کد مطلب:  5139 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 5 دقیقه
سخنان امام رضا (ع)

سخنان امام رضا (ع)

آسمونی در این بخش،  مجموعه ای از سخنان زیبایی از امام رضا (ع) را گردآوری کرده است. امیدواریم از این جملات ناب و خالص در زندگی خود بهره بگیرید.
زمان مطالعه: 5 دقیقه
 1. مؤمن‌، مؤمن‌ واقعی‌ نیست‌، مگر آن‌ که‌ سه‌ خصلت‌ در او باشد: سنتی‌ از پروردگارش‌ و سنتی‌ از پیامبرش‌ و سنتی‌ از امامش‌. اما سنت‌ پروردگارش‌، پوشاندن‌ راز خود است‌، اما سنت‌ پیغمبرش‌، مدارا و نرم‌ رفتاری‌ با مردم‌ است‌، اما سنت‌ امامش‌ صبر کردن‌ در زمان‌ تنگدستی‌ و پریشان‌ حالی‌ است‌.
 2. پنهان‌ کننده‌ کار نیک‌ (پاداشش‌) برابر هفتاد حسنه‌ است‌ و آشکار کننده‌کار بد سرافکنده‌ است‌ ، و پنهان‌ کننده‌ کار بد آمرزیده‌ است‌.
 3. از اخلاق‌ پیامبران‌، نظافت‌ و پاکیزگی‌ است‌.
 4. امین‌ به‌ تو خیانت‌ نکرده‌ (و نمی‌کند) و لیکن‌ (تو) خائن‌ را امین‌ تصورنمودی‌.
 5. برادر بزرگتر به‌ منزله‌ پدر است‌.
 6. دوست‌ هرکس‌ عقل‌ او، و دشمنش‌ جهل‌ اوست‌.
 7. دوستی‌ با مردم‌، نیمی‌ از عقل‌ است‌.
 8. به‌ درستی‌ که‌ خداوند، سر و صدا و تلف‌ کردن‌ مال‌ و پر خواهشی‌ را دوست‌ندارد.
 9. عقل‌ شخص‌ مسلمان‌ تمام‌ نیست‌، مگر این‌ که‌ ده‌ خصلت‌ را دارا باشد: از اوامید خیر باشد، از بدی‌ او در امان‌ باشند، خیر اندک‌ دیگری‌ را بسیار شمارد، خیر بسیار خود را اندک‌ شمارد، هرچه‌ حاجت‌ از او خواهند دلتنگ‌ نشود، در عمر خود از دانش‌طلبی‌ خسته‌ نشود، فقر در راه‌ خدایش‌ از توانگری‌ محبوبتر باشد، خواری‌ در راه‌ خدایش‌ از عزت‌ با دشمنش‌ محبوبتر باشد، گمنامی‌ را از پرنامی‌ خواهانتر باشد. سپس‌ فرمود: دهمی‌ چیست‌ و چیست‌ دهمی‌! به‌ او گفته‌ شد: چیست‌؟ فرمود: احدی‌ را ننگرد جز این‌ که‌ بگوید او از من‌ بهتر و پرهیزگارتر است‌.
 10. از امام‌ رضا ( ع‌ ) سؤال‌ شد: سفله‌ کیست‌؟ فرمود: آن‌ که‌ چیزی‌ دارد که‌ از (یاد) خدا بازش‌ دارد.
 11. ایمان‌ یک‌ درجه‌ بالاتر از اسلام‌ است‌، و تقوا یک‌ درجه‌ بالاتر از ایمان‌است‌، و به‌ فرزند آدم‌ چیزی‌ بالاتر از یقین‌ داده‌ نشده‌ است‌.
 12. اطعام‌ و میهمانی‌ کردن‌ برای‌ ازدواج‌ از سنت‌ است‌.
