کد مطلب:  57071 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
تست انسانی واکسن ایرانی کرونا هفته اول دی انجام می‌شود

تست انسانی واکسن ایرانی کرونا هفته اول دی انجام می‌شود

تست انسانی این محصول مراحل مختلف دارد و این واکسن در مرحله اول به ۵۶ نفر تزریق خواهد شد.

زمان مطالعه: 2 دقیقه

عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا و محقق پروژه تولید واکسن ایرانی کرونا گفت: همه مقدمات برای شروع مرحله انسانی واکسن ایرانی کرونا آماده است. زمان دقیق انجام این تست هنوز مشخص نیست اما در هفته اول دی ماه حتما انجام خواهد شد.

به گزارش آسمونی، دکتر مینو محرز در گفت و گو با خبرگزاری ایرنا بیان داشت: تست انسانی این محصول مراحل مختلف دارد و این واکسن در مرحله اول به 56 نفر تزریق خواهد شد.

وی ادامه داد: واکسن 2 بار به این افراد تزریق می شود؛ واکسن اولی که تزریق شود، بعد از مدتی آنتی بادی در بدن فرد تولید می شود اما آنتی بادی اصلی که مصونیت سازی ایجاد می کند، بعد از تزریق دوم صورت می گیرد.

محرز افزود: اقدامات شرکت سازنده واکسن ایرانی در سازمان غذا و دارو و نیز سازمان بهداشت جهانی ثبت شده است. اگر مجوز سازمان غذا و دارو نبود، امکان شروع مرحله جدید این واکسن وجود نداشت.

وی ادامه داد: در صورتی که مراحل این تست با موفقیت طی شود و مجوز ساخت از سوی سازمان غذا و دارو بگیرد، به نظر می رسد تا اواخر بهار سال آینده این واکسن وارد بازار داخل کشور شود.

دولت با تمام توان در تلاش برای واردات واکسن کرونا هستند

عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا همچنین اظهار داشت: تا زمان ساخت واکسن داخلی، باید برای تهیه واکسن های وارداتی اقدام شود که مسئولان مربوطه با تمام توان در تلاش هستند تا این موضوع محقق شود.

وی با اشاره به اینکه فعلا 2 واکسن از بین واکسن های ساخته شده، تایید شده است، گفت: به دلیل تحریم آمریکا قدری در خرید واکسن با مشکل مواجه هستیم اما دولت در حال پیگیری است. در حال حاضر برای گروه های پرخطر و کادر پزشکی مانند پرستاران و پزشکان که مستقیم با بیماران سروکار دارند، باید واکسن تهیه شود.

محرز در پاسخ به این سوال که آیا تزریق واکسن در کشورهای اطراف ما آغاز شده است یا نه، اظهار داشت: این کشورها واکسن چینی کرونا را می زنند. واکسن هایی که تائیدیه گرفته اند، فعلا در آمریکا و انگلیس تزریق شده و کانادا هم به تدریج درحال شروع تزریق واکسن است.

عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار داشت: عربستان می خواهد واکسن تایید شده را سفارش دهد اما هنوز در دسترس این کشور قرار نگرفته است.

محرز پیش از این اعلام کرده بود که تعداد داوطلبان برای شرکت در مرحله انسانی واکسن کرونا در کشور زیاد است اما افرادی می توانند در این آزمون انسانی شرکت کنند که کاملا سالم باشند، سابقه ابتلا به کووید-19 نداشته باشند و بین 18 تا 50 سال سن داشته باشند.

به گفته وی، داوطلبان شرکت کننده در این مرحله از آزمایش واکسن ایرانی کرونا، تحت پوشش بیمه قرار می گیرند و هدیه‌ای نیز به آنها داده خواهد شد.

 

نظر خود را درباره «تست انسانی واکسن ایرانی کرونا هفته اول دی انجام می‌شود» در کادر زیر بنویسید :
4 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید