کد مطلب: 33480 درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
جنگ های امام علی (ع) به ترتیب

جنگ های امام علی (ع) به ترتیب

همانطور که می دانید امام علی (ع) در طول زندگی خود جنگ هایی را داشته است که به ترتیب، جمل، صفین و نهروان بودند....
زمان مطالعه: 2 دقیقه
همانطور که می دانید امام علی (ع) در طول زندگی خود جنگ هایی را داشته است که به ترتیب، جمل، صفین و نهروان بودند. آسمونی در این بخش به معرفی جنگ های امام علی (ع) می پردازد.جنگ های امام علی (ع) به ترتیب

جنگ اول امام علی (ع)

جنگ جمل (جهاد با ناکثان)

اولین جنگ حضرت با گروهی از پیمان شکنان به رهبری طلحه و زبیر و عایشه اتفاق افتاد که در تاریخ،

به دلیل نقض پیمانشان، از آنان به «ناکثین» تعبیر می شود. طلحه و زبیر پس از خروج از مرکز خلافت حضرت و

شکستن بیعت خود، با همراهی و تشویق عایشه اولین جنگ را بر حضرت تحمیل کردند. جنگ جمل در منطقه ای نزدیک بصره

در سال 36 ق اتفاق افتاد که در مدت یک روز با کشته شدن ده هزار تن و به روایت دیگر، سیزده تا بیست هزار تن از جبهه ناکثین و با شهادت تنها ده نفر از جبهه امام علیه السلام با پیروزی حضرت به پایان رسید.

جنگ دوم امام علی (ع)

جنگ صفین از مهمترین نبردها، در زمان خلافت امام علی (علیه‌السلام) بود که در سال 37 هجری بین آن امام بزرگوار و معاویه در صفین ناحیه غربی عراق، رخ داد و از همین رو به جنگ صفین شهرت یافت.

امام علی (علیه‌السلام)، معاویه را که کارگزار حکومت در سوریه بود، از مقامش عزل فرمود و شخص دیگری را به جای وی منصوب کرد، ولی معاویه نپذیرفت و ناحیه شام را تحت قلمرو خود نگه داشت.

امیرمؤمنان بار دیگر پس از جنگ جمل، جریر ابن عبدالله را برای مذاکره و گرفتن بیعت از معاویه به شام فرستاد، اما معاویه این بار هم تسلیم نشد بلکه به بهانه خونخواهی عثمان، سپاه شام را برای مقابله با امام علی(علیه‌السلام) آماده ساخت.

امیر مؤمنان نیز چون چاره‌ای ندید آماده جنگ شد. با سپاهی عظیم از کوفه حرکت فرمود و در بیابان صفین با معاویه برخورد کرد و به این ترتیب، نبردی سخت و طولانی بین سپاه عراق و شام درگرفت.

این نبرد110 روز طول کشید. پس از چند روز نبرد، سپاه حضرت علی (علیه‌السلام) در شرف پیروزی بود که با پیشنهاد عمروعاص، سپاه معاویه قرآن‌ها را بر سر نیزه کردند. با دیدن این صحنه گروهی از سپاه عراق جنگ را ترک کردند.

حضرت علی (علیه‌السلام) مالک اشتر و یا عبدالله بن عباس را برای نمایندگی و حکمیت انتخاب نمود؛ اما گروهی که جنگ را ترک کرده بودند، نپذیرفتند و ابوموسی اشعری را برگزیدند.

بنابراین تعیین حکمیت میان عمروعاص و ابوموسی اشعری سپرده شد، اما با بی‌کفایتی ابوموسی و زیرکی عمروعاص خلافت به معاویه سپرده شد و به شکست سپاه امام علی(علیه‌السلام) منجر شد.

جنگ سوم امام علی (ع)

جنگ نهروان

کوتاه مدت‌ترین جنگ‌های امیرمؤمنان علی( علیه‌السلام) جنگ نهروان بود که از ابتدا تا پایانش فقط یک روز طول کشید،(1) روز 9 صفر 38 هجری قمری!

این جنگ نبرد با سپاه انشعابی و یاغی (خوارج) از لشگر مولی علی( علیه‌السلام) بود که در پی ماجرای حکمیت و قرآن بر سر نیزه کردن از سوی معاویه در جنگ صفین، پدید اومد.

این آدم‌های بدبخت و بی بصیرت در مقابل امام زمانشون ایستادن و کار به جای رسید که از امام علی (علیه‌السلام) خواستند به دلیل پذیرش حکمیت، توبه کند و الا...

در ابتد شورشیان دوازده هزار نفر بودن که با سخنان بیدارگر امام (علیه‌السلام) در میدان جنگ نهروان بیدار شدند و توبه کرده و به سستی افکارشون پی بردن.

ولی تعدادی همچنان بر مخالفتشون با علی( علیه‌السلام) اصرار کردن و سرانجام کار به جنگ کشیده شد و جز 9 نفر که با فرار از معرکه جان سالمی بدر بردند بقیه همگی کشته شدن و به این ترتیب جنگ نهروان خاتمه پیدا کرد.

معرفی نویسنده:

ثبت نظر درباره «جنگ های امام علی (ع) به ترتیب»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

5 + 6 = ?