 13. پیوند خویشاوندی‌ را برقرار کنید گرچه‌ با جرعه‌ آبی‌ باشد، و بهترین‌ پیوندخویشاوندی‌، خودداری‌ از آزار خویشاوندان‌ است‌.
 14. حضرت‌ رضا (ع‌) همیشه‌ به‌ اصحاب‌ خود می‌فرمود: بر شما باد به‌ اسلحه‌پیامبران‌، گفته‌ شد: اسلحه‌ پیامبران‌ چیست‌؟ فرمود: دعا.
 15. از نشانه‌های‌ دین‌ فهمی‌، حلم‌ و علم‌ است‌، و خاموشی‌ دری‌ از درهای‌ حکمت‌است‌. خاموشی‌ و سکوت‌، دوستی‌ آور و راهنمای‌ هر کار خیری‌ است‌.
 16. زمانی‌ بر مردم‌ خواهد آمد که‌ در آن‌ عافیت‌ ده‌ جزء است‌، که‌ نه‌ جزء آن‌ درکناره‌گیری‌ از مردم‌ ، و یک‌ جزء آن‌ در خاموشی‌ است‌.
 17. از امام‌ رضا (ع‌) از حقیقت‌ توکل‌ سؤال‌ شد. فرمود: این‌ که‌ جز خدا ازکسی‌ نترسی‌.
 18. به‌ راستی‌ که‌ بدترین‌ مردم‌ کسی‌ است‌ که‌ یاری‌اش‌ را (از مردم‌) باز دارد وتنها بخورد و زیر دستش‌ را بزند.
 19. بخیل‌ را آسایشی‌ نیست‌، و حسود را خوشی‌ و لذتی‌ نیست‌، و زمامدار را وفایی‌ نیست‌، و دروغگو را مروت‌ و مردانگی‌ نیست‌.
 20. کسی‌ دست‌ کسی‌ را نمی‌بوسد، زیرا بوسیدن‌ دست‌ او مانند نماز خواندن‌ برای‌ اوست‌.
 21. به‌ خداوند خوشبین‌ باش‌د، زیرا هرکه‌ به‌ خدا خوشبین‌ باشد، خدا با گمان‌خوش‌ او همراه‌ است‌، و هرکه‌ به‌ رزق‌ و روزی‌ اندک‌ خشنود باشد، خداوند به‌ کردار اندک‌ او خشنود باشد، و هرکه‌ به‌ اندک‌ از روزی‌ حلال‌ خشنود باشد، بارش‌ سبک‌ و خانواده‌اش‌ در نعمت‌ باشد و خداوند او را به‌ درد دنیا و دوایش‌ بینا سازد و او را از دنیا به‌ سلامت‌ به‌ دار السلام‌ بهشت‌ رساند.
 22. ایمان‌ چهار رکن‌ است‌: توکل‌ بر خدا، رضا به‌ قضای‌ خدا، تسلیم‌ به‌ امرخدا، واگذاشتن‌ کار به‌ خدا.
 23. از امام‌ رضا درباره‌ بهترین‌ بندگان‌ سؤال‌ شد. فرمود: آنان‌ هرگاه‌ نیکی‌کنند خوشحال‌ شوند، و هرگاه‌ بدی‌ کنند آمرزش‌ خواهند، و هرگاه‌ عطا شوند شکر گزارند، و هرگاه‌ بلا بینند صبر کنند، و هرگاه‌ خشم‌ کنند. درگذرند.
 24. کسی‌ که‌ فقیر مسلمانی‌ را ملاقات‌ نماید و بر خلاف‌ سلام‌ کردنش‌ بر اغنیا براو سلام‌ کند، در روز قیامت‌ در حالی‌ خدا را ملاقات‌ نماید که‌ بر او خشمگین‌ باشد.
 25. 25- از حضرت‌ امام‌ رضا (ع‌) درباره‌ خوشی‌ دنیا سؤال‌ شد. فرمود: وسعت‌ منزل‌و زیادی‌ دوستان‌.
 26. زمانی‌ که‌ حاکمان‌ دروغ‌ بگویند، باران‌ نبارد و چون‌ زمامدار ستم‌ ورزد، دولت‌، خوار گردد، و اگر زکات‌ اموال‌ داده‌ نشود چهار پاپان‌ از بین‌ روند.
 27. هر کس‌ اندوه‌ و مشکلی‌ را از مؤمنی‌ برطرف‌ نماید، خداوند در روز قیامت‌اندوه‌ را از قلبش‌ برطرف‌ سازد.
 28. بعد از انجام‌ واجبات‌، کاری‌ بهتر از ایجاد خوشحالی‌ برای‌ مؤمن‌، نزدخداوند بزرگ‌ نیست‌.
 29. بر شما باد به‌ میانه‌روی‌ در فقر و ثروت‌، و نیکی‌ کردن‌ چه‌ کم‌ و چه‌ زیاد، زیرا خداوند متعال‌ در روز قیامت‌ یک‌ نصفه‌ خرما را چنان‌ بزرگ‌ نماید که‌ مانند کوه‌ احد باشد.
 30. به‌ دیدن‌ یکدیگر روید تا یکدیگر را دوست‌ داشته‌ باشید و دست‌ یکدیگر رابفشارید و به‌ هم‌ خشم‌ نگیرید.
 31. بر شما باد راز پوشی‌ در کارهاتان‌ در امور دین‌ و دنیا. روایت‌ شده‌ که‌" افشاگری‌ کفر است‌ " و روایت‌ شده‌ " کسی‌ که‌ افشای‌ اسرار می‌کند با قاتل‌ شریک‌ است‌ " و روایت‌ شده‌ که‌ "هرچه‌ از دشمن‌ پنهان‌ می‌داری‌، دوست‌ تو هم‌ بر آن‌ آگاهی‌ نیابد"
 32. آدمی‌ نمی‌تواند از گردابهای‌ گرفتاری‌ با پیمان‌شکنی‌ رهایی‌ یابد، و ازچنگال‌ عقوبت‌ رهایی‌ ندارد کسی‌ که‌ با حیله‌ به‌ ستمگری‌ می‌پردازد.
 33. با سلطان‌ و زمامدار با ترس‌ و احتیاط همراهی‌ کن‌، و با دوست‌ با تواضع‌، و با دشمن‌ با احتیاط، و با مردم‌ با روی‌ خوش‌.
 34. هر کس‌ به‌ رزق‌ و روزی‌ کم‌ از خدا راضی‌ باشد، خداوند از عمل‌ کم‌ او راضی‌باشد.
 35. عقل‌، عطیه‌ و بخششی‌ است‌ از جانب‌ خدا، و ادب‌ داشتن، تحمل‌ یک‌ مشقت‌است‌، و هر کس‌ با زحمت‌ ادب‌ را نگهدارد، قادر بر آن‌ می‌شود، اما هر که‌ به‌ زحمت‌ بخواهد عقل‌ را به‌ دست‌ آورد جز بر جهل‌ او افزوده‌ نمی‌شود.
 36. به‌ راستی‌ کسی‌ که‌ در پی‌ افزایش‌ رزق‌ و روزی‌ است‌ تا با آن‌ خانواده‌ خود را اداره‌ کند، پاداشش‌ از مجاهد در راه‌ خدا بیشتر است‌.
 37. پنج‌ چیز است‌ که‌ در هر کس‌ نباشد امید چیزی‌ از دنیا و آخرت‌ به‌ او نداشته‌ باش‌: کسی‌ که‌ در نهادش‌ اعتماد نبینی‌، و کسی‌ که‌ در سرشتش‌ کرم‌ نیابی‌، و کسی‌ که‌ در خلق‌ و خوی‌اش‌ استواری‌ نبینی‌، و کسی‌ که‌ در نفسش‌ نجابت‌ نیابی‌، و کسی‌ که‌ از خدایش‌ ترسناک‌ نباشد.
