مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی چطور است ؟ | آسمونی
کد مطلب: 45490 درج نظر
مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی چطور است ؟

مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی چطور است ؟

برای مهاجرت به هر کشوری، راه های متنوعی در نظر گرفته شده است که اشخاص با توجه به ویژگی ها و توانایی های خویش، دست به انتخاب یکی از آن ها می زنند. مهاجرت تحصیلی، مهاجرت کاری، مهاجرت از طریق سرمایه گذاری و مهاجرت از طریق ازدواج، از جمله‌ی انواع مسیرهای مهاجرت است. در این میان، برخی افراد از طریق پناهندگی اقدام به ترک خاک خویش و اخذ اقامت کشور مقصد می نمایند. اما آیا این امر شدنی است؟
زمان مطالعه: 4 دقیقه
پناهندگی به کانادا
پناهندگی به کانادا
پناهندگی به کانادا

پناهندگی چیست ؟

همانطور که گفته شد یکی از طرق مهاجرت، پناهندگی است. اگرچه پناهندگی پروسه های طولانی و دشوار است و افراد زیادی در فرایند اخذ آن با درهای بسته روبه‌رو میشوند اما در مواردی، پناهندگی تنها و آخرین راه حل برای فرار از مشکلاتی است که شخص را در موطن اصلی وی تهدید می کند. پناهندگی اصولاً به دلیل پدید آمدن شرایط سخت و خطرات بالقوه و بالفعل برای شخص در کشور خویش صورت می گیرد. خطرات و تهدیداتی از جنس امنیتی، مذهبی و سیاسی. لذا طبیعی است که اثبات وجود چنین خطراتی، اصلی ترین گام برای طی فرایند پناهندگی است و از جمله ی شرایط پناهندگی در کانادا محسوب می شود.

شرایط پناهندگی در کانادا کدام است؟

دو طریق عمده و اصلی برای پناهندگی کانادا وجود دارد که عبارتند از:

1- درخواست پناهندگی کانادا در داخل خاک این کشور 2- درخواست پناهندگی کانادا در بیرون از مرزهای این کشور

 

چنانچه شخصی به هر طریقی اعم از آب، خاک و یا هوا به منظور اخذ پناهندگی کانادا وارد این کشور شود در ابتدا ادعای وی مبنی بر واجد صلاحیت بودن برای مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی، در «آژانس خدمات مرزی کانادا» مورد بررسی قرار می گیرد. نهاد صالح برای بررسی ادعاهای پناهجویان، هیأت مهاجرت و پناهندگی کانادا (the immigration and refugee board) است. در این هیأت، بار اثبات دارا بودن شرایط اخذ پناهندگی بر عهده خود شخص پناهجو می باشد. برای مثال وی خود باید ثابت کند که در موطن اصلی خود به دلیل مسائل نژادی، مذهبی، ملیتی، عضویت در یک گروه خاص اجتماعی و یا یک عقیده خاص سیاسی تحت تعقیب بوده و در صورت دستگیری ممکن است مورد آزار و اذیت و شکنجه واقع شود و یا اینکه ترس معقولی از این پیگیری در کشور اصلی خود دارد و تعقیب وی قریب الوقوع است. شخص پناهجو باید دلایل و مدارک خود را به دقت ارائه و به خوبی از آنها دفاع کند؛ به نحوی که بتواند مقامهای صالح برای صدور پناهندگی را اقناع نماید. بدین ترتیب از شرایط پناهندگی در کانادا، موفقیت در مصاحبه است. در طول مصاحبه و بررسی، شخص تصمیم گیرنده در خصوص اینکه آیا پناهجو لایق پناهندگی کانادا است یا خیر، مدارک وی، توضیحات در خصوص دلایل اخذ پناهندگی کانادا، مبنای فرم ادعایی (BOC) و ... را مورد بررسی قرار می دهد و به جنبه های گوناگون شرایط پناهجو توجه می کند؛ از جمله اینکه آیا وی واقعاً در آن گروه اجتماعی که مدعی است به خاطر عضویت در آن تحت تعقیب است مشارکت دارد یا خیر؟ میزان خطر بالقو های که شخص را در صورت بازگشت به کشورش تهدید می کند، چیست؟ ممکن است در این مورد سوالاتی نیز به زبان انگلیسی و یا فرانسوی از شخص پرسیده شود. البته در صورتی که پناهجو به این دو زبان مسلط نباشد، می تواند درخواست مترجم کند. به طور کلی بهتر است حتما به زبان انگلیسی تسلط داشته باشید چرا که در غیر این صورت علاوه بر مشکلات طبیعی که در صورت بلد نبودن زبان در یک کشور دیگر با آن مواجه می شوید، استخدام و شروع به کار شما در کانادا نیز بسیار دشوار خواهد بود.

پناهندگی به کانادا
پناهندگی به کانادا
پناهندگی به کانادا

طریق دوم اخذ پناهندگی در کانادا، درخواست پناهندگی از خارج از خاک کانادا است. در این روش، پناهجویان توسط بعضی نهادها که ذیلاً در مورد آنها توضیح داده خواهد شد به کشور کانادا معرفی می شوند و در صورتی که مورد پذیرش قرار گیرند، به آنها مجوز اقامت دائم در خاک این کشور داده می‌شود. به افرادی که از این طریق خواهان اخذ پناهندگی کانادا هستند پناهندگان اسکان مجدد (resettled refugees) و به این طریق به طور کلی اسکان مجدد (resettlement) گفته می شود. از جمله این نهاد ها کمیساریای عالی سازمان ملل متحد برای پناهندگان می باشد که در سال 1950 میلادی در جهت حمایت و پشتیبانی از پناهندگان و کمک به آنها جهت بهبود وضعیتشان به وجود آمد. از دیگر انواع این نهادها، گروههای خصوصی حامی پناهندگان هستند که به این افراد در جهت استقرار در خاک کانادا تحت شرایط و ضوابطی کمک می کنند. برای مثال در بدو ورود، به آنها مسکن، خوراک ، لباس و ... می دهند اما پس از یک سال آنها باید برای خود شغل و منبع درآمد مناسبی ایجاد کرده باشند چرا که دیگر این گروههای خصوصی خود را در قبال آنها مسول نمی دانند. نکته ای در خصوص مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی که ذکر آن در اینجا مفید به نظر می رسد آن است که هزینه تحصیلات تا قبل از دانشگاه در کانادا رایگان می باشد و افراد می توانند بدون پرداخت هیچ هزینه ای تحصیلات ابتدایی خود را پشت سر بگذارند؛ منتها تحصیل در دانشگاه در کشور کانادا رایگان نبوده و افراد متقاضی برای ادامه تحصیل در این مقاطع باید از عهده پرداخت هزینه های آن بربیایند.

پناهندگی به کانادا
پناهندگی به کانادا
پناهندگی به کانادا

آیا پناهندگی روش مطلوبی است؟

اساساً اخذ پناهندگی فرایندی بسیار دشوار است و در موارد زیادی ممکن است به نتیجه نرسد؛ لذا چنانچه افرادی شوق زندگی در کانادا را داشته بدون اینکه به راستی و فی الواقع حائز شرایط پناهندگی باشند به آنها توصیه می شود که این راه حل را به هیچ عنوان اتخاذ نکنند چرا که هم مأموران پناهندگی کشورها، شرایط و مدارک افراد متقاضی را به دقت مورد بررسی و تدقیق قرار می دهند و احتمال موفقیت پناهجویان در فریب آنها بسیار کم است و هم از طرف دیگر شرایط اشتغال پناهندگان در سال های ابتدایی ورود آنها به کانادا با محدودیت هایی روبه‌رو است که ممکن است شرایط اقامت را برای آنها دشوار سازد. بدین ترتیب، پناهندگی، به عنوان مسیری در نظر گرفته شده است که همواره پس از سایر طرق مهاجرت به کانادا از آن اسم آورده می شود. در صورت عدم موفقیت در مسیر مهاجرت به کانادا، چنانچه واقعاً شرایط زندگی برای شخص در کشور خویش دشوار و غیر قابل تحمل باشد، ناچاراً بحث پناهندگی مطرح می شود.

www.Asemooni.com

: برای دریافت مشاوره درباره مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی چطور است ؟ فرم زیر را تکمیل کنید
پرداخت هزینه مشاوره

معرفی نویسنده:

محتوا و مقالات پروفایل عمومی آسمونی توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، و بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

instagram.com/asemooniportal

ثبت نظر درباره «مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی چطور است ؟»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

8 - 5 = ?