کد مطلب: 8201 درج نظر
زمان مطالعه: 6 دقیقه
12 محرم ، شهادت امام سجاد علیه السلام ، 95 ه ق

12 محرم ، شهادت امام سجاد علیه السلام ، 95 ه ق

درباره تاریخ شهادت امام سجاد، گرچه مورخان و سیره نگاران، اتفاق دارند که در ماه محرم واقع شد، ولی در تعیین روز و سال وقوع آن، دیدگاه واحدی وجود ندارد.
زمان مطالعه: 6 دقیقه

سبب شهادت امام زین العابدین علیه السلام بنا به روایت اکثر مورخان ، زهری بود که به دستور ولید بن عبدالملک به آن حضرت خورانیده و وی را مسموم نمودند و برا اثر مسمومیت به شهادت رسید.

در این جا، زندگانی آن حضرت را به اختصار بیان می کنیم:

ولادت

12 محرم ، شهادت امام سجاد علیه السلام ، 95 ه ق
12 محرم ، شهادت امام سجاد علیه السلام ، 95 ه ق

میلاد مسعود امام زین العابدین علیه السلام مصادف بود با پنجم شعبان سال 38 قمری در عصر خلافت امام علی علیه السلام. برخی از مورخین تاریخ تولد آن حضرت را هفتم شعبان، برخی نهم شعبان و عده ای نیز نیمه جمادی الاولی دانسته اند. هم چنین در سال تولدش ‍ برخی سال 36 و برخی نیز 37 قمری را ذکر کرده اند. گر چه اکثر مورخان، محل تولد آن حضرت را شهر مدینه دانسته اند ولی با توجه به این که آن حضرت در عصر خلافت امیرمؤ منان علیه السلام دیده به جهان گشود و مقر حکومت امام علی علیه السلام در آن زمان، در شهر کوفه استقرار یافته و طبعا تمام خانواده و اهل بیت آن حضرت به این شهر کوچ کرده و در آن ساکن شده بودند، باید محل تولد امام زین العابدین علیه السلام در همین شهر (یعنی کوفه ) باشد، نه شهر مدینه ! بیشتر تاریخ نگاران اتفاق دارند بر این که آن حضرت ، دو سال پیش از شهادت حضرت علی علیه السلام به دنیا آمد. بی تردید، امام حسین علیه السلام در آن سال به همراه پدرش حضرت علی علیه السلام در کوفه ساکن بود و بدین لحاظ تولد نور دیده اش زین العابدین علیه السلام نیز در کوفه به وقوع پیوسته است .

نام

imam-sajjad-martyrdom
imam-sajjad-martyrdom

علی بن الحسین علیه السلام در برخی از مقاتل به (علی اوسط) نیز خوانده شده است .

کنیه

لقب های آن حضرت به تعداد فضایل اخلاقی و شخصیتی وی فراوان است . در این جا به چند تای آنها اشاره می کنیم : زین العابدین ، سید الساجدین ، زکی ، امین و ذوثفنات. به خاطر عبادت زیاد و سجده های طولانی ، پینه ای در پیشانی آن حضرت (سجده کاهش) پدید آمده بود که بدین جهت وی را به (ذوالثفنات) لقب داده بودند. نسب پدری : امام زین العابدین علیه السلام فرزند امام حسین علیه السلام است که نسبت شریفش با یک واسطه به امیرمؤ منان علی بن ابی طالب علیه السلام و با دو واسطه به پیامبر اسلام حضرت محمد صلی الله علیه و آله و سلم منتهی می گردد.