 38. هرگز دو گروه‌ با هم‌ روبه‌رو نمی‌شوند، مگر این‌که‌ نصرت‌ و پیروزی‌ با گروهی‌است‌ که‌ عفو و بخشش‌ بیشتری‌ داشته‌ باشد.
 39. مبادا اعمال‌ نیک‌ و تلاش‌ در عبادت‌ را به‌ اتکای‌ دوستی‌ آل‌ محمد (ع‌) رهاکنید، و مبادا دوستی‌ آل‌ محمد (ع‌) و تسلیم‌ برای‌ آنان‌ را به‌ اتکای‌ عبادت‌ از دست‌ بدهید، زیرا هیچ‌ کدام‌ از این‌دو به‌ تنهایی‌ پذیرفته‌ نمی‌شود.
 40. عبادت‌ پر روزه‌ داشتن‌ و نماز خواندن‌ نیست‌، و همانا عبادت‌ پر اندیشه‌کردن‌ در امر خداست‌.
 41.  کسی‌ که‌ نعمت‌ دارد باید که‌ بر عیالش‌ در هزینه‌ وسعت‌ بخشد.
 42. هرچه‌ زیادی‌ است‌ نیاز به‌ سخن‌ زیادی‌ هم‌ دارد.
 43. کمک‌ تو به‌ ناتوان‌ بهتر از صدقه‌ دادن‌ است‌.
 44. به‌ آن‌ حضرت‌ گفته‌ شد: چگونه‌ صبح‌ کردی‌؟ فرمود: با عمر کاسته‌، و کردارثبت‌ شده‌، و مرگ‌ بر گردن‌ ما و دوزخ‌ دنبال‌ ما است‌، و ندانیم‌ با ما چه‌ شود.
 45. سخاوتمند از طعام‌ مردم‌ بخورد تا از طعامش‌ بخورند، و بخیل‌ از طعام‌ مردم‌نخورد تا از طعامش‌ نخورند.
 46. ما خاندانی‌ باشیم‌ که‌ وعده‌ خود را وام‌ دانیم‌ چنانچه‌ رسول‌ خدا (ص‌) کرد.
 47. هیچ‌ بنده‌ به‌ حقیقت‌ کمال‌ ایمان‌ نرسد تا سه‌ خصلتش‌ باشد: بینایی‌ در دین‌، و اندازه‌داری‌ در معیشت‌ ، و صبر بر بلاها.
 48. به‌ ابی‌ هاشم‌ داود بن‌ قاسم‌ جعفری‌ فرمود: ای‌ داود ما را بر شما به‌ خاطر رسول‌ خدا (ص‌) حقی‌ است‌، و شما را هم‌ بر ما حقی‌ است‌، هر که‌ حق‌ ما را شناخت‌ رعایت‌ او باید، و هر که‌ حق‌ ما را نشناخت‌ حقی‌ ندارد.
 49. با نعمتها خوش‌ همسایه‌ باشید، که‌ گریز پایند، و از مردمی‌ دور نشوند که‌ باز آیند.
 50. ابن‌ سکیت‌ به‌ آن‌ حضرت‌ گفت‌: امروزه‌ حجت‌ بر مردم‌ چیست‌؟ در پاسخ‌فرمود: همان‌ عقل‌ است‌ که‌ به‌ وسیله‌ آن‌ شناخته‌ می‌شود آن‌ که‌ راستگو است‌ از طرف‌ خدا و از او باور می‌کند، و آن‌ که‌ دروغگو است‌ و او را دروغ‌ می‌شمارد، ابن‌ سکیت‌ گفت‌: به‌ خدا این‌ است‌ پاسخ‌.
: برای دریافت مشاوره درباره سخنان امام رضا (ع) فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «سخنان امام رضا (ع)» در کادر زیر بنویسید :
4 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید