کد مطلب: 57497 درج نظر
زمان مطالعه: 5 دقیقه
چطور خودمان را دوست داشته باشیم؟

چطور خودمان را دوست داشته باشیم؟

دوست داشتن خودتان، آن هم وقتی اشتباه میکنید شاید برایتان خیلی سخت باشد؛ اما هنوز هم لایق آن هستید.

زمان مطالعه: 5 دقیقه

آسمونی 22 نکته حیاتی برای عشق به خودتان را گردآوری کرده، هم خودتان انجامش دهید هم دیگران را تشویق به انجام این ها کنید.

رشد

 • 1- خودتان را بشناسید! غیرممکن است بتوانید خودتان را بدون شناخت دوست داشته باشید. هرآنچه به آن اعتقاد دارید، ارزش مینهید و دوست دارید را پیدا کنید.
 • 2- در مواقع نیاز "نه" گفتن را یاد بگیرید! حد و مرزها را تعیین کنید تا دیگران بدانند شما هم ارزش های مشخصی دارید.
 • 3- مقایسه خود با دیگران ممنوع! دیگران نه بهترند و نه بدتر. فقط متفاوتند. شما فارغ از تفاوت هایتان با دیگران، دارای ارزش مساوی با آنها هستید پس دست از مقایسه بردارید.
 • 4- در لحظه حضور داشته باشید. زندگی های ما پر از اتفاقاتیست که حواسمان را پرت میکنند. بیشتر این اتفاقات البته خوشایند و ارزشمند هستند اما میتوانند تا جایی درگیرمان کنند که خودمان را فراموش کنیم و در حاشیه غرق شویم.
 • 5- نقات قوتتان را بشناسید و از آنها استفاده کنید. همه ما حتما نقات قوت بسیاری داریم، اما بسیاری از آنها را کشف نمیکنیم و خیلی سرمان شلوغ است تا جایی که حتی به اینها فکر هم نمیکنیم. اینکه بر نقاط قوتتان تمرکز کنید میتواند باعث ایجاد احساسات مثبت در شما شود.
 • 6- به خودتان جایزه های سالم هدیه دهید! این کار را ساده انجام دهید و هدیه های کوچک به خودتان دهید تا تشویق شوید.
 • 7- این کار البته میتواند کمی چالش برانگیز باشد. بسیاری از ما آنقدر در باورسازی چیزهای غلط ماهریم که خودمان هم گول میخوریم یا حتی از آن آگاه نیستیم. صداقت کلید همه دوستی هاست و دوستی با خودتان هم فارغ از این مسئله نخواهد بود. مطمئناً نمیتوانید خودتان را کاملا دوست داشته باشید اگر به خودتان دروغ بگویید، بهانه بتراشید یا مواردی را ندید بگیرید. علاقه به خود همیشه از پذیرش مسئولیت و حساب باز کردن روی خودتان نشأت خواهد گرفت.
 • 8- بیخیال اشتباهات و نواقص شخصیتتان شوید! محض رضای خدا دست از سر خودتان بردارید و این همه ایراد از خوتان نگیرید! احتمالا خیلی به خودتان از هرکس دیگری سخت میگیرید که در حال خواندن این مطلب هستید، درست است؟ شما هم انسان هستید، هیچ کس عالی نیست، با خودتان راحت باشید. اشتباه کردن امری عادی است و نواقص شخصیت شما دقیقا همان وجه تمایزتان از دیگران است.
 • 9- سعی کنید به خاطر اهداف بزرگتری که دارید، خودتان را ببخشید. قبول کردن اینکه اشتباهات گذشته شما در آن لحظه که مرتکبشان شدید بهترین کاری بودند که میتوانستید بکنید خیلی به بخشیدنتان کمک خواهد کرد. پشیمانی لازم نیست و قضاوت خود دو روز پیشتان با آگاهی ای که امروز دارید اصلا کار عادلانه ای نیست! حواستان باشد: وقتی نکته ای یاد میگیرید، میتوانید آن را انجام دهید.
 • 10- قبول کنید که همه و همه نمیتوانند دوستتان داشته باشند و با این موضوع کنار بیایید. از سعی بر راضی کردن افرادی که هیچوقت راضی نمیشوند دست بردارید، این افراد بعضاً حتی اهمیتی هم در زندگیتان ندارند! پس چرا این کار را بکنید؟ برای اینکه بتوانید خود واقعی تان باشید لازم است از این کار دست بردارید.
 • 11- به خوشگذرانی و تفریح خودتان اهمیت دهید. هر هفته یک بار حداقل به تفریح بپردازید. لازم نیست همیشه در حال کار و کوشش و تلاش باشید. شما هم مانند دیگران نیاز به تفریح و اوقات خوش دارید، انکارش نکنید و راحت باشید.
 • 12- شاکر و قدردان باشید! این یکی از بهترین روش های شاد بودن با آنچه که دارید است، اگرچه کم. برای تمرین سعی کنید 3 مورد از چیزهایی که قدردانشان هستید را هر صبح برای خودتان نام ببرید.
 • 13- موفقیت هایتان را روی کاغذ (تاکید میکنیم، روی کاغذ) بنویسید. بهترین و جالب ترین کار ممکن است. اینکه موفقیت هایتان را در هر دوره از زندگی که بوده اند لیست کنید، میتواند بهتان کمک کند که هرموقع احساس کم توانی کردید به آنها نگاه کنید و یادتان بیاید که میتوانید هرکار اراده کنید انجام دهید. به مرور هم سعی کنید این لیست را طولانی و طولانی تر کنید و مدام آن را بخوانید. البته مغرور و در گذشته غرق نشوید.
 • 14- به احساساتتان اجازه دهید حس شوند. شما بدون احساساتتان نصفه نیمه هستید، سعی کنید از احساساتتان آگاه شوید و به روشی معقول و سالم آنها را نشان دهید و بهشان شانس بهتر شدن دهید.
 • 15- از بدن و سلامت بدنتان مراقبت کنید. سلامت جسم خیلی ارزشمند است. به سلامت جسمتان کمک کنید: ورزش کنید، سالم غذا بخورید، آب کافی بنوشید، 7-8 ساعت خواب را حتما داشته باشید و استفاده از الکل و داروهای دیگر را محدود کنید.
 • 16- یک سرگرمی مشخص برای خودتان داشته باشید. سرگرمی های مختلفی وجود دارند که میتوانند جالب، چالش برانگیز، خلاقانه، ورزشی، اجتماعی یا تحصیلی و دانستنی باشند. همانطور که میدانید، سرگرمی های مختلف میتوانند نیازهای مختلف ما را برطرف کنند. همان سرگرمی ای را پیدا کنید که یکی از نیاز های اصلی شما را برطرف میکند و مخصوص خودتان است.
 • 17- پای عقایدتان محکم بایستید! یعنی چه؟ یعنی مثل حد و حدودی که برای دیگران مشخص میکنید و ارزشهای مشخصی که دارید، عقایدتان و نظراتتان هم نیاز به ارج نهادن دارند تا مورد احترام باشید. البته خیلی تند نروید و آگاهانه این کار را انجام دهید. افراط را توصیه نمیکنیم، اما باید بدانید نظرتان چیست و آن را با روشی محترمانه و دوستانه بیان کنید.
 • 18- برای خودتان نامه های محبت آمیز بنویسید! خجالت نکشید، با خودتان مهربان باشید. ممکن است سخت به نظر برسد اما نوشتن یک نامه به خودتان خیلی کمک میکند تا نقاط قوتتان را پیدا کنید.
 • 19- وقتی احتیاج دارید از دیگران کمک بخواهید. یکی دیگر از مراحل ایجاد علاقه به خود این است که وقتی احتیاج به کمک دارید آن را انکار نکنید و از افراد مورد اعتماد و ماهر کمک بخواهید. کمک خواستن نشانه ضعف نیست، انسانی است و شما هم انسان هستید.
 • 20- با خودتان به ملایمت و مهربانی صحبت کنید. شاید صدای داخل سرتان خیلی شما را سرزنش میکند، آرام باشید و مهربان صحبت کنید. از سرکوب خودتان و حتی قضاوت و فحاشی به خود بپرهیزید.
 • 21- دور و برتان را با کسانی پر کنید که به شما احترام میگذارند و دوستتان دارند. اینکه با چه کسی وقت بگذرانید نشان دهنده احساساتتان نسبت به خودتان است. کسانی که احساس ارزشمند بودن میکنند اطرافشان را با افراد مثبت نگر پر میکنند. گاهی سخت است اما یک از نشانه های علاقه به خود این است که روابطتان با افرادی که با شما نامهربانند یا از شما سواستفاده میکنند یا حتی خودشان منفی نگر هستند را کمرنگ کنید!
 • 22- حق دارید گاهی هم ناراحت باشید. لازم نیست مانند کوهی از خوبی ها برخورد کنید، اگر هر روز برای امر سختی تلاش میکنید، انرژیتان ممکن است هرچندوقت یک بار افت کند؛ نگران این موضوع نباشید و بدون احساس گناه اجازه استراحت به خودتان دهید. استراحت و وقت تنفس لازم دارید.

در آخر هم یادتان باشد شما تنها کسی هستید که همیشه حضور دارد! تنها کسی هستید که شاهد تمام غم ها و شادی هایتان است. و تنها کسی هم هستید که به خوبی خودتان را میشناسید. ارتباط با خودتان هم بلندترین و قوی ترین ارتباطی است که در زندگیتان تجربه میکنید.

معرفی نویسنده:

ثبت نظر درباره «چطور خودمان را دوست داشته باشیم؟»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

5 * 8 = ?