مهاجرت به آمریکا و کانادا
کد مطلب:  5939 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
3 رجب؛ شهادت حضرت امام علی النقی الهادی(ع) (254 ه ق)

3 رجب؛ شهادت حضرت امام علی النقی الهادی(ع) (254 ه ق)

3 رجب مصادف با سالروز شهادت حضرت امام علی النقی الهادی علیه السلام است. امام هادی در شهر سامرا در عراق به خاک سپرده شده است.
زمان مطالعه: 2 دقیقه

سوم رجب مصادف با شهادت حضرت امام علی النقی الهادی علیه السلام 254 ق است.

3 رجب ، شهادت حضرت امام علی النقی الهادی علیه السلام (254 ه ق)
3 رجب ، شهادت حضرت امام علی النقی الهادی علیه السلام (254 ه ق)

 

یکی از کارهای مهم امام هادی(ع) که امامان قبل از ایشان نیز، اهمیت بسیار به آن می‏دادند، حفظ خطّ فکری و فرهنگی تشیُّع و جلوگیری از القائات مخالفان بود. این کار، نیاز به تربیت شاگردان برجسته و تشکیل حوزه‏ی علمیه و تدریس فقه و عقاید اصول اسلامی داشت که در عصر امام علی النقی(ع) نیز ادامه یافت.

آن حضرت شاگردان برجسته‏ای همچون حضرت عبدالعظیم حسنی، ابن سکیّت اهوازی، اسماعیل بن مهران، ابوهاشم جعفری، جعفر بن سهیل و... تربیت کرد و حوزه‏ی علمی فعال و پرتلاشی به وجود آورد. آن امام بزرگوار، در تحکیم و استواری فقه، عقاید و فرهنگ تشیُّع، همت جدی و وسیعی نمود و کتبی نیز در این زمینه نگاشت از قبیل: رساله‏ای در ردّ جَبر و تفویض، رساله‏ای در اثبات عدل و المنزلةُبین المنزلتَین، رساله‏ای در احکام دین و... .

3 رجب؛ شهادت حضرت امام علی النقی الهادی(ع)
3 رجب؛ شهادت حضرت امام علی النقی الهادی(ع)

 

همچنین حضرت امام علی النقی(ع) برای معرفی سیمای تابناک اسلامِ راستین، جلسات متعددی را برای بحث پیرامون مسایل مختلف عقیدتی، فکری و اجتماعی برگزار کرد و در این جلسات به سؤالات و شبهاتِ مطرح شده پاسخ می‏داد. جمع زیادی از بزرگان علم و ادب نزد ایشان گرد می‏آمدند و از دریای بیکران دانش آن حضرت بهره می‏بُردند. امام هادی(ع) همواره، پناهگاه نیازمندان و گرفتاران بود و هیچ‏گاه آنان را ناامید از خانه‏ی خویش نمی‏راند.

سرانجام حضرت امام علی النقی الهادی(ع) پس از حدود چهل و دو سال زندگی و سی و سه سال امامت، در سوم رجب سال 254 هجری قمری بر اثر زهری که با دسیسه‏ ی مُعتز (سیزدهمین خلیفه‏ی عباسی) توسط معتمد عباسی به آن حضرت خوراندند، به شهادت رسید و آن امام بزرگوار را در شهر سامرا، به خاک سپردند.

دوران امامت امام هادی(ع) در سخت‏ترین شرایط، در زمان خلافت پانزده ساله‏ی دیکتاتوری متوکل و سپس خلفای بعدی سپری گردید.

 

روایتی از امام هادی(ع)

امام هادى‏ عليه السلام «على بن محمد» بـه عيادت يكى از ياران رفت و وی را مشاهده كرد كه پيوسته ميگريد و از ترس مرگ بيتابى ميكند، امام بـه او فرمود: يا عبد الله! تخاف مـن الموت لانك لا تعرفه. « بنده خدا! تـو از مرگ ميترسى بخاطر آنكه حقيقت مرگ را نمي‏شناسى ». سپس امام هادی عليه السلام مرگ رابه حمام تميزى تشبيه فرمود كه انسان آلوده‏اى وارد آن مي شود.

سوم رجب، سالروز شهادت امام هادی(ع)
سوم رجب، سالروز شهادت امام هادی(ع)

 

این حمام وی را از هر گونه غم و اندوه و ناراحتى شستشو ميدهد و بـه سرور و شادمانى مي رساند. علت اصلی ترس انسان از مرگ این اسـت کـه از حقیقت مرگ اطلاعی نداریم باید دانست کـه جهان پس از مرگ با این جهان مادی قابل مقایسه نیست، جایی اسـت کـه انسان کاشته هاي خودرا برداشت میکند و دیگر غم و غصه و سختی و از دیگر مشکلات دنیوی خبر نیست.

مهاجرت به آمریکا و کانادا
: برای دریافت مشاوره درباره 3 رجب؛ شهادت حضرت امام علی النقی الهادی(ع) (254 ه ق) فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «3 رجب؛ شهادت حضرت امام علی النقی الهادی(ع) (254 ه ق)» در کادر زیر بنویسید :
3 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید