کد مطلب:  450 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 4 دقیقه
چگونه یک سرپناه بسازیم؟

چگونه یک سرپناه بسازیم؟

در یک سفر طبیعت گردی شاید هیچ چیز به اندازه داشتن یك سرپناه و جای مناسب اهمیت نداشته باشد. سرپناه شما را در...
زمان مطالعه: 4 دقیقه
سرفصل های این مطلب:[بستن]

در یک سفر طبیعت گردی شاید هیچ چیز به اندازه داشتن یک سرپناه و جای مناسب اهمیت نداشته باشد. سرپناه شما را در برابر خورشید، حشرات، باد، برف هوای سرد و گرم محافظت کرده و به شما حس اعتماد به نفس می دهد. آنقدر که گاهی داشتن یک جای خوب حتی از نیاز به غذا و آب واجب تر است.یکی از اشتباه های رایج در ایجاد سرپناه بزرگ درست کردن آن است؛ یک سرپناه باید به قدری بزرگ باشد که شما را حفاظت کرده و به خصوص در آب و هوای سرد به قدر کافی کوچک بوده تا گرمای بدن را حفظ کند.

 

انتخاب محل سرپناه

در تمام موقعیتها زمانی که خواستید جای چادر یا سرپناه را انتخاب کنید باید به موارد زیر دقت کنید:

1- محیط مورد نظر شما به مواد سازنده سرپناه نزدیک باشد.
2- باید به قدری در طول و عرض و ارتفاع بزرگ باشد که به آسانی در حالت درازکش بخوابید.
3- سعی کنید محل انتخابی به محل حیوانات وحشی، حشرات، خزندگان، گیاهان سمی و درختان خشک شده و قدیمی نزدیک نباشد.
4- از دامنه های سیل گیر دوری کنید.
5- از عوارض بهمن گیر و احتمال ریزش سنگ دوری کنید.
6- از برپایی چادر در نزدیکی ریزش آبشارها دوری کنید.

در بعضی از مکان ها فصول تاثیر زیادی در انتخاب محل دارد. مثلا در طول زمستان شما به جایی نیاز دارید که در برابر سرما و باد محافظتتان کند و نیز به منابع آب و سوخت نزدیک باشد. در فصل تابستان مکانی مشابه با نزدیکی منبع آب مناسب و دوری از حشرات مناسب به نظر می رسد و به همین دلیل موقعیت هایی که بادی ملایم به آن می وزد یا نسیم ساحل به آن می رسد در اولویت قرار دارد.

 

انواع سرپناه

وقتی دنبال مکان مناسب می گردید به نوع سرپناه و حفاظت آن هم فکر کنید. و مواردی مثل این ها را هم در نظر بگیرید:

چقدر زمان و انرژی باید صرف کنید تا یک سرپناه مناسب ایجاد کنید؟ چه میزان حفاظت در برابر خورشید، باد، باران و برف نیاز است؟ چه ابزاری در دست دارید یا چه ابزارهایی می توانید درست کنید؟ چه مقدار مصالح جهت ساخت آن احتیاج دارید؟ و...

البته برای پاسخ به این سوالات شما باید با انواع سرپناه ها، مصالح آنها و نحوه ساختشان آشنا شوید.

 

تکیه گاه پانچویی

در این روش با کمترین زمان و تجهیزات می توانید یک پناهگاه ایجاد کنید. شما به یک پانچو (پارچه ضخیم)، 2 الی 3 متر طناب، 2 میخ چوبی با 30 سانتی متر طول و دو درخت یا تیرک به فاصله 2 تا 3 متر احتیاج دارید. قبل از شروع انتخاب دو درخت مورد نظر جهت باد را چک کنید تا به پشت تکیه گاه سرپناه شما باشد.

 

چادر پانچویی

این چادر یک سایبان برای شما ایجاد کرده و شما را از دو طرف محافظت می کند. البته فضای کمتر و محدود کردن دید از معایب این سرپناه است. برای ایجاد این سرپناه شما به پانچو، دو طناب به طول های 1.5 الی 2 متر، 6 میخ چوبی به طول حدودی 30 سانتی متر، و دو درخت به فاصله 2 الی 3 متر نیاز دارید.

در شکل زیر استفاده از دو تیرک در وسط چادر به عنوان تکیه گاه دیده می شود.

 

خیمه مخروطی چتر بازی (3 تیرک)

شما یک چتر دارید و به طبع آن یک سرپناه، نگرانی به خود راه ندهید. شما به 3 تیرک به عنوان عمود احتیاج دارید. از مزایای این خیمه زمان کوتاه ایجاد آن، وسعت فضا جهت خواب، پخت غذا و ذخیره سوخت است.

شما از چتر اصلی یا کمکی برای ساخت این خیمه می توانید استفاده کنید. اگر یک چتر یک نفره استاندارد داشته باشید به 3 دیرک به طول 3.5 الی 4.5 متر طول و قطر 5 سانتی متر نیاز دارید. به مراحل نشان داده در شکل توجه کنید.

در ساخت این خیمه به جهت بازشو در و جهت باد و باز گذاشتن بالای سقف به