ارزیابی مهاجرت
کد مطلب:  24782 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 5 دقیقه
بازی سازی را چطور آغاز کنیم؟ درآمد و آموزش

بازی سازی را چطور آغاز کنیم؟ درآمد و آموزش

برای بازی ساز شدن باید چه کارهایی انجام دهیم؟‌ در این مقاله آسمونی سعی کردیم که پرسش های شما را در مسیر...
زمان مطالعه: 5 دقیقه

چگونه یک بازی طراحی کنیم؟

اگر شما می خواهید یک طراح بازی باشید باید بدانید یک طراح بازی دقیقا چه می­‌کند. یک طراح بازی متخصصی حرفه­‌ ای در درک و ارائه بازی­ ها است. کار یک طراح بازی تنها به ارائه یک ایده‌ ی خوب برای بازی ختم نمی­‌شود. ایده تقریبا فقط 1 تا 5 درصد از کار یک طراح را تشکیل می­‌دهد. طراح یک بازی در واقع تلاش می­‌کند یک بازی را راه‌­اندازی کند از اولین پیش فرض (‌نمونه اولیه) گرفته تا نسخه نهایی کار.بر اساس تعریف جِس شل ، طراحی بازی به معنی عملِ تصمیم­‌گیری درباره‌­ ی این است که یک بازی باید چگونه باشد و تصمیم­‌ گیرنده طراح بازی است.

مراحل ساخت و تولید بازی

بازی سازی را چطور آغاز کنیم؟ درآمد و آموزش
بازی سازی را چطور آغاز کنیم؟ درآمد و آموزش

GDD) Game Design Document -1)
این سند مفهومی گسترش پیدا کرده و جزئیات بیشتری را در برمی­‌گیرد و به عنوان یک سند طراحی بازی (GDD) شناخته می‌­شود. این سندی از تمام جنبه­‌های کوچک و بزرگ و جزئیات بازی است و مرجعی برای اعضای تیم بازی ­‌سازی است و برای پاسخ ­‌های احتمالی پرسش­‌ هایتان باید به این سند رجوع کنید. طراح بازی طی فرآیند توسعه GDD مسئولیت حفظ اسناد و مدارک به روز شده را دارد.

2- نمونه‌­های اولیه و تکرارها (Prototypes and Iterations)
در توسعه بازی ابتدا باید یک نمونه اولیه ساخته شود. در این روش طراح بازی تلاش می­‌کند خروجی و مکانیک ­‌های پایه­‌ای بازی و مسیر کلی بازی را نشان دهد. نمونه‌ های اولیه اغلب غیر دیجیتال هستند و طراح بازی می­‌تواند به روش ­‌های سریع و موثر این نمونه اولیه را بسازد. ایده بازی واقعی نخواهد شد مگر اینکه اولین نمونه‌­ سازی ساخته شود. اولین نمونه‌­ سازی‌­ ها معمولا بیشتر و بیشتر تکرار و بازگو می­‌شوند تا مکانیک ­‌های بازی به طور موثر ساخته شود. در اینجا طراح بازی باید به طور مستقیم تمام چرخه­‌های تکرار و راه­‌حل­‌های جدید را پیاده‌­سازی کند.

3- برنامه­‌ نویسی (Scripting)
برنامه­‌ نویسی بخشی از کار طراح بازی است. طراح بازی معمولا با استفاده از یک زبان برنامه‌­ نویسی (یا یک ویرایشگر گرافیکی ؛ یا هر دو) باید رفتارهای شخصیت ، سطوح بازی و به طور کلی گیم­‌ پلی بازی را راه‌­اندازی کند.

4- تنظیم (بالانس بازی)
مقادیر موجود در بازی باید به درستی تنظیم شود تا بازی بالانس باشد. اینکه شخصیت بازی چطور و چقدر بپَرد ؟ چه تعداد گلوله در یک تفنگ جا شود ؟ میزان آسیب حاصل از یک شمشیر خاص چقدر است ؟ تمام این مقادیر اغلب در یک سند اِکسل جمع­‌آوری می‌­شود ، به طوری که طراح بازی آزادانه می­‌تواند آنها را تغییر دهد و شبیه‌ ­سازی را اجرا کند. اما در نهایت این مقادیر در بازی قرار داده شده و در زمان اجرا تنظیم می‌­شود.

5- ارزیابی نهایی
پس ، کار یک طراح بازی شامل (البته لزوما محدود به این‌ها نیست) ، پیاده­‌ سازی ایده روی کاغذ و ساخت نمونه اولیه ، مستند سازی ، انتخاب حالت کلی بازی ، مشخص کردن قوانین و چالش­‌ های بازی ، تصمیم­‌ گیری در مورد سطوح بازی و رفتار شخصیت ، تنظیم مقادیر هر چند کوچک به طور مکرر ، ایجاد و نگه داری یک فایل اکسل از تمام مقادیر و روابط آنها موارد دیگری است. در نهایت شما باید بدانید که به عنوان یک طراح بازی همیشه باید به روز باشید.آخرین بازی­‌ های روز دنیا را بشناسید ، در مورد طراحی بازی‌ ­ها بحث کنید ، بسیار مطالعه کنید ، فیلم ببینید ، بازی کنید و دائما در حال گسترش فرهنگ شخصیتان باشید. حالا بهتر متوجه می­‌شوید که کار یک طراح بازی بسیار زیاد است و ایده بازی فقط بخش کوچکی از این کار است.

به عنوان یک طراح بازی چه چیزهایی را باید بدانم ؟
طراحی بازی به معنی یک طیف گسترده­ از دانش­‌هاست. البته تمامی موارد در نهایت مفیدند اما برخی از آنها بسیار مهمتر و ارجح هستند. به یاد داشته باشید، این مسیر آسان نیست ، اما جذاب و چالش‌­برانگیز است.

چیز­هایی را باید مطالعه کنم ؟
این یکی از سوالات متداول در مورد چگونگی تبدیل شدن به یک طراح بازی­ است. به هر حال پاسخ این سوال ساده نیست.

اولین سوالی که معمولا در این رابطه پرسیده می‌­شود این است که آیا یک داوطلب طراحی بازی نیاز به مدرک دانشگاهی دارد ؟
در پاسخ باید گفت ، بله. یک طراح بازی خوب باید دانشی گسترده داشته باشد ، علاوه بر آن ، باید در مورد یک یا چند موضوع هم دانشی عمیق داشته باشد. این مطلب به این معناست که حتی اگر به دانشگاه نرفته‌­اید ، به منظور انجام این کار (طراحی بازی) شما نیازمند دانشی قابل قیاس با مطالب ارائه شده در یک دانشگاه هستید.

در حال حاضر مهم‌ ترین موضوع برای یک طراح بازی چیست ؟
من گمان می­‌کنم که تقریبا همه چیز مهم است. اما اگر از بین همه ، چند مورد را بخواهم انتخاب کنم باید به ادبیات ، هنر، تاریخ ، ریاضیات و مطالعات رسانه ای اشاره کنم که می­‌توانند موضوعات مفیدی باشند.
در نهایت برای تبدیل شدن به یک طراح بازی دو چیز لازم است :یادگیری تئوری طراحی بازی.بهبود دانش عمومی خودتان.

آیا من نیاز به یادگیری کد­نویسی دارم ؟
باید بگم که ، بله. البته لازم نیست که شما یک کُدر (coder) باشید. اما واقعا به طرز چشم گیری در روند کارتان و بهبود آن موثر است اگر شما حداقل اساس یک زبان برنامه­‌نویسی را یاد بگیرید. واضح است که این موضوع تنها در مورد بازی­‌ های دیجیتال صدق می‌­کند. اگر شما یک دانش کلی از برنامه ­‌نویسی داشته باشید قادر به انجام اکثر کارها بدون نیاز به دیگران خواهید بود : آماده‌­اید که نمونه اولیه و پایه‌­ای را کامل کنید و چیزی که در سرتان می­‌گذرد را به صورت کارآمد به دیگران نشان دهید.

آیا نیاز به یادگیری نقاشی دارم ؟
بله. هنر چیزی­ست که برخی از طراحان بازی به راحتی از آن چشم­‌ پوشی می­‌کنند. اکثرا معتقدند بازی از مکانیک ­‌ها ساخته شده و آرت فقط یک چیز ظاهریست. طبیعتا کار های سخت هنری باید به هنرمندان محول شود اما یک طراح بازی خوب حداقل باید قادر باشد ایده ذهنی خودش را طراحی کند. به یاد داشته باشید ، شیگرو میاموتو یکی از بزرگترین طراحان تمام دوران ، کار خود را به عنوان هنرمند (Artist) آغاز کرد.

how-to-start-gaming
how-to-start-gaming

چطور می­‌توانم اولین بازی خود را بسازم ؟
راه ­‌های زیادی برای انجام این کار وجود دارد. اگر نمی‌­توانید کد بزنید ، با نوشتن روی کاغذ شروع کنید. ساخت یک بازی تخته‌­ای (Board Game) برای شروع آموزش­‌ های زیادی را به شما می‌دهد. ایجاد یک بازی رومیزی راه بسیارخوبی برای شروع تبدیل شدن به یک طراح بازی­ست. همیشه زمان برای رسیدن به موارد دیجیتال وجود دارد. اما اگر هنوز هم اصرار دارید که از صفحه نمایش کامپیوتر استفاده کنید ابزارهایی مانند Game Maker یا Stencyl برای شروع مناسبند.

چگونه می­‌توانم شناخته شوم ؟
اول از همه ، پروژه ای را شروع کنید ، سخت کار کنید و حداقل یک نمونه اولیه خوب بسازید. از اینترنت استفاده کنید : بهترین راه برای رسیدن به شهرت اینترنت است. افراد جالب را در توییتر دنبال کنید و در بحث­‌ها شرکت کنید. مهم‌تر از این­ها ، هویت شخصی برای خود بسازید : در وب سایت توییتر یک حساب باز کنید و روزانه از آن استفاده کنید. در سایت Pinterestعضو شوید.

Game Jam :
Game Jam برای شروع بسیار ارزشمند و مفید است. Game Jam رویدادی­‌ست که در آن توسعه­‌دهندگان بازی سعی می­‌کنند طی یک دوره کوتاه مدت ( 48 ساعته) یک بازی را تکمیل کنند. این رویداد در سراسر جهان همزمان انجام می­‌گیرد و امسال در ایران 1 تا 3 بهمن برگزار می­‌شود که برای ثبت نام می‌­توانید از این لینک استفاده کنید : www.globalgamejam.org و برای گزینه‌­ی Choose a jam site باید آواگیمز یا انستیتو ملی بازی­‌های رایانه­ ای را انتخاب کنید. اگر واقعا تصمیم دارید یک طراح بازی شوید حتما سعی کنید در این رویداد شرکت کنید چون خیلی چیزها یاد می­‌گیرید.

ارزیابی مهاجرت
: برای دریافت مشاوره درباره بازی سازی را چطور آغاز کنیم؟ درآمد و آموزش فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «بازی سازی را چطور آغاز کنیم؟ درآمد و آموزش» در کادر زیر بنویسید :
5 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید