کد مطلب: 858 درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
در طبیعت چه بپوشیم؟؟

در طبیعت چه بپوشیم؟؟

  لباس مناسب در طبیعت یک قانون کلی برای انتخاب لباس هایی که در طبیعت می خواهید بپوشید آن است که لباس هایی...
زمان مطالعه: 3 دقیقه

 

لباس مناسب در طبیعت

یک قانون کلی برای انتخاب لباس هایی که در طبیعت می خواهید بپوشید آن است که لباس هایی گشاد و در چند لایه بپوشید.

با لباسی که توانایی جذب رطوبت از بدن را داشته باشد شروع کنید (لایه اصلی). سپس با توجه به محیطی که در آن قرار گرفته اید، لباس یا لباس هایی را که نسبت به عایق گرما باشند پوشیده و در آخر روی همه این ها، یک لایه لباسی که در مقابل نفوذ آب مقاومت داشته باشد (ضدآب یا waterproof) بپوشید.

به طور کلی لباس یا لباسهایی را که به عنوان لباس مخصوص طبیعت انتخاب می کنید باید دارای خصوصیات زیر باشد:

 • بدن شما بتواند در آن به راحتی تنفس کند، به سرعت خشک شود، عایق گرما ، با دوام، ضد آب و بادگیر باشد. راحتی در حقیقت، حفظ تعادل بین این خصوصیت ها در شرایط گوناگون طبیعی است. اما لباسی که در شرایط طبیعی می خواهید بپوشید علاوه بر خصوصیات فوق، باید سبک باشد و به شما برای انجام فعالیتهایتان آزادی بدهد.
 • لایه اصلی: هدف از پوشیدن این لباس تماس مستقیم با بدن، جذب رطوبت از سطح پوست بدن و ثابت نگه داشتن دمای بدن می باشد. در شرایط هوای سرد،، با اضافه کردن یک لایه عایق دیگر -به منظور گرم نگه داشتن بدن- این لایه موجب راحتی هرچه بیشتر شما می شود.
 • کتان یا الیاف مصنوعی: استفاده از لباس کتانی در شرایط سرد به عنوان زیر پیراهنی، هیچ کمکی به گرم نگه داشتن شما نمی کند. اما در شرایط گرم و کویری، و زمانی که می خواهید خنک شوید، می توانید از لباس کتانی استفاده کنید.
 • پارچه های پلی استر سبک، پلی پروپین و یا الیاف  های مصنوعی شببیه آن ها، بهترین انتخاب برای زیر پیراهنی هستند، چرا که قابلیت جذب رطوبت را دارند، نرم هستند و همچنین خاصیت ضد حرارتی  دارند.
 • لایه دوم- عایق: لایه عایق که برای سفر به مناطق طبیعی باید از آن استفاده کنید، باید طوری طراحی شده باشد که با حفظ دمای بدنتان، موجب گرم نگه داشتن شما شود. الیاف های پشمی از جمله لباس هایی هستند که به طور گسترده برای حفظ گرما مورد استفاده قرار می گیرند، چون سبک هستند، بدن می تواند در آنها تنفس کند و همچنین عایق هستند (حتی زمانی که خیس می شوند).
 • لایه بیرونی: لایه بیرونی مخصوص سفر به مناطق طبیعی، شما را از باد و باران و شزایط سخت بیرون، محافطت می کند. متاسفانه رابطه معکوسی بین ضدآب بودن و قابلیت تنفس وجود دارد.

 

لباس مناسب در سرما

 

پوشیدن لباس مناسب برای شما که قصد سفر به نقاط طبیعی را دارید، بسیار حیاتی است. بدن شما وقتی که از کوه بالا می روید، گرما تولید و عرق می کند. اما هنگامی که می ایستید، هوای سرد موجب می شود تا دمای بدن به سرعت کاهش یابد. برای پوشیدن لباس مناسب در سرما، باید به نکات زیر توجه کنید:

 • بهترین روشی که موجب خشک و گرم ماندن می شود، این است که از چندین لایه لباس استفاده کنید. با زیر پیراهنی شروع کنید. جنس این لباس باید طوری باشد که بتواند عرق بدن شما را جذب نماید. بعد  از آن می توانید از لباس هایی که جنس آنها عایق حرارت است، استفاده کنید. در آخر هم یک بادگیر بپوشید.
 • لایه ها (لباس ها) را اگر لازم شد، حذف یا اضافه کنید. با توجه به شرایط آب و هوایی بیرون، لباس هایی با چندین لایه که عایق گرما هستند، استفاده کنید.
 • لباس زمستانی باید سبک و راحت باشد، طوری که باعث محدودیت در فعالیت های شما نشود.
 • از دستان خود مراقبت کنید. از دستکش هایی که ضد آب باشند، استفاهد کنید تا از یخ زدن انگشتانتان جلوگیری کند. دستکش های یک انگشتی، دستهای شما را گرم نگه می دارد. می توانید برای محافظت بیشتر آن ها را بر روی دستکش های انگشت دار بپوشید.
 • پاهای خود را فراموش نکنید. از کفش هایی که به خوبی عایق گرما و ضد آب باشند، استفاده کنید. پاهای خیس و سرد، فاجعه آمیزند و به طور وحشتناکی می تواند دمای بدن را پایین اورد. همیشه یک جفت جوراب خشک اضافه همراه داشته باشید.
 • شاید خیلی پیش پا افتاده به نظر برسد، اما در همه حال سعی کنید تا لباسهایتان را خشک نگه دارید. لباس های خیس می تواند سرمای بیشتری به بدن شما منتقل کند. قبل از اینکه به یک سرپناه یا خانه گرم وارد شوید، برفی را که روی لباستان است را بتکانید در غیر اینصورت برف ها آب خواهند شد و موجب خیس شدن لباستان می شوند. اگر قصد ماندن داخل یک محل گرم را دارید، لباسهایتان را در آورید و از عرق کردن بدنتان جلوگیری کنید.
 • کلاه بپوشید. چیزی که بتوانید با آن گوشهایتان را هم بپوشانید. حدود 50 درصد از گرمای بدن شما از طریق سر از دست می رود.
 • همیشه به خاطر داشته باشید، مسافرت به صورت انفرادی، مخصوصا در زمستان ها ایمن نخواهد بود و در سرما مقدار سوخت بیشتری به همراه خود داشته باشید.

 

- نویسنده: محمود سخت باز

: برای دریافت مشاوره درباره در طبیعت چه بپوشیم؟؟ فرم زیر را تکمیل کنید
پرداخت هزینه مشاوره

معرفی نویسنده:

محتوا و مقالات پروفایل عمومی آسمونی توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، و بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

instagram.com/asemooniportal

نظر خود را درباره «در طبیعت چه بپوشیم؟؟» در کادر زیر بنویسید :

9 - 3 = ?