آمل از ساعت 12 ظهر ممنوع می‌باشد.

هشدار نسبت به گاز گرفتگی در مناطق زلزله‌زده

سخنگوی اورژانس کشور نسبت به احتمال وقوع گاز گرفتگی در مناطق متاثر از زلزله بامداد امروز هشدار داد.مجتبی خالدی در این باره گفت: با توجه به زمین لرزه 5.9 ریشتری که بامداد امروز ‌بخش‌هایی از استان‌های آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، زنجان و آذربایجان غربی را تحت تاثیر خود قرار داد احتمال اینکه لوله‌های دودکش بخاری و دیگر وسایل گازسوز از دستگاه جدا شده یا فاصله گرفته باشند وجود دارد.

وی افزود: در همین راستا نیز توصیه می کنیم که افراد ساکن در مناطق متاثر از زلزله حتماً پس از بازگشت به خانه و پیش از خواب اتصال دودکش به بدنه لوازم گازسوز شامل بخاری و آبگرمکن و نیز اتصال اجزای دودکش به یکدیگر و به خروجی دودکش را چک کنند تا از احتمال وقوع گاز گرفتگی جلوگیری شود.

دستور وزیر کشور درباره زلزله در برخی مناطق شمال غرب کشور

وزیر کشور به دنبال وقوع زلزله در برخی مناطق شمال غرب کشور در دستوری به رییس سازمان مدیریت بحران خواستار رسیدگی سریع به وضعیت زلزله زدگان و مناطق زلزله زده شد.

عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور با تاکید بر اینکه امدادرسانی به سانحه دیدگان باید در اولویت قرار گیرد گفت: تمامی واحدها و سازمان ها و ارگان های امداد رسان موظف به ارائه سریع و به موقع خدمات به زلزله زدگان می باشند و در صورت نیاز با هماهنگی استانداران مناطق زلزله زده ، امکانات و توانمندی های لازم در این خصوص به کار گرفته شود.ترک خوردگی دیوار برخی بناها در مناطق زلزله زده آذربایجان شرقی

حامد سجادی، سرپرست معاونت عملیات سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر در این باره اظهار کرد: به دنبال وقوع زمین لرزه 5.9 ریشتری که شهرهای میانه، سراب و ترکمانچای در استان آذربایجان شرقی را تحت تاثیر قرار داد، بلافاصله تیم‌های ارزیاب به این مناطق اعزام شدند.

وی با بیان این که نیروهای امدادی نیز در این مناطق به حالت آماده باش درآمده‌اند، گفت: گزارش‌های اولیه از تیم‌های ارزیاب حاکی از آن است که چندین مورد ترک خوردگی روی دیوار ساختمان‌ها و بناها رخ داده است. البته جستجو از سوی این تیم‌ها همچنان ادامه دارد و نتایج تکمیلی اعلام خواهد شد.آخرین آمار مصدومان زلزله 5.9 ریشتری آذربایجان شرقی

 رئیس اورژانس پیش بیمارستانی دانشگاه علوم پزشکی تبریز، آخرین آمار مصدومان زلزله 5.9 ریشتری در آذربایجان شرقی را 304 نفر عنوان کرد.

فرزاد رحمانی در تشریح این خبر اظهار کرد: هم اکنون در روستای ورنکش میانه مستقر هستیم و آواربرداری‌ها در این روستا به پایان رسیده است. بیشتر مصدومان به دلیل ترس دچار مصدومیت شده‌اند و تعداد کسانی که زیر آوار مانده‌اند از 100 نفر نیز کمتر است.

وی از احتمال افزایش آمار تعداد مصدومان خبر داد.

تخریب 100 درصدی 30 واحد مسکونی در روستای ورنکش

محمد باقر هنربر، مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان شرقی از تخریب 100 درصدی 30 واحد مسکونی در روستای ورنکش خبر داد و گفت: 370 واحد مسکونی در سایر روستاهای بخش مرکزی، کندوان و کاغذ کنان میانه، پنج تا 70 درصد تخریب شده‌اند.وی اضافه کرد: تمامی کارگروه‌ها به ویژه نیروهای انتظامی، نیروهای عملیاتی، بسیج و ارتش برای امداد رسانی در محل حضور دارند.

وی با اشاره به وضعیت شهرستان سراب گفت: این زلزله در سراب نیز تخریب 20 الی 70 درصدی 25 واحد مسکونی را در پی داشت.

 مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان شرقی متذکر شد: هم اکنون به همراه استاندار آذربایجان شرقی در ورنکش حضور داریم و اقدامات لازم برای اسکان اضطراری زلزله زدگان در روستای ورنکش و توزیع بسته‌های 72 ساعته تغذیه انجام شده است.فشار گسل‌ها تخلیه شده است

 استاندار آذربایجان شرقی گفت: خوشبختانه تعداد پس لرزه‌ها مرتبا روبه کاهش بوده و فشار گسل‌ها تخلیه شده است؛ بنابراین مردم نگران زلزله‌های بعدی نباشند و به خانه‌ها خود برگردند.

محمدرضا پورمحمدی با ارائه آخرین آمار، عملکردها و اقدامات در مورد زلزله اخیر، اظهار کرد: متاسفانه بامداد امروز شاهد زلزله‌ای به بزرگی 5.9 ریشتر در منطقه ترک شهرستان میانه بودیم که سایر شهرستان‌های استان نیز تحت تاثیر این زمین لرزه قرار گرفتند.

استاندار آذربایجان شرقی گفت: باتوجه به این‌که این زمین لرزه ساعات دیر وقت شب به وقوع پیوسته و به علت تخریب کامل 30 خانه، امکان افزایش تلفات وجود دارد. وی خاطرنشان کرد: 60 روستا در کانون زمین لرزه بوده که از تمامی آن‌ها بازدید به عمل آمده و نگرانی چندانی وجود ندارد؛ خوشبختانه از لحظات اولیه مدیریت بحران شهرستان‌ها و استان تشکیل یافته است و از سویی نیز نیروهای امدادی به منطقه اعزام شده و امکانات اسکان موقت از سوی هلال احمر استان فراهم شده است.وی متذکر شد: خوشبختانه در منطقه‌ای که زمین لرزه به وقوع پیوسته منطقه روستایی بوده و تراکم جمعیت کم است و در سایر شهرستان ها اعم از سراب، چاراویماق، هشترود و بستان آباد مشکلات خاصی وجود ندارد و مصدومان به صورت سرپایی مداوا شده‌اند.

70 مصدوم زلزله در سراب سرپایی درمان شدند

ایرج ثقفی، فرماندار سراب گفت: در پی وقوع زمین لرزه، 70 نفر در شهرستان سراب مصدوم شده و به صورت سرپایی درمان شدند. در اثر ازدحام، 70 نفر از شهروندان در حین فرار مصدوم شده و به صورت سرپایی درمان شدند.وی گفت: در برخی از روستاهای این شهرستان، تعدادی از احشام و حیوانات در زیر آوار مانده‌اند که با هماهنگی دهیاران و گروه‌های امدادی اقدامات لازم در حال انجام است.

هیچ خسارتی در شهرستان بناب گزارش نشده است

 امین رفیعی، فرماندار بناب گفت: زمین لرزه اخیر، در بناب نیز احساس شد ولی خوشبختانه هیچ خسارتی در این شهرستان گزارش نشده است.

وی اظهار کرد: دهیاران شهرستان در حال بررسی روستاها هستند تا در صورت بروز مشکل اطلاع رسانی کنند. مردم حتما لوله های بخاری را چک کنند تا در معرض استشمام گاز کربن دی اکسید ناشی از جابجا شدن لوله بخاری قرار نگیرند.

زمین لرزه ای به بزرگی 5.9 ریشتر شهر ترک در شهرستان میانه استان آذربایجان شرقی را لرزاند. این زمین لرزه در ساعت 02:17:03 بامداد جمعه در عمق دو کیلومتری زمین رخ داد. مرکز زمین لرزه در 19 کیلومتری ترک، 22 کیلومتری سراب و 29 کیلومتری ترکمنچای در استان آذربایجان شرقی است. این زمین لرزه در شهرهای زیادی از جمله تبریز، اردبیل، رشت و طالقان احساس شده است.

کارشناسان می‌گویند فلات آذربایجان شرقی چهار گسل مهم و بزرگ دارد و این منطقه کانون مخرب‌ترین زلزله‌های تاریخی ایران بوده است.

استان‌های آذربایجان شرقی و اردبیل از نظر موقعیت تکتونیکی، در شرق دریاچه ارومیه با ارتفاع متوسط بیش از دو هزار متر از سطح این دریاچه، یک فلات را تشکیل می‌­دهند که به آن "فلات آذربایجان­ شرقی" می­‌گویند.

بنا بر گفته کارشناسان، این فلات چهار گسل مهم و بزرگ دارد.در بخش شمال این فلات، گسل "ارس"، در شرق گسل "آستارا- اردبیل"، در جنوب و غرب گسل "تبریز "و در جنوب و جنوب­ شرق گسل "فیروزآباد" یا "گسل میانه- اردبیل" وجود دارد.

زلزله‌شناسان می‌گویند این گسل‌های فعال، جوان و زلزله‌زا هستند و شاخه‌های فرعی دارند؛ مثلا گسل تسوج از جمله شاخه‌های مهم گسل تبریز است. این گسل در پایانه شمال غربی آن شکل گرفته و در سمت جنوب شرقی گسل تبریز نیز گسل بزقوش تشکیل شده است، در نتیجه تمامی زلزله‌های اخیر که در تسوج، خوی، صوفیان، شربیان و بستان آباد روی داده‌اند و زلزله 25 مرداد ماه سال جاری که بزرگی آن 4.3 ریشتر بوده نیز مرتبط با فعالیت سیستم گسلی تبریز هستند.

کارشناسان زلزله می‌گویند گسل تبریز به حکایت تاریخ، لرزه‌خیزترین گسل در استان است. این گسل از جنوب شهر زنجان تا نزدیکی خوی و به عقیده برخی تا کشور ترکیه امتداد دارد و شواهد حاکی از تقسیم گسل تبریز به سه پاره یا "segment" در استان آذربایجان‌شرقی و استان‌های مجاور آن به خصوص آذربایجان‌غربی است.

امتداد پاره‌ جنوبی گسل تبریز از محدوده‌ شرق شهر بستان آباد تا سه راهی اهر است و ادامه آن پاره‌ی میانی گسل تبریز بوده و از سه راهی اهر تا صوفیان ادامه داشته که "گسل شمال تبریز" نام دارد. سپس پاره‌ی شمالی گسل تبریز یا پاره مرند که از شهر صوفیان تا خوی و حتی قسمت‌های شمالی‌تر آن امتداد یافته است.

این گسل، از مجموعه‌ای از گسل‌ها تشکیل شده‌اند که در هر زمان بخش‌هایی از آن فعال شده و گسترش پیدا می‌کند. با گذشت زمان، بخش‌های بکر سنگ شکسته و بر مجموعه گسلی افزوده شده و در نتیجه به طول و پهنای گسلی افزوده می‌شود.

گسل شمال تبریز در قسمت شرقی شهر تبریز به طور تقریبی از نواحی شهرک مرزداران تا شهرک باغمیشه امتداد دارد و سپس در امتداد کوه‌های عینالی ادامه یافته و رود آجی چای را قطع می‌کند.

در طول تاریخ زلزله‌های زیادی مرتبط با گسل شمال تبریز و شاخه‌های فرعی آن اتفاق افتاده و زمین‌شناسان حدود 10 زمین لرزه شدید را که در سال‌های 858، 1042، 1273، 1304، 1440، 1641، 1717، 1721، 1780 و 1786 میلادی در شهر تبریز رخ داده‌ است، به فعالیت گسل شمال تبریز نسبت داده‌اند که بزرگای آن ‌ها بیش از شش و نیم تا هفت ریشتر تخمین زده شده است.

تحقیقاتی که در سال 1394 توسط برخی از زلزله‌شناسان انجام شده دوره بازگشت زمین لرزه‌های سه پاره‌ی عنوان شده در گسل تبریز و همچنین آهنگ رویداد سالیانه زلزله بررسی شده است. محققان می‌گویند احتمال وقوع زمین لرزه‌هایی با بزرگای شش ریشتر هر 300 سال یک بار و زلزله‌های بالای هفت ریشتر بیش از 700 سال برآورد شده است.

مدیرپیشین سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدی شمال غرب کشور در سال 91 گفته بود گسل تبریز، خطرناک ترین گسل ایران است و محققان درباره زلزله بزرگی که در شهر تبریز امکان وقوع دارد هشدار داده‌اند.

یکی از شاخه‌های گسل تبریز، گسل باسمنج است که به گفته یکی از زلزله‌شناسان دارای حرکات مورب لغز نرمال بوده و احتمالاً در محل خم‌های کششی تشکیل شده است. در شهریور ماه سال جاری، یکی از زلزله‌شناسان درباره گسل باسمنج گفته بود: در حال حاضر تمرکز تنش در این بخش از گسل تبریز بیشتر بوده و از این رو مستعد شکست و ایجاد زلزله است. فعالیت گسل‌های اطراف تبریز بر فعال شدن گسل تبریز تاثیر دارد.

گسل میانه- اردبیل یکی دیگر از گسل‌های مهم آذربایجان شرقی است که زمین‌لرزه سال 1375 که با عمق 10 کیلومتر و بزرگی 6.1 ریشتر رخ داد و بیش از 1000 کشته داشت به این گسل منسوب شده است. اردبیل در سال 272 خورشیدی نیز کانون زلزله‌ای مهیب بوده که هفتمین زلزله مرگبار تاریخ شناخته شده است.

محققان می‌گویند گسل ارس یا گسل شاخه شرقی ارس بخشی از گسل بزرگ آپشرون-پالمیرا است که از جزیره آپشرون در جمهوری آذربایجان شروع می‌شود و آثار خطوارگی آن را تا منطقه پالمیرا در خاک سوریه می‌توان تعقیب کرد. این گسل حدود 240 کیلومتر طول دارد.

علاوه بر چهار گسل مهم ذکر شده که بر روی مرزهای فلات آذربایجان شرقی قرار دارند این فلات دارای گسل‌هایی در بخش داخلی نیز است که از جمله‌ آن‌ها می‌توان به گسل جنوب بزقوش، گسل راندگی جنوب اهر، گسل شبستر، گسل‌های شمال کلیبر و گسل محمدآباد با بیش از 45 کیلومتر طول اشاره کرد.

: برای دریافت مشاوره درباره افزایش فوتی‌های زلزله به 6 نفر / تشریح علت تلفات ندادن زیاد این زمین زلزله نسبتا شدید میانه فرم زیر را تکمیل کنید
پرداخت هزینه مشاوره

معرفی نویسنده:

محتوا و مقالات پروفایل عمومی آسمونی توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، و بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

instagram.com/asemooniportal

نظر خود را درباره «افزایش فوتی‌های زلزله به 6 نفر / تشریح علت تلفات ندادن زیاد این زمین زلزله نسبتا شدید میانه» در کادر زیر بنویسید :

3 * 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید