مهاجرت به آمریکا و کانادا
کد مطلب:  7188 
1 نظر
1 نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
ربات های انسان نما

ربات های انسان نما

آسمونی : رباتهای انسان نما، یکی از جذاب ترین و در عین حال پیشرفته ترین شاخه ربات سازی است که طی سالهای اخیر،...
زمان مطالعه: 3 دقیقه

ربات انسان نما

رباتهای انسان نما، یکی از جذاب ترین و در عین حال پیشرفته ترین شاخه ربات سازی است که طی سالهای اخیر، ذهن دانشمندان را به سمت خود جلب نموده و کشورهای پیشرفته، سرمایه گذاریهای زیادی را در این زمینه انجام داده و انجام می دهند.ربات انسان نماhumanoids همان طور که از اسمش پیداست به ربات خودکاری گفته می شود که ظاهری شبیه انسان داشته باشد. یعنی دارای سر، دو بازو و دو پا باشد. البته ممکن است برخی از آنها دارای صورت، چشم و دهان، انگشتان و سایر اعضای مشابه انسان نیز باشند. این ربات دارای سنسورها و الگوریتم‌های پیچیده ای است که باعث می شود ربات بتواند غیر از تقلید ظاهری از انسان، توانائی هایی مثل دیدن، شنیدن، یادگیری از محیط و همچنین دیگر توانایی های ذهنی انسان را نیز تقلید کند.

 ویژگی این ربات ها

ربات های انسان نما
ربات های انسان نما

یکی از ویژگی های مهم ربات انسان نما راه رفتن روی دو پا است. حفظ تعادل روبات روی دو پا، کار سختی است که باعث می شود تا کنترل روبات نسبت به رباتی که روی دو چرخ حرکت می کند، بسیار مشکل شود. از طرفی، حرکت بر روی دوپا قابلیت های زیادی نظیر بالا رفتن از پله ها و حرکت در محیط هایی که مخصوص آدمی ساخته شده اند را به روبات می‌دهد که در روبات‌های دیگر، مثلا ربات های چرخدار، وجود ندارد. ‌

اهمیت ربات های انسان نما

به نظر می رسد که جامعه آینده، یعنی 20-30 سال دیگر، تاثیر زیادی از چنین روبات‌هایی بپذیرد و نقش مهمی در بخش های مختلف جامعه به این روبات ها داده شود.

از طرف دیگر ساختن رباتی که شبیه به انسان باشد، برای محققین بسیار جالب بوده و به علت این که برای ساختن یک ربات انسان نما مجبور به استفاده از علوم مختلفی نظیر مکانیک، الکترونیک، برنامه نویسی هوشمند، ارتباط انسان و ماشین، زبان شناسی و غیره است چنین مساله ای ذاتا یک مساله سخت به شمار می رود و تلاش زیادی برای حل کردن آن نیز انجام می شود.

شروع تحقیقات در این زمینه 

تحقیقات در این زمینه هم در صنعت و هم در دانشگاه‌ها انجام می شود. ژاپنی‌ها در دهه 70 میلادی اولین ربات های انسان نما را ساختند که می توانست به زبان ژاپنی مکالمه کند و برخی حالت های چهره انسان را تقلید کند. در دهه 80 اولین ربات هایی که روی دو پا راه می رفتند، معرفی شدند و در اواخر دهه 90 شرکت هوندا با معرفی ربات های دوپای خود انقلابی در زمینه ربات های انسان نما به وجود آورد که باعث شد در ده سال گذشته این رشته از تحقیقات به سرعت در تمامی جهان گسترش یاید. با پیشرفت صنایع مختلفی همچون ساخت موتورهای کوچک و قوی و در عین حال کم مصرف، ساخت پردازنده های قوی و کوچک، باتری‌های با دوام، سنسورهای کوچک و حساس، و به وجود آمدن شبیه سازی های کامپیوتری، بسیاری از جنبه‌های مشکل ساخت ربات انسان نما برطرف شده و اکنون می‌توان با کمتر از 1000 دلار ربات آماده ای خرید که قادر به راه رفتن روی دو پا باشد.

ساخت روبات های انسان نما

به تازگی ربات هایی ساخته شدند که از لحاظ طراحی و چهره شبیه به انسان هستند این ربات ها در موزه ملی علم و خلاقیت در ژاپن رونمایی شدند.

این رباتها قادرند که اخبار را بخوانند . همچنین این ربات ها میتوانند با صدای بلند و به چند زبان مختلف صحبت کنند. حتی کسانی که از این موزه بازدید کردند میتوانند با این ربات ها صحبت کنند.این ربات ها حتی نام مشخص هم دارند مثلا Kodomodroid و Otonaroid که Otonaroid یک ربات بزرگ سال است و Kodomodroid یک ربات کودک است.

ربات Otonaroid قادر است که حرکات جزئی هم داشته باشد و چشم ها و دست هایش را حرکت دهد همچنین دست ها و سر آنها نیز قادر به حرکت است. از لحاظ هوشیاری این ربات ها تقریبا شبیه به انسان هستند اما قادر به انجام همه ی کارها نیستند.ربات Otonaroid قادر است تعظیم کند و بچرخد. آنها قادرند که اخبار را بخوانند و البته در تلفظ کلمات هم مشکل دارند آنها برای بازدید کنندگان اخبار و گزارش هواشناسی را نیز میخوانند.

مهاجرت به آمریکا و کانادا
: برای دریافت مشاوره درباره ربات های انسان نما فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «ربات های انسان نما» در کادر زیر بنویسید :
4 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید