کد مطلب:  29168 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
سایت مناقصات و پایگاه ملی اطلاع رسانی مناقصات

سایت مناقصات و پایگاه ملی اطلاع رسانی مناقصات

سایت برای شرکت در مناقصات و انجام مناقصات و اطلاع رسانی مناقصات، سایت و پایگاه ملی مناقصات راه اندازی شده است.
زمان مطالعه: 3 دقیقه

سایت مناقصات و پایگاه ملی اطلاع رسانی مناقصات

به استناد بند "الف" ماده (23) قانون برگزاری مناقصات مصوب مجلس شورای اسلامی که طی نامه شماره 67490 مورخ 26/11/1383 توسط ریاست محترم جمهور ابلاغ شد، دولت موظف گردید بانک اطلاعات و پایگاه ملی اطلاع رسانی مناقصات را ایجاد و اطلاعات و اسناد کلیه معاملات اعم از مناقصه و ترک مناقصه را ثبت و در اختیار عموم قرار دهد. بر اساس بند "الف" ماده (18) آیین نامه اجرایی نظام مستند سازی و اطلاع رسانی مناقصات مصوبه شماره 108972/ت 32960 ھ مورخ 5/9/1385 هییت محترم وزیران، سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور موظف گردید نرم افزار مورد نیاز برای ایجاد پایگاه ملی اطلاع رسانی مناقصات را به منظور ذخیره سازی و انتقال اطلاعات معاملات در دستگاه های موضوع بند "ب" ماده (1) قانون برگزاری مناقصات تهیه و راه اندازی کند. بدین منظور سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور نسبت به ایجاد این پایگاه اقدام نموده و وظیفه راهبری و مدیریت آنرا بر عهده دارد.

تماس با سایت پایگاه ملی اطلاع رسانی مناقصات

شماره تلفن: 02133272500
مرکز مشاوره پاسخگو از ساعت8:30 الی 16:00 شنبه تا چهارشنبه
آدرس سایت: iets.mporg.ir

مناقصه چیست؟

مناقصه در لغت‌نامه‌ی دهخدا خریدن مال یا اموال و … از طرف مأمور رسمی به کمترین قیمتی است که از طرف فروشندگان پیشنهاد می‌شود. همچنین ممکن است که موضوع مناقصه، انجام دادن عملی باشد. در اصطلاح نیز مناقصه از این تعریف ابتدایی دور نیست و همانطور که از نام این نهاد پیداست، هرگاه فروشنده -چه دولتی و چه شرکتی خصوصی- نیازمند خرید کالا یا خدماتی باشد، با رعایت شرایط و مقرراتی می‌تواند از این روند خاص خرید استفاده کند و کالا و خدمات موردنیاز را به کمترین قیمت فراهم آورد.

مزایای مناقصه

این فرایند برای طرفین مناقصه مزایایی دارد که غالبا همین مزایا سازمان‌های دولتی و شرکت‌های خصوصی را به برگزاری آن ترغیب می‌کند، البته سازمان‌های دولتی برای بخش خاصی از تأمین کالا و خدمات‌شان ملزم به استفاده از این فرایند هستند. در یک سوی این فرایند، مناقصه‌گزار و در سوی دیگر مناقصه‌گر وجود دارد. مناقصه‌گزار دستگاه یا ارگانی است که برگزاری مناقصه را برعهده دارد و نیازمند خرید کالا و خدمات است. مناقصه‌گر شخص حقیقی یا حقوقی است که در مناقصه شرکت ‌می‌کند. مناقصه‌گزار با برپایی مناقصه از طریق این رقابت به بهترین کالا و خدمات با کمترین قیمت دست می‌یابد. گاه مناقصه به عللی چون اعلام غیرواقعی هزینه‌ی انجام موضوع مناقصه از سوی مناقصه‌گر یا ارائه‌ی سوابق غیرواقعی برای برد در مناقصه از طرف او، با مشکل مواجه می‌شود؛ اما باید بدانیم که تأمین کالاها و خدمات در شرکت‌های دولتی غالبا از طریق مناقصه انجام می‌گیرد تا با استفاده از فضای رقابتی، به کیفیتی بالا و هزینه‌ی مناسبی دست یابند.

مناقصات دولتی

از آنجا که در اغلب مناقصات، مناقصه‌گزار یک سازمان دولتی اعم از وزارتخانه، مؤسسه‌ی غیرانتفاعی وابسته به دولت، بانک و مؤسسه‌ی اعتباری دولتی، شرکت بیمه‌ی دولتی، مؤسسه‌ی عمومی یا نهاد عمومی غیردولتی است، عموم مقررات ناظر بر مناقصه نیز در قالب مقررات مصوبه‌ی مجلس شورای اسلامی می‌گنجد. مقرراتی مثل قانون برگزاری مناقصات و همچنین آیین‌نامه‌ی معاملات دولتی که به ترتیب در سال‌های 49 و 83 تصویب شد‌ه‌ است.

روش‌های برگزاری مناقصات دولتی
مناقصات دارای تقسیم‌بندی‌های گوناگونی هستند. از نظر مراحل بررسی به یک مرحله‌ای و دو مرحله‌ای تقسیم‌بندی می‌شوند.

روش یک مرحله‌ای از روش های مناقصات دولتی
در روش یک مرحله‌ای نیاز به ارزیابی فنی پیشنهادها نیست و پیشنهادات مناقصه‌گران در یک جلسه بررسی و برنده‌ی مناقصه اعلام می‌شود.

روش دو مرحله‌ای از روش های مناقصات دولتی
در روش دو مرحله‌ای مناقصه‌گزار پیشنهادها را از لحاظ فنی و بازرگانی بررسی می‌کند. پس از بررسی‌های فنی، پیشنهادهایی که امتیاز این مرحله را کسب کرده باشند، مشاهده می‌شوند و با ارزیابی مالی، برنده‌ی مناقصه تعیین می‌شود. از منظر دعوت مناقصه‌گران، مناقصات به 2 روش عمومی و محدود تقسیم می‌شوند. در روش عمومی، آگهی مناقصه برای عموم آگهی می‌شود. اما در روش محدود، به تشخیص مسئول دستگاه اجراکننده‌ی مناقصه، آگهی مناقصه از طریق دعوتنامه به کسانی که شایسته‌ی شرکت در مناقصه هستند ارسال می‌شود.

پیروزی در مناقصه
برای پیمانکاران، برنده شدن در مناقصات دولتی و خصوصی، همیشه دغدغه‌ی مهمی بوده است؛ اما همین مسئله گاه باعث می‌شود تا پیمانکار یا مناقصه‌گر شرایط واقعی اجرای قرارداد را نادیده بگیرد یا به آنها توجه نکند و قیمت‌های بسیار نازلی را صرفا برای پیروزی در مناقصات پیشنهاد کند. از طرفی، ترفندها و روش‌های بسیاری در دنیای تجارت برای پیروزی در انواع مناقصات وجود دارد. اما بهتر است مناقصه‌گر از ابتدا به انتهای مسیر خود بیندیشد. چرا که ناتوانی در انجام پروژه یا ارائه‌ی خدمات و کالاها به مناقصه‌گزار، کارنامه‌ی بدی را برای مناقصه‌گر باقی می‌گذارد و ضمنا اغلب اوقات موجب ورشکستگی او خواهد شد.

: برای دریافت مشاوره درباره سایت مناقصات و پایگاه ملی اطلاع رسانی مناقصات فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «سایت مناقصات و پایگاه ملی اطلاع رسانی مناقصات» در کادر زیر بنویسید :
4 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید