کد مطلب:  12496 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 4 دقیقه
نقش فوزیه هیجان زده ام کرد

نقش فوزیه هیجان زده ام کرد

1394/8/28به گزارش آسمونی حديث فولادوند براي اولين بار نقش کوتاهي را در فيلم «دست هاي آلوده» به کارگرداني سيروس...
زمان مطالعه: 4 دقیقه

foziyeh
foziyeh

1394/8/28

به گزارش آسمونی حدیث فولادوند برای اولین بار نقش کوتاهی را در فیلم «دست های آلوده» به کارگردانی سیروس الوند بازی کرد و به این ترتیب اولین حضورش را در سینما سال 1378 اعلام کرد. او که پس از گرایش به هنرهای مختلف از جمله موسیقی و نقاشی، خودش را در بازیگری موفق می دید، یک سال بعد از اولین تجربه خود در فیلم سینمایی «مارال» به کارگردانی مهدی صباغ زاده هنرنمایی کرد.
    درخشش فولادوند در تلویزیون با بازی در سریال تلویزیونی «گمگشته» به کارگردانی رامبد جوان آغاز شد که پخش این اثر در ماه رمضان توانست نظر بسیاری از مخاطبان تلویزیون را جلب کند. وی در مجموعه های تلویزیونی همچون «سال های خاکستری»، «دیوار شیشه ای»، «معصومیت از دست رفته»، «مسافر ری» و «مختارنامه» بازی کرده است. حال این روزها مخاطبان تلویزیون مشغول تماشای بازی فولادوند در نقش فوزیه، همسر اول محمدرضا شاه در سریال تلویزیونی «معمای شاه» هستند که جمعه شب ها از شبکه یک پخش می شود. به همین بهانه با او درباره این نقش به گفت وگو نشستیم.
    
خانم فولادوند! شما هم مثل بقیه مردم اطلاعات عمومی درباره فوزیه، همسر اول محمدرضا شاه داشتید، اما بعد از این که قرار شد این نقش را با همه چالش هایش به تصویر بکشید، چقدر مطالعه کردید تا با شناخت کافی جلو دوربین حاضر شوید؟
    قبل از این که نقش فوزیه در سریال معمای شاه پیشنهاد شود، با مطالعه کتاب های تاریخی اطلاعات کلی درباره این شخصیت داشتم . بعد از بستن قرارداد احساس کردم باید درباره این ملکه مصری عرب زبان در دربار تحقیقاتی داشته باشم اما به جز چند دقیقه فیلم، سند تصویری دیگری وجود نداشت برای رسیدن به نقش و ایفای کاراکتر به گونه ای واقعی، نیاز به مطالعات فراوان داشتم.
    بنابراین سعی کردم در بین منابع تاریخی درباره این شخصیت تحقیق کنم و در کنار خواندن کتاب های تاریخی به فیلمنامه سریال هم رجوع کردم. ضمن این که با آقای ورزی کارگردان هم خیلی صحبت کردم. در کل برایم خیلی جذاب و هیجان انگیز بود که نقش شاهزاده مصری را در یک اثر تاریخی بازی کنم.
    
 شما به ندرت در تلویزیون بازی می کنید، آیا دلیل خاصی دارد؟
    راستش علاقه مند بودم در تلویزیون بازی کنم، اما ترجیح دادم نقشی را در تلویزیون بازی کنم که برای مخاطبان تلویزیون و خودم جالب باشد. تا این که نقش فوزیه در سریال معمای شاه پیشنهاد شد. بازی در آثار تاریخی خیلی هیجان انگیز است، به ویژه این که بازیگر وقتی قرار باشد یک شخصیت واقعی را بازی کند، با چالش های بیشتری همراه خواهد بود و همین به شیرینی کار
     اضافه می کند.
    خوشبختانه این اتفاق خوب در سریال تلویزیونی معمای شاه افتاد و کارگردان هم در طول کار مرتب راهنمایی می کرد. در مجموع شخصیت فوزیه هم مثل بقیه آدم ها خاکستری است. نگاه ورزی منطبق بر حقایق تاریخی بود و نکته ای فرای واقعیت در این کار وجود ندارد. این کارگردان تجربیات خوبی در ژانر تاریخی دارد و همین تجربیات به او کمک کرده «معمای شاه» برای مخاطبان دیدنی شود.
    
 قبل از بازی در این سریال، فکر می کردید چنین نقشی را در یک اثر بازی کنید؟
    راستش نه! هیچ وقت به این موضوع فکر نکرده بودم. من قبل از بازی در سریال معمای شاه در مجموعه های تاریخی همچون مسافر ری، مختارنامه و معصومیت از دست رفته بازی کرده بودم، اما در این آثار شخصیت هایی که بازی کردم، واقعی نبودند، اما فوزیه در تاریخ معاصر بوده و پارسال هم فوت کرد. گرچه ایفای چنین شخصیت هایی کار بازیگر را سخت تر می کند و مرتب زیر ذره بین منتقدان قرار دارد، اما به نظرم شیرین است. خوشحالم پیشنهاد این نقش به من داده شد و امیدوارم از عهده آن برآمده باشم.
    
 در دو قسمتی که از سریال معمای شاه پخش شده، فوزیه دیالوگ زیادی نداشت، آیا تا پایان نقش فوزیه خیلی صحبت نمی کند؟
    اتفاقا بازی من با سکانس های دیالوگ دار شروع شد، اما از آنجا که سکانس های این سریال پراکنده ضبط شده، شما این طور احساس کردید.
    
 برایتان سخت نبود برخی صحنه های این سریال را بدون دیالوگ بازی کنید و فقط با میمیک صورت حس فوزیه را نسبت به نا به سامانی های ایران در آن روزگار و آزارهایی را که مردم می دیدند، نشان بدهید؟
    صددرصد کار سخت تر می شود. بازیگر با دیالوگ و صدا بهتر می تواند حس شخصیت را به تماشاگران منتقل کند تا این که در سکوت و با میمیک صورت بخواهد احساسات نقش را منتقل کند. در این مواقع تکنیک و تجربه به کمک بازیگر می آید. خوشبختانه من هم با توجه به راهنمایی کارگردان حس و حال این شخصیت را درآوردم. امیدوارم بینندگان هم راضی باشند.
    
 چند وقت جلوی دوربین بودید؟
    بازی من اسفند سال 93 تمام شد و از زمان کلید خوردن سریال به صورت پراکنده بازی می کردم و این طور نبود که مدت طولانی جلوی دوربین باشم.
    
 این پراکنده کاری منجر به این نمی شد که حس تان برای ایفای این نقش با مشکل روبه رو شود؟
    نه، چون وقتی گریم می شدم، لباس می پوشیدم، دیالوگ ها را می خواندم و با آقای ورزی صحبت می کردم، همان حس و حال به من برمی گشت و برایم آشنا بود. در واقع چیزی نبود که فراموش کنم.
    
 گریم و لباس در آثار تاریخی چقدر به بازیگر کمک می کند تا با شخصیتی که قرار است بازی کند، عجین شود؟
    خیلی موثر است. خدا را شاکرم که این اتفاق خوب در سریال معمای شاه افتاد و گریم و لباس کمک کرد تا بیشتر به نقش فوزیه نزدیک شوم. فکر می کنم طراحی گریم و لباس مناسب تا حدود 50 درصد بازیگر را به نقشش نزدیک می کند.
    
در تاریخ آمده که فوزیه و شاه با هم فرانسه صحبت می کردند، اما شما در این سریال فارسی صحبت می کنید. آیا این را کارگردان از شما خواسته بود؟
    بله، از روز اول قرار شد شخصیت های خارجی، فارسی صحبت کنند تا یکدست شود.
    
دوست نداشتید فرانسه صحبت می کردید تا این شخصیت واقعی تر می شد؟
    راستش بدم نمی آمد که فرانسه یاد بگیرم و صحبت کنم، اما زیرنویس هم مشکلات خاص خودش را داشت، به همین دلیل بنا شد همه فارسی صحبت کنیم.
    
شما هم در کارهای روز بازی کردید و هم تاریخی. برایتان کدام جنس کار جذاب تر است؟
    بازی در آثار تاریخی در مقایسه با کارهای رئال لذت بیشتری برایم دارد و حس بهتری دریافت می کنم.

نظر خود را درباره «نقش فوزیه هیجان زده ام کرد» در کادر زیر بنویسید :
3 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید