کد مطلب:  5510 
2 نظر
2 نظر
زمان مطالعه: 6 دقیقه
ورزش یخ نوردی چیست؟

ورزش یخ نوردی چیست؟

یخ نوردی چیست؟یخ نوردی یکی از ورزش های مستقیم کوه نوردی است. اساس این رشته درگیری با آبشارها و یخچال های...
زمان مطالعه: 6 دقیقه

یخ نوردی چیست؟

یخ نوردی یکی از ورزش های مستقیم کوه نوردی است. اساس این رشته درگیری با آبشارها و یخچال های طبیعی یا مصنوعی و گذر از آنهاست که خود دارای شاخه ای گسترده و فنونی مستقل است. یخ نوردی خود نیز به چند شاخه و فعالیت تقسیم می شود که از آن جمله می توان به صعود یخچالهای بلند یا glacier climbing صعود آبشارهای یخی یا ice fall climbing و صعود مسیرهای سنگی با ابزارهای یخ نوردی یا Dry tooling اشاره کرد.
مکان ورزشی یک یخ نورد، یک آبشار یخ زده طبیعی یا مصنوعی و یا یک یخچال طبیعی است. در برخی مکانها تنها زمستان و در برخی یخچال ها در فصول بهار و اوایل تابستان می توان یخ نوردی کرد. صعود یک دیواره یخی یا یخچال درست همانند سنگ نوردی نیازمند دانش تخصصی است.
یخچال های یخار، سیوله و دوبی سل در دماوند، یخچالهای هرم، کسره داغ و یخچال شمالی درسبلان و یخچال علم چال و اسپیلت در علم کوه، خواستگاه این ورزش در ایران هستند...

همچنین وجود آبشارهای گوناگون یخی در نقاط مختلف ایران نیز جایگاه دیگری برای انجام این ورزش در رشته صعود آبشارهای یخی هستند. آبشارهای آب نیک درتهران، گرمابدر، هملون در جاده شمشک، مسجد در جاده چالوس، نوا در جاده هراز، غار روباه در شهرستانک در استان تهران، و دره اخلمد در نزدیکی مشهد از بارزترین مناطقی هستند که می-توان درآنها به این رشته پرداخت.
دره حسن در که در نزدیک روستای زاگون (درمنطقه رودبار قصران)، استان تهران قرار دارد، محل انباشته شدن انبوه برفهای ناشی از ریزش بهمن است، این برفهای فشرده تا اواخر تابستان در دره باقی می ماند و محل خوبی برای تمرین و کار روی برف و یخ است.
در تابستان در حد فاصل توده برفی ـ یخی و دیواره سنگی بالا دست دره، یک دیوار و کلاهک از یخ شکل می گیرد. یخ نوردانی که به کارهای دشوارتر علاقه دارند، روی این دیواره یخ نوردی می کنند. کار کردن روی این دیواره و زیر کلاهک آن تا تیر ماه که ذوب یخها زیاد می شود امکان پذیر است.

تاریخچه ورزش یخ نوردی

یخ نوردی تقریبا ورزش جدیدی محسوب میشود. اگر چه اولین رقابت شناخته شده در این ورزش در Cormayeur در یخچال Brenva در سال 1912 برنامه ریزی شده بود با این وجود این ورزش از نظر رقابت ومشارکت جهانی تقریبا جدید می باشد...

رقابت یخ نوردی در روسیه در دوران اتحاد شوروی آغاز شد واز سال1970 هر زمستان برگزار می شود. در این ورزش سه شاخه وجود دارد: دشواری مسیر سرعت و سرعت صعود توسط گروه هایی که با طناب به هم متصل شده اند (کرده) در مسیر های بسیار طولانی بالاتر از 100متر که البته سر طناب هر40 متر عوض میشود و در انتهای هر رقابت برنده هر یک از سه حالت ذکر شده اعلام میشود. رقابتهای ملی یخ نوردی سرعتی در روسیه حدودا از سال 1987 برگزار شده است..در طول زمستان 1996 و1997 تیم روس در رقابتهایCourcheval در فرانسه شرکت کرد که در آن زمان قوانین فرانسوی حاکم بر این رقابت رابه دلیل سختی برای این ورزش برگزیدند.

این رقابتها در Courcheval فرانسه بسیار پر آوازه بودند. برج بلند وعظیم 40 متری د ر Courcheval نشان گر دشواری ورزش یخ نوردی در اروپا از سال 1995 تا 2000 بود درست وقتی که چند ساعت قبل از شروع مسابقه تکه یخ بزرگی به زمین سقوط کرد. قانون اصلی این بود که بیشترین ارتفاع را در زمان بین 8 تا 14 دقیقه صعود کنند.رقابت هایی هم در آمریکای شمالی بوده ومیباشد که مشهورترین آن رقابتهای یخ نوردی " ورزشهای زمستانی ×"(سرعت ودشواری) می باشد.اما بعد از 1999 یخ نوردی از" ورزش های ×" کنار گذاشته شده . دیگر رقابت ورزشی قابل ملاحظه رقابتهایIWC در کبک کانادا بود که میزبان تمامی بهترین های این ورزش در دنیا بود. دیگررقابتهای یخ نوردی با قوانین مختص به خود نیز وجود داشتند .

یکی از مشهورترین آن ها گردههمایی یخ نوردی Ouray در کلورادوآمریکا میباشد که فستیوالی پنج روزه میباشد که جاذبه های برای صعود کنندگان تمامی سطوح سنی را در خود دارد .فیستیوال یخ نوردی کانمور در کانمور آلبرتا (کانادا) رقابت های مهم وبرجسته را با کارگاههای آموزشی مهارت ها تلفیق میکند .در چنین کارگاهایی تکنیک های یخ نوردی همراه با نمایش طرز کار واسلایدها آموزش داده میشوند.اسلوونی هم برای رقابت سرعتی Bohinj شناخته شده است از سال 1994 تا 1999 رقابت های سرعتی در صخره های طبیعی Bohinj برگزار شده است.در سالهای اخیر تغییرات آب وهوایی این ورزش را با مشکلاتی مواجه نموده است.از سال 2000 سولکادا رقابتهای سرعت ودشواری را میزبانی کرده است .در حالیکه برای فصلهای 2002 و2003 کاپ اسلوونی در سه مکان مختلف برگزار شد. امروزه جام اسلوونی هر ساله در شاخه های سرعت ودشواری برگزار میشود.رقابتهای جام جهانی در سال 2000 درCortina به صورت رسمی شروع شد. در سال 1999 رقابتهای اروپایی بصورت جدول بندی شده درCourcheval,Cortina, Pitztal ,Kirov اجرا شد.

اولین قوانین رایج این ورزش در سال 1998 و جام جهانی در سال 2000 توسط یک کمپانی خصوصی آلمانی برنامه ریزی وبرگزار گردید. این کمپانی برنامه ها را تا سال 2002 که "کمسیون یخ نوردی بین المللی" (UIAA) زمام امور را به دست گرفت اجرا کرد.در سال 2007 رقابت ها درسه منطقه مختلف در اروپا برگزار شد.امرزه این ورزش به سرعت در حال گسترش است و ما انتظار برگزار شدن 5یا 6 رقابت را در سال های آینده داریم.

