کد مطلب:  48143 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
دیده بان حقوق بشر تحریم‌ های ضدایرانی ترامپ را محکوم کرد

دیده بان حقوق بشر تحریم‌ های ضدایرانی ترامپ را محکوم کرد

دیده بان حقوق بشر با انتشار گزارشی در خصوص تاثیر منفی تحریم‌های آمریکا بر نیازهای بشری ملت ایران، تحریم‌های اعمالی واشنگتن بر تهران را محکوم کرده است.
زمان مطالعه: 2 دقیقه
دیده بان حقوق بشر تحریم‌ های ضدایرانی ترامپ را محکوم کرد
دیده بان حقوق بشر تحریم‌ های ضدایرانی ترامپ را محکوم کرد
دیده بان حقوق بشر تحریم‌ های ضدایرانی ترامپ را محکوم کرد - Human Rights Watch condemned Trump's anti-Iranian sanctions

به گزارش آسمونی : به نقل از دویچه وله، سازمان دیده‌بان حقوق بشر در گزارشی که روز سه‌شنبه منتشر کرده است اعلام کرد که تحریم‌های آمریکا تاثیر منفی را بر زندگی و سلامت مردم ایران  گذاشته است.

در این گزارش 47 صفحه‌ای از دولت آمریکا خواسته تا هرچه سریع‌تر به بانک‌ها و شرکت‌های سراسر جهان اعلام کند که در صورت صدور دارو و سایر کالاهای اساسی به ایران با هیچ مشکل حقوقی یا مالی روبرو نخواهند شد.

در این مقاله آمده است که محدودیت‌های ناظر بر عملیات بانکی توانایی ایران در وارد کردن دارو و تجهیزات پزشکی را خدشه‌دار و به حق مردم ایران برای تندرستی لطمه وارد کرده است.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر همچنین با اشاره ادعاهای مقام‌های آمریکایی درخصوص تحریم نبودن مواد دارویی و نیازهای انسانی ایرانیان تصریح کرد که شرکت‌ها و بانک‌های آمریکایی و اروپایی همچنان از بیم فشارهای ایالات متحده از هرگونه معامله با ایران خودداری می‌کنند. در این گزارش آمده است که دولت آمریکا طبق قوانین بین‌المللی ملزم است مسئولیت خود را در آسیب زدن به وضعیت تندرستی و درمان در ایران قبول کند.

سارا ویتسون مدیر بخش خاورمیانه دیده‌بان حقوق بشر با اشاره به تحریم‌های ترامپ علیه جمهوری اسلامی می‌گوید: مقامات دولت ترامپ ادعا می‌کنند که در کنار مردم ایران ایستاده‌اند اما عواقب سیاست‌های آن‌ها به مردم ایران آسیب زده و آن‌ها را از حق دسترسی به بهداشت و درمان محروم کرده است. شبکه جامع تحریم‌های آمریکا منجر به این شده است که بانک‌ها و شرکت‌ها از تجارت بشردوستانه با ایران عقب بکشند و ایرانیان متبلا به بیماری‌های نادر یا پیچیده از دستدولترسی به داروها و درمان مورد نیازشان محروم شوند.

دیده‌بان حقوق بشر در فاصله نوامبر 2018 تا اکتبر 2019 با 21 نفر از کارشناسان امور پزشکی و دارویی در ایران گفت‌وگو کرده و با تکیه بر اطلاعات دست اول و همچنین آمار رسمی نهادهای ایرانی نتیجه‌گیری می‌کند که واردات داروهای اساسی به ایران به شدت محدود شده است.

هدف دونالد ترامپ آن است که با اعمال "فشار حداکثری" بر ایران این کشور را به انزوای مالی و رکود اقتصادی بکشاند، اما به گفته دیده‌بان حقوق بشر تحریم‌های شدید، سلامتی میلیون‌ها ایرانی را به خطر انداخته است.

این نهاد حقوق بشری تأکید می‌کند که به علت تحریم‌ها، پزشکی ایران به ویژه در درمان بیمارانی که به بیماری‌های نادر مبتلا و به مداوای ویژه نیازمند هستند، ناتوان شده است.

دیده‌بان حقوق بشر تأیید می‌کند که امروزه در سطح بین‌المللی تعداد بسیار اندکی از شرکت‌های مالی و بنیادهای تجارتی هستند که حاضرند همچنان با ایران دادوستد داشته باشند. بیشتر شرکت‌ها توجه ندارند که آمریکا دارو و سایر اقلام و نیازهای اساسی را مستثنی کرده است.

این نهاد بین‌المللی همچنین در تماس با چندین بانک و مؤسسه مالی دریافته است که آنها برای پرهیز از هرگونه مخاطره، از هر نوع تراکنشی با داخل ایران خودداری می‌کنند؛ گزارش دیده‌بان حقوق بشر به یک نمونه مشخص اشاره می‌کند: یک شرکت اروپایی که همواره به ایران بانداژهای مخصوص برای بیماری‌های استخوانی صادر می‌کرد، از صدور این "کالای درمانی" به ایران منصرف شده است.

به گفته دیده‌بان حقوق بشر، نه تنها شهروندان ایرانی که مهاجران ساکن ایران نیز به علت تحریم‌های ایالات متحده زیر فشار قرار گرفته‌اند.

دیده‌بان حقوق بشر در این گزارش از دولت آمریکا خواسته است که با ایجاد کانال‌های مالی قابل‌اعتماد، از صدور دارو و تجهیزات پزشکی به ایران اطمینان حاصل کند، تا مردم ایران بیش از این قربانی سیاست دولت‌ها نشوند و عذابی غیرضروری را تحمل نکنند.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر در عین حال به افزودن سپاه پاسداران به لیست گروه‌های تروریستی اشاره کرده و نوشته است که این موضوع می‌تواند "زندگی 11 میلیون ایرانی را تحت تاثیر قرار دهد". افزون بر آن تحریم بانک مرکزی نیز از نظر این نهاد بین‌المللی می‌تواند تراکنش‌های مالی با ایران را دشوارتر سازد.

: برای دریافت مشاوره درباره دیده بان حقوق بشر تحریم‌ های ضدایرانی ترامپ را محکوم کرد فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط :

نظر خود را درباره «دیده بان حقوق بشر تحریم‌ های ضدایرانی ترامپ را محکوم کرد» در کادر زیر بنویسید :

2 * 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید