کد مطلب: 57139 درج نظر
معرفی 5 کتاب حقوقی در رابطه با مالیات بر درآمد
زمان مطالعه: 2 دقیقه

آیا برایتان حل و فصل مسایل حقوقی مربوط به مالیات بر درآمد پیچیده است؟ کتب ساده ای که باید بخوانید را برایتان آماده کردیم.

قبل تر در آسمونی مقداری توضیح دادیم که مالیات بر درآمد چیست. اما تعدادی کتاب کارآمد راجع به مالیات و مباحث مالیاتی را نیز معرفی میکنیم که تقریبا با خواندن آنها از حقوق خود آگاه میشوید و برخی از این کتاب ها نیز به اختصار نکات کلیدی را به زبان ساده تری بیان کرده اند که به آنها اشاره میکنیم.

حسابرسی و حسابداری مالیاتی (نویسنده: احمد آخوندی) – 415 صفحه

این کتاب کامل‌ترین مرجع آموزشی برای قوانین و مقررات مالیاتی میباشد و مباحثی همچون قانون مالیات‌های مستقیم و قانون مالیات بر ارزش افزوده احکام مالیاتی و سایر قوانین، بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌های مهم سازمان امور مالیاتی را در بر دارد. از جمله مباحث مورد بحث در این کتاب، مالیات بر درآمد اشخاص حقوقی، هزینه ها و استهلاک، معافیت مالیاتی و مشمولان آن، مالیات بر درآمد اتباع خارجی، مالیات بر ارث و بسیاری موارد دیگر است.

کتاب حسابرسی و حسابداری مالیاتی، در جهت شناخت قوانین مالیاتی و نیز در جهت افزایش  دانش ماموران مالیاتی و افزایش سطح آگاهی عمومی هر عضو از نظام مالیاتی اعم از تمام فعالان اقتصادی، حسابداران، افراد ذی ‌حساب و ذی نفع، مدیران مالی، حسابرسان و… تالیف و در بیست فصل مجزا و قابل هضم تدوین شده است.

 

کتاب صفر تا صد مالیات (نویسنده: میثم حاجی محمدی) – 160 صفحه

کتاب صفر تا صد مالیات، اگرچه دقیقا از صفر تا صد مالیات را به شما توضیح میدهد، تنها در 6 فصل خلاصه شده است. به این معنا که کاملا مختصر مفید میباشد و با خواندن این کتاب هر گروه سنی و هر قشری میتواند تفهیم شود، در توضیحات این کتاب از استفاده زبان تخصصی و پیچیده حسابداری پرهیز شده و توضیحات ساده مالیات را در اختیارتان قرار میدهد.

فصول این کتاب شامل موارد زیر هستند:

  • چگونه مالیات با شما ارتباط برقرار می کند
  • مالیات حقوق و دستمزد و بیمه
  • اظهارنامه مالیاتی و نکات آن
  • انواع دفاعیات مالیاتی
  • مالیات بر ارزش افزوده
  • نحوه ارائه گزارش خرید و فروش

 

کتاب قانون ماليات‌های مستقيم (نویسنده: حسین ساعتچی یزدی – وکیل دادگستری) – 260 صفحه

کتاب قانون مالیات های مستقیم ، کتاب شماره 15 از مجموعه قوانین مجد است که شامل حدود 30 جلد کتاب قانون و مقررات مورد نیاز اقشار مختلف از جمله اساتید، دانشجویان و عموم کسانیکه با قانون سر و کار دارند میباشد. همچنین به صورت کامل از باب اول این کتاب به ماده های قانون پرداخته.

 

قانون مالیات های مستقیم  1399 (نویسنده: جهانگیر منصور) – 556 صفحه

از ویژگی های این کتاب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

-  گردآوری و تدوین متن صحیح و قانون مالیات‌های مستقیم

-  اِعمال آخرین اصلاحات و الحاقات سال

-  قانون مالیات‌های مستقیم، قانون اصلاح موادی از قانون مالیات‌های مستقیم، قانون مالیات بر ارزش افزوده به همراه آیین‌نامه‌های مربوطه، موادی از قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام‌ مالی کشور، قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تأمین نیاز‌های شور و تقویت آن‌ها در امر صادرات و سایر قوانین و مقررات مرتبط

-  بیان آراءِ دیوان عدالت اداری مرتبط

 

کتاب قانون مالیات مستقیم (نویسنده: علی اکبر وحدانی نژاد) – 158 صفحه

در این کتاب روش بهره گیری از قوانین مالیات های مستقیم به صورت کاربردی ارائه میشود. ضمن اینکه تمام قوانین و ماده های مالیات به صورت مستقیم و واضح ذکر شده است. این کتاب شامل چند بخش اصلی است:

اشخاص مشمول مالیات،

مالیات بر دارایی،

مالیات بر درآمد،

در مقررات مختلفه،

سازمان تشخیص و مراجع مالیاتی.

و اینها در واقع نکات مهم و کاربردی مورد نیاز هرکسی است که در سیستم اقتصاد نقشی دارد.

ثبت نظر درباره «معرفی 5 کتاب حقوقی در رابطه با مالیات بر درآمد»

برای ثبت نظر ابتدا وارد سایت شوید


ورود به سایت