نسب مادری

12 محرم ، شهادت امام سجاد علیه السلام ، 95 ه ق
12 محرم ، شهادت امام سجاد علیه السلام ، 95 ه ق

نام مادرش ، غزاله یا شهر بانو (شاه زنان) دختر یزدگرد سوم از پادشاهان ساسانی است . این بانوی مجلله پس از شکست ایرانیان در برابر سپاهیان مسلمان ، به همراه تعدادی از زنان دربار یزدگرد سوم به اسارت مسلمانان درآمد و در عصر عثمان بن عفان در مدینه و بنا به روایتی صحیح تر و در عصر امامت و خلافت امیرمؤ منان علی بن ابی طالب علیه السلام در کوفه با اختیار خود به عقد ازدواج امام حسین علیه السلام درآمد. از آن هنگام به (سیدة النساء) معروف شد. وی چند سالی بیش زنده نماند و در هنگام تولد تنها فرزندش امام زین العابدین علیه السلام در سال 38 قمری بدرود حیات گفت .

محل دفن

imam-sajjad-martyrdom
imam-sajjad-martyrdom

قبرستان بقیع ، واقع در مدینه منوره در جوار قبر عمویش امام حسن مجتبی علیه السلام . هم اکنون قبور مشرفه چهار امام معصوم ، یعنی امام حسن مجتبی ، امام زین العابدین ، امام محمد باقر و امام جعفر صادق علیهم السلام در کنار یکدیگر قرار دارند. پیش از این برای قبور مشرفه ائمه بقیع ، گنبد و بارگاهایی بود که مزار عاشقان اهل بیت علیه السلام و شیعیان قرار می گرفت ولی در شوال سال 1344 قمری مورد حقد و کین وهابیون متعصب حجاز واقع شد و به همراه آثار سایر بزرگان اسلام به کلی تخریب گردید.

همسر

12 محرم ، شهادت امام سجاد علیه السلام ، 95 ه ق
12 محرم ، شهادت امام سجاد علیه السلام ، 95 ه ق

امام زین العابدین علیه السلام دارای یک همسر عقدی و چند ام ولد بود که از آنها، خداوند سبحان فرزندانی به وی عطا کرد. نام همسرش فاطمه (مکنی به ام عبدالله ) دختر امام حسن مجتبی علیه السلام است . فاطمه بنت الحسن ، از زنان با فضیلت و با شخصیت عصر خویش بود. وی مادر امام محمد باقر علیه السلام است . همچنین این بانوی افتخار یافت که پدربزرگش ، پدرش ، عمو و پدر شوهرش ، همسرش و فرزندش از امامان معصوم شیعه بودند.

فرزندان

امام محمد باقر علیه السلام ، زید شهید، عبدالله باهر، عمر اشرف ، حسین اکبر، عبدالرحمن ، عبیدالله ، سلیمان ، حسن ، حسین ، اصغر، علی اصغر، محمد اصغر، خدیجه ، فاطمه ، علیه و ام کلثوم .

اصحاب و یاران

imam-sajjad-martyrdom
imam-sajjad-martyrdom

اسامی تعداد زیادی از مؤ منان ، شیعیان و دوستداران اهل بیت علیه السلام در زمره اصحاب و یاران امام زین العابدین علیه السلام قرار گرفته است ، که در این جا به نام های برخی از معرفین اشاره می کنیم : جابر بن عبدالله انصاری ، عامر بن واثله کنانی ، سعید بن مسیب ، سعید بن جهان کنانی ، سعید بن جبیر، محمد بن جبیر، ابوخالد کابلی ، قاسم بن عوف ، اسماعیل بن عبدالله بن جعفر، ابراهیم بن محمد حنفیه ، حسن بن محمد حنفیه ، حبیب بن ابی ثابت ، ابوحمزه ثمالی ، فرات بن احنف ، جابر بن محمد بن ابی بکر، ایوب بن حسن ، علی بن رافع ، ابومحمد قرشی ، ضحاک بن مزاحم ، طاووس بن کیسان ، حمید بن موسی ، ابان بن تغلب ، سدیر بن حکیم ، قیس بن رمانه ، عبدالله برقی ، همام بن غالب (فرزدق شاعر)، یحیی بن ام طویل و...

آثار

12 محرم ، شهادت امام سجاد علیه السلام ، 95 ه ق
12 محرم ، شهادت امام سجاد علیه السلام ، 95 ه ق

گرچه از امام زین العابدین علیه السلام آثار ارزشمندی از قبیل مواعظ، احادیث ، اشعار و ادعیه به صورت پراکنده بر جای مانده است و مورد استفاده محققان و متقیان قرار می گیرد. ولی دو اثر مدون از آن حضرت باقی مانده است که در میان آثار اسلامی ، درخشندگی و جاودانگی ویژه ای دارند. آن دو عبارتند از: 1- صحیفه سجادیه ، که مشتمل بر 83 دعا و مناجات است. 2- رسالة الحقوق ،که تبیین کننده حقوق آحاد ملت و افراد بشری درجامعه اسلامی است.

فضایل و مناقب

imam-sajjad-martyrdom
imam-sajjad-martyrdom

امام زین العابدین علیه السلام بسان سایر امامان معصوم علیه السلام جامع کمالات انسانی و فضایل اخلاقی است ، که در عالم آفرینش همانندی جز رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم برای آنان پدید نیامده است و آن حضرت ،به مقامی از تعبد و تقرب به درگاه الهی نایل شده بودکه وی رازینت پرستش کنندگان لقب دادند.

زمام داران معاصر

12 محرم ، شهادت امام سجاد علیه السلام ، 95 ه ق
12 محرم ، شهادت امام سجاد علیه السلام ، 95 ه ق

امام زین العابدین علیه السلام از هنگامی که دیده به جهان گشود تا آخر عمر شریفش با 9تن از حاکمان ، معاصر بود. اسامی خلفا و حاکمان به شرح ذیل است : امیرمؤمنان، امام علی بن ابی طالب علیه السلام (35-40 ه .ق) - امام حسن مجتبی علیه السلام (40-41 ه .ق) - معاویة بن ابی سفیان (35-60 ه .ق) - یزید بن معاویه (60-64 ه .ق) - معاویة بن یزید (64-64 ه .ق) - عبدالله بن زبیر (64-73 ه .ق) - مروان بن حکم (64-65 ه .ق) - عبدالملک بن مروان (65-86 ه .ق) - ولید بن عبدالملک (86-96 ه .ق) از میان زمام داران فوق ، ردیف اول و دوم از خاندان شریف بنی هاشم ، ردیف های سوم ، چهارم و پنجم از خاندان بنی امیه و از تیره سفیانی ، ردیف ششم از آل زبیر بن عوام ، و ردیف های هفتم ، هشتم و نهم از خاندان بنی امیه و از تیره مروانی می باشند.

غیر از امیرمومنان امام علی علیه السلام که دادگرترین و شایسته ترین شخصیتی است که پس از پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم به زمام داری رسیده بود و فرزندش امام حسن مجتبی علیه السلام که راه پدر گرامش را ادامه می داد،از سایر زمام داران نامبرده ، نسبت به خاندان عصمت و اهل بیت امیر مومنان علیه السلام به ویژه نسبت به شخصیت امام زین العابدین علیه السلام ستم های فراوانی به عمل آمده است . امام علیه السلام در بیشتر ایام زندگی اش از سوی خلفا و حاکمان محلی آنان در اذیت و آزار بود. ایام امامت امام زین العابدین علیه السلام مصادف بود با حکومت یزید بن معاویه تا ولید بن عبدالملک . سرانجام در عصر ولید عبدالملگ و به دستور این خلیفه نابکار، آن حضرت ، مسموم و به شهادت رسید.

در صورت نیاز به مشاوره یا تبلیغات درباره موضوع فوق از طریق تلفن ثابت با شماره  02170705154 تماس بگیرید

معرفی نویسنده:

دانش آموخته مهندسی معدن و دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت کسب و کار
علاقمند به مباحث مدیریتی و سازمانی، سینما، هنر های انتزاعی و بازی های رایانه ای
آخرین نوشته های بنده در باب اخبار و رویدادهای ایران و جهان را می توانید در بخش های تازه های آسمونی و کیوسک مشاهده نمایید.

ثبت نظر درباره «12 محرم ، شهادت امام سجاد علیه السلام ، 95 ه ق»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

6 - 3 = ?