کد مطلب: 22123 درج نظر
بورسیه تحصیلی چگونه دریافت کنیم؟

بورسیه تحصیلی چگونه دریافت کنیم؟

بسیاری از دانشجویان برای ادامه تحصیل قصد دارند از دانشگاه های خارج از کشور بورسیه دریافت کنند اما شرایط و...
زمان مطالعه: 11 دقیقه

بورسیه تحصیلی چگونه دریافت کنیم؟
بورسیه تحصیلی چگونه دریافت کنیم؟
بسیاری از دانشجویان برای ادامه تحصیل قصد دارند از دانشگاه های خارج از کشور بورسیه دریافت کنند اما شرایط و نحوه دریافت آن را نمی دانند. آسمونی در این بخش راهنمای کامل و نکات دریافت بورسیه را برای شما عزیزان منتشر می کند. از شما همراهان خوبمان دعوت می کنیم تا پایان ما را همراهی کنید.

16 نکته مهم که باید در مورد یک درخواست بورس تحصیلی بدانید:

1) آیا بورس تحصیلی برای تمامی رشته های تحصیلی وجود دارد؟ آیا بورس تحصیلی برای هر ملیتی وجود دارد؟

بورس های تحصیلی برای اکثر رشته های تحصیلی و برای اکثر ملیت ها وجود دارد. مهم این است که فقط آنها را پیدا کنید. در سایت ما، بورسیه ها بر اساس رشته و هدف طبقه بندی شده اند. با کلیک بر روی یک رشته یا هدف خاص یک لیست از بورس های تحصیلی در دسترس با توجه به معیارهای خود، مشاهده خواهید کرد.

2) شرایط عمومی مورد نیاز برای گرفتن بورس تحصیلی چه هستند؟

در مورد شرایط لازم، یک بورس تحصیلی نسبت به بورس تحصیلی دیگر متفاوت است. و آن نیز به سطح پشتیبانی از یک بورس تحصیلی بستگی دارد. در خصوص بورس های تحصیلی برجسته، برخی از شرایط معمول عبارتند از:  مدرک دانشگاهی، تسلط به زبان انگلیسی، نمره های دانشگاهی بالا، پذیرش بی قید و شرط برنامه های ارائه شده در دانشگاه میزبان. گذشته از الزامات مربوط به بورس تحصیلی، شما همچنین باید شرایط مربوط به رشته تحصیلی درخواستی خود را در نظر بگیرید.

3) چگونه می توانم برای یک بورس تحصیلی درخواست دهم؟

پاسخ ساده به آن این است که از دستورالعمل های ارائه شده توسط موسسه مشاوره بورس تحصیلی پیروی شود. دستورالعمل های هر برنامه در میان ارائه دهندگان بورس تحصیلی متفاوت است، بنابراین هیچ روش استاندارد استفاده از یک بورس تحصیلی وجود ندارد. دستورالعمل ها معمولا به وضوح مشخص شده است. دستورالعمل ها را قدم به قدم دنبال کنید، تا غرق اطلاعات ارائه شده نشوید.

4) بهترین زمان برای درخواست یک بورس تحصیلی چه وقتی است؟

بهترین زمان برای درخواست یک بورس تحصیلی، مهلت تعیین شده توسط ارائه دهنده بورس تحصیلی/ دانشگاه است. معمولا، درخواست بورس تحصیلی (همانند پذیرش) باید 6 ماه تا یک سال قبل از شروع سال تحصیلی که برای تحصیل برنامه ریزی کردید، انجام شود.

5) آیا بورس های تحصیلی در هر سال ارائه می شوند؟ اگر من مهلت درخواست برای پذیرش در سال جاری را از دست دهم ، می توانم در سال آینده اقدام کنم؟

اکثر بورس های تحصیلی هر سال ارائه می شوند ، اما این همیشه بستگی به این دارد که دانشگاه و یا ارائه دهنده بورس تحصیلی بودجه کافی برای برنامه بورس تحصیلی خود داشته باشد     

6) من برای بورس تحصیلی تا چند بار جستجو کردم، اما موفق به دیدن بورس های تحصیلی ارائه شده به دانشجویان دوره کارشناسی نشدم. اکثر بورس های تحصیلی مقطع دکترا یا کارشناسی ارشد  را پوشش می دهند.  آیا بورس تحصیلی در مقطع کارشناسی در خارج وجود دارد؟

هر چند تا حدودی درست است که بسیاری از بورس های تحصیلی موجود برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا است، اما بورس های تحصیلی در مقطع کارشناسی نیز وجود دارد که قابل دستیابی برای این دسته از متقاضیان است.

7) آیا یک بورس تحصیلی به من اجازه تحصیل در هر دانشگاه در سراسر جهان را می دهد و یا تنها می توان به تحصیل در یک مکان یا دانشگاه خاص پرداخت؟

این به نوع بورس تحصیلی بستگی دارد. بورس های تحصیلی وجود دارد که به شما اجازه تحصیل در هر کشور را می دهد (به عنوان مثال بنیاد بورس تحصیلی Aga Khan ، بنیاد بورس Ford، و غیره). در حالی که بورس های تحصیلی دیگر فقط به شما اجازه تحصیل در موسسات میزبان مشخص را می دهند (به عنوان مثال بورس بانک جهانی ، بورس ADB-JSP). اکثر بورس های تحصیلی دولتی به شما اجازه تحصیل در هر دانشگاه در کشور خود را می دهند (به عنوان مثال طرح به اشتراک گذاشته شده بورس تحصیلی کشورهای مشترک المنافع ، بورس کارشناسی ارشد دولت استرالیا و غیره).

8) آیا من باید اول برای دریافت پذیرش  ورود به تحصیل در دانشگاه انتخابیم درخواست دهم، قبل از اینکه بخواهم برای دریافت بورس تحصیلی اقدام کنم؟ آیا در زمانی که شما هنوز پذیرش از یک دانشگاه نگرفتید، بدست آوردن یک بورس تحصیلی ممکن است ؟

روند درخواست از یک بورس تحصیلی تا بورس تحصیلی دیگر متفاوت است. اغلب اوقات، پذیرش به دانشگاه لازم است قبل از اینکه شما مجاز به درخواست برای کمک هزینه تحصیلی باشید. گاهی اوقات، درخواست پذیرش و درخواست بورس تحصیلی در یک زمان ارایه می شوند. در برخی موارد، درخواست پذیرش شما  در همان حال به عنوان یک درخواست بورس تحصیلی عمل می کند و شما به درخواست جداگانه بورس تحصیلی نیاز ندارید. با این حال، برخی ارائه دهندگان بورس تحصیلی وجود دارند که به شما اجازه می دهند تا برای بورس تحصیلی درخواست دهید حتی بدون دریافت پذیرش و یا در حالی که هنوز در جریان عمل درخواست پذیرش به یک برنامه تحصیلی هستید و پس از آن باید دستورالعمل پذیرش تعیین شده توسط ارائه دهنده بورس تحصیلی را دنبال کنید  

how-to-get-scholarships
how-to-get-scholarships
9) گاهی اوقات، فرم درخواست در وب سایت ارائه دهنده بورس تحصیلی یافت نمی شود. چگونه می توانم فرم درخواست را به راحتی پیدا کنم ؟

همیشه باید فرم درخواست در وب سایت بورس های تحصیلی یافت شود، اما یک سری دلایل برای یافت نشدن وجود دارد. یکی از این دلایل می تواند این باشد که دوره درخواست بورس تحصیلی هنوز آغاز نشده است لذا هنوز فرم جهت دانلود یا مشاهده در دسترس نیست. یکی دیگر از دلایل این است که برخی از وب سایت های بورس تحصیلی فرم درخواست را براحتی نمایش نمی دهند. اگر این مورد است، شما باید برای بازدید از تمام صفحات مربوط به وب سایت بورس سعی کنید. فراموش نکنید که در ستون های فرعی سمت چپ یا راست نگاه کنید زیرا ممکن است لینک دانلود در آنجا قرار داده شده باشد. اگر باز هم پیدا نشد، با ارائه دهنده بورس تحصیلی تماس بگیرید و برای لینک به فرم، درخواست کنید

10) آیا گرفتن بورس تحصیلی در کشوری که در آن اقامت دارم ممکن است و آیا می توانم در رشته انتخابیم ادامه تحصیل دهم؟

اکثر بورس های تحصیلی مستلزم تحصیل در هر کشوری به جز کشورخودتان هستند. اگر شما می خواهید در کشور خودتان تحصیل کنید ، باید برای پیدا کردن بورس های تحصیلی ملی یا محلی تلاش کنید. آزادی برای انتخاب یک رشته خاص تحصیلی به شرایط تعیین شده توسط ارائه دهنده بورس تحصیلی/ دانشگاه بستگی دارد.

11) من برای یک بورس تحصیلی درخواست دادم و در انتظار دریافت پاسخ از دانشگاه هستم. می خواهم بدانم که آیا، اگر با آنها تماس بگیرم و چگونگی وضعیت درخواستم را جویا شوم، انجام آن را توصیه می کنید؟ چگونه از موفقیت کسب بورس تحصیلی مطلع شوم؟

تا آنجا که ممکن است، شما باید از تماس با دانشگاه با توجه به نتایج حاصل از درخواست بورس خود، خودداری کنید. اگر شما در بورس تحصیلی پذیرفته شوید ، ارائه دهنده بورس تحصیلی/ دانشگاه مطمئنا با شما تماس خواهد گرفت. معمولا، ارائه دهنده بورس تحصیلی یک دوره زمانی خاصی که نتایج اعلام خواهد شد را نشان می دهد. هنگامی که شما تاییدیه ای در طول این مدت دریافت نکردید، می توانید مطمئن باشید که به شما بورس تحصیلی اهدا نشده است 

12) من آزمون تافل و یا آیلتس را نگذراندم. آیا این مانع از شانس من برای گرفتن بورس تحصیلی است؟

همه دانشگاه ها نیاز به گذراندن آزمون تافل یا آیلتس ندارند. تعداد قابل توجهی از دانشگاهها یک مدرک زبان انگلیسی به عنوان آموزش متوسط در مقایسه با آزمون تسلط به زبان انگلیسی، می پذیرند. ولی اگر تافل یا آیلتس توسط دانشگاه مقصد مورد نیاز است، شما باید تافل یا دیگر امتحانات تسلط به زبان انگلیسی را بگذرانید، صرف نظر از اینکه در طول تحصیل خود در دانشگاه به زبان انگلیسی  آموزش دیده باشید یا خیر.

13) چگونه درخواست بورس تحصیلی می نویسید؟

آیا ارائه دهنده بورس تحصیلی فرمت خاصی ارائه می دهد؟ اگر چنین بود، شما باید همان را دنبال کنید. اگر آنها یک فرمت خاصی مشخص نکرده باشند، شما می توانید این طرح کلی ساده را در هنگام نوشتن درخواستنامه نامه خود دنبال کنید: 1) سابقه/ شایستگی ها و توصیف های کلیدی 2) هدف تحصیل، 3) انتظارات از این دوره، و 4) برنامه های خود در طول و بعد از تحصیل. در نوشتن این نامه، فقط نباید به آنها بگویید که چرا نیاز به کمک هزینه تحصیلی دارید، بلکه مهم تر از آن باید به وضوح توضیح دهید که چرا شما شایستگی دریافت بورس تحصیلی را دارید.

14) مسئله سن در بسیاری از بورس های تحصیلی که دیده ام ذکر نشده است .آیا سن معیار نیست؟ آیا هیچ محدودیت سنی برای اخذ یک بورس تحصیلی در خارج از کشور وجود ندارد؟

برخی از بورس های تحصیلی محدودیت سنی تعیین می کنند و برخی خیر. اگر ارائه دهنده بورس تحصیلی محدودیت سنی را به عنوان بخشی از الزامات واجد شرایط بودن نشان نمی دهد، می توانید مطمئن باشید که هیچ محدودیت سنی وجود ندارد. هنگامی که محدودیت سنی وجود دارد، ارائه دهندگان بورس تحصیلی محدودیت های سنی مختلف را برای سطوح مختلف تحصیل تعیین می کنند (به عنوان مثال بورس های تحصیلی کارشناسی ارشد، دکتری، فوق دکترا).

15) آیا راهی برای معاف شدن از هزینه درخواست وجود دارد؟ من نمی توانم هزینه آن را پرداخت کنم. و آیا بورس تحصیلی هزینه آزمون تافل را در برمی گیرد؟

شما باید برای استفاده از منابع مالی خود برای هزینه درخواست آماده باشید، به دلیل اینکه اکثر ارائه دهندگان بورس تحصیلی این هزینه را پشتیبانی نمی کنند. اغلب، هزینه آزمون TOEFL  توسط یک بورس تحصیلی تحت پوشش قرار نمی گیرد. اگر شما واقعا به دنبال یک بورس تحصیلی هستید، باید برای ذخیره سازی مقداری پول برای هزینه های TOEFL  و یا هزینه درخواستنامه تلاش کنید.

 توجه: همه دانشگاه ها نیاز به پرداخت هزینه های درخواستنامه ندارند، در واقع، تعداد قابل توجهی از دانشگاهها به شما اجازه می دهند تا بدون نیاز به پرداخت هر گونه هزینه درخواست دهید. از هزینه های بورس تحصیلی آگاه باشید و اگر دانشگاه واقعا نیاز  به پرداخت هزینه درخواست دارد دو باره چک کنید.

16) چگونه می توانم دانشگاه هایی که بورس تحصیلی ارائه می دهند را پیدا کنم؟

این یک کار چالش برانگیز است. خوشبختانه، ما دانشگاه هایی را که در سرتاسر دنیا بورس تحصیلی ارایه می دهند، شناسایی کردیم.

بورسیه تحصیلی چگونه دریافت کنیم؟
بورسیه تحصیلی چگونه دریافت کنیم؟
پنج راهکار کلیدی برای گرفتن کمک مالی برای تحصیلات تکمیلی

1. تمامی مدارک کمک هزینه ی دانشجویی و فرم‌های وام را در صورت واجد شرایط بودن پر کنید. به مانند قسمت‌های دیگر درخواستتان، این مورد هم باید به درستی و سر وقت انجام شود. متاسفانه بعضی دانشجویان کمک هزینه را از دست می دهند به علت آنکه سر وقت اپلای نکرده اند، مراحل را به درستی طی نکرده اند یا اشتباهی مرتکب شده اند. اگر طی یک یا دو هفته پس از پذیرش، اطلاعات راجع به کمک هزینه را دریافت نکردید، با دفتر مربوطه تماس بگیرید.

2. برای یک سری مذاکرات با حسن نیت در مورد پیشنهادات کمک هزینه‌ای که دریافت می کنید، آماده باشید. تعداد زیادی از دانشجویان در این مورد راه را اشتباه می روند. آن‌ها با اساتید و مسئولین دانشگاه تماس می گیرند و مثلا می گویند: "من همین الان یک پیشنهاد کمک هزینه از طرف شما دریافت کردم. یک دانشگاه دیگر به من دو برابر پیشنهاد داده! شما با همان مقدار یا بیشتر موافقت می کنید؟" این راه برخورد با مسائل نیست.

می توانید از طریق تماس با کسی که نامه ی پذیرش شما را امضا کرده، در مورد پیشنهاد‌ها مذاکره کنید. با تشکر کردن از وی بابت پذیرش و بابت کمک سخاوتمندانه ی دانشکده شروع کنید. این کار به نظر ساده می آید ولی با این کار راهی طولانی را طی می کنید. اجازه بدهید بدانند که پیشنهادات دیگری هم دارید (که آن‌ها انتظار همین را هم دارند) اما اشاره‌ای به مبلغ پیشنهادات دیگرتان نکنید مگر آنکه از شما سئوال شود.

در آخر سئوال کنید که آیا دانشکده خط مشی‌ای مبنی بر ارزیابی مجدد بسته ی کمک هزینه دارد. پاسخ به این سئوال معمولا مثبت است. سپس بپرسید: "ممکن است که پیشنهاد مرا جهت ارزیابی مجدد بررسی کنید و آیا می توانم برای کمک به این موضوع، اطلاعاتی ارائه کنم؟".

تقاضای شما ممکن است منجر به کسب بودجه ی اضافی نشود، اما به شکل مثبت تری به ارزیابی مجدد بسته ی کمک هزینه ی اعطایی به شما برخورد خواهد شد.

3. پس از ثبت نام در دانشگاه از درخواست کمک و مساعدت غافل نشوید. کمک هزینه‌های تحصیلات تکمیلی در طول سال تحصیلی هم ارائه می شود. مهم این است که بدانید چه موقع در مورد آن پرس و جو کنید.

how-to-get-scholarships
how-to-get-scholarships
بهترین زمان برای تحقیق در مورد آنکه آیا کمک هزینه‌های مورد نظر، دسترس پذیر شده است یا خیر، چند هفته مانده به امتحانات پایان ترم می باشد. به دفتر کمک‌های مالی بروید و جویا شوید که آیا کمک هزینه‌های اضافی قابل دسترس هستند یا خیر. اما به همین جا بسنده نکنید؛ به آن‌ها بفهمانید که شما برای ارائه ی هر نوع اطلاعات مورد نیاز که برای این کمک هزینه‌های اضافی لازم است، آماده اید.

4. به دنبال دیگر منابع کمک هزینه‌های تحصیلی باشید. کشور‌های مختلفی‌ وجود دارند که کمک هزینه‌هایی‌ به صورت بورس تحصیلی‌ برای جذب دانشجویان بین‌المللی ارائه میکنند؛ به عنوان نمونه، کشور آلمان بورس‌هایی‌ تحت عنوان DAAD به دانشجویان خارجی‌ ارائه می‌کند و یا دولت استرالیا بورس هایی تحت عنوان Endeavour Scholarships and Fellowships به دانشجویان ممتاز بین المللی اعطا می نماید. وب سایت آموزش و پرورش کشور مورد نظر خود را برای کمک هزینه ی تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی جست و جو کنید. می توانید جست و جوی مشابهی در وب سایت آموزش و پرورش کشور خودتان انجام دهید یا اگر به نوعی به یک سازمان مدنی و یا مذهبی وابسته هستید، تحقیق کنید آیا این سازمان‌ها نوعی کمک مالی به اعضا و یا وابستگان اعضا ارائه می دهند یا نه.

5. درخواست تمدید زمان پرداخت ودیعه ی ثبت نام کنید. اگر نیاز به تمدید مهلت دارید، درخواست آن هیچ ایرادی ندارد. وجوه ثبت نام تقریبا همیشه غیر قابل استرداد می باشند و مقدار این وجوه نیز رو به افزایش است. بعضی مراکز آموزشی، هزینه ی چند صد دلاری مطالبه می کنند در حالی که بعضی دیگر چند هزار دلار شهریه تعیین می کنند.

دانشجویان پذیرفته شده که منتظرند تا از برنامه‌های دیگر یا در مورد کمک‌های مالی از طرف برنامه هایی که قبلا در آن‌ها پذیرفته شده اند اطلاعات کسب کنند، باید درخواست تمدید پولِ پیش ثبت نام را در نظر داشته باشند. همچنین دانشجویانی که ممکن است تصمیم خود را مبنی بر شروع تحصیلات تکمیلی در آن سال مورد بازبینی قرار دهند و یا درمورد به تعویق انداختن آن فکر می کنند، باید درخواست تمدید را در برنامه ی کار خود قرار دهند.

با دفتر پذیرش تماس بگیرید و بپرسید که آیا می توانید چند هفته دیرتر وجه درخواستی را به حساب واریز کنید. اگر دلایل شما معتبر باشند، معمولا چند هفته ی اضافی به شما وقت می دهند. در صورتی‌ که با درخواست شما موافقت صورت بگیرد، مدت بیشتری زمان خواهید داشت تا از متضرر شدن در صورت انصراف از ثبت نام جلوگیری به عمل آورید.

معرفی نویسنده:

محتوا و مقالات پروفایل عمومی آسمونی توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، و بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

ثبت نظر درباره «بورسیه تحصیلی چگونه دریافت کنیم؟»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

4 * 9 = ?