تکنیک های ورزش یخ نوردی

یخ نوردی شکل دیگری از سنگ نوردی است، به همان اندازه دشوار و مهیج، اما دو عامل سرما و یخ را نیز باید به آن افزود. کسانی که به دنبال نوع دیگری از صعود هستند و فقط رفتن به برنامه های زمستانی راضیشان نمی کند، شاید بخواهند ورزش هیجان انگیز و لذت بخش یخ نوردی را امتحان کنند.
در یخنوردی، در فضای باز، ورزشکار توده های یخی مانند شیب های پوشیده از یخ و آبشار های منجمد را صعود می کند. بسته به میزان شیب و نوع یخ می توان از ابزارها و تکنیک های گوناگونی استفاده کرد.
یخ نوردی به دو گروه عمده تقسیم می شود. یک نوع آن شامل صعود آبهای جاری یخ زده، مانند آبشار ها، و نوع دیگر شامل سطوح برفی فشرده و شیب دار و یا یخ هایی می گردد که معمولاً در ارتفاعات بالای کوه ها یافت می شود.
آغاز یخ نوردی در همان روزهای نخستین کوهنوردی بود که کوهنوردان با راه آب ها و دامنه های یخ بسته روبرو می شدند. با گذشت سال ها، تکنیک ها پیشرفت کرد و صعودهای انجام شده دشوارتر و دشوارتر گردید. در نتیجه برای رفع نیازهای جمع در حال افزایش یخ نوردان، ابزارها و لوازم مختلفی تولید شد و گسترش یافت.
اگر آگاهی و آمادگی کافی داشته باشید، استفاده درست و بهینه از لوازم یخ نوردی باعث خواهد شد که توانایی صعود دیواره های یخی را پیدا کنید. تبر یخ و کرامپون مهمترین ابزارهای این ورزش هستند. اگر چه لوازمی که در یخ نوردی و سنگ نوردی به کار می روند تقریباً یکسان هستند، اما محیطی که صعود می کنید کاملاً متفاوت است. در حالی که نوع و کیفیت سنگ در طول سال تغییر بسیار اندکی می کند، یخ، روزانه و یا حتی در هر ساعت تغییر شکل می دهد.
به خاطر داشته باشید که به همراه داشتن ابزار مناسب و آگاهی کامل از تکنیک های مختلف صعود ضروریست. مانند همه ورزش های دشوار و طاقت فرسای دیگر، یخ نوردان باید از خطرات این رشته آگاهی داشته باشند. با این وجود، نگذارید این خطرات مانع لذت بردن شما از تجربه استثنایی صعود یخ شود. با داشتن دانش و تمرین کافی و بینش صحیح به سوی تجربه صعودی لذت بخش پیش روید! 

آینده ورزش یخ نوردی

اولا:

قصد دارد که یک سری رقابت های متوالی ملی در کشورهایی که حریفان یخ نوردی دارند را برگزار نماید وهدف حرکت به سمت رقابت های متوالی قاره ای وافزایش مشارکت گسترده جهانی می باشد.

دوما:

امیدوار است که ورزش یخ نوردی به عنوان یک رشته ورزشی در المپیک در نظر گرفته شود .

جام جهانی یخ نوردی در زمینه سبک یخ نوردی توسعه ابزارآموزش وبنا نهادن این ورزش به عنوان ورزشی جدی پیشرفت های چشم گیری داشته است.یخ نوردی از گروه های کوچک متخصص این زمینه تشکیل میشود. اما یکی از بزرگترین تفاوت های این ورزش با دیگر "ورزشهای غیر جمعی" این است که این ورزش برای تماشاگران ورسانه هایی که به صورت فعالانه درگیر این ورزش نمی باشندهم جذاب است زیرا یخ فاکتورهای جذابیت وزنده بودن را با خود دارد که حتی در ساختارهای مصنوعی شکل طبیعی خود را حفظ می کند .هنگامی که این افراد مشاهده گر یخ نوردانی هستند که حرکات آکروباتیک را در شرایط دشوار انجام می دهند ویا با سرعت زیادی یک دیوار یخی عمودی را بالا میر وند آن را حس می کنند خود را درگیر می بینند و این کمک بزرگی برای ورزش یخ نوردی می باشد و همچنین به بنیاد نهادن وبین المللی کردن این ورزش کمک می کند.

: برای دریافت مشاوره درباره ورزش یخ نوردی چیست؟ فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «ورزش یخ نوردی چیست؟» در کادر زیر بنویسید :
5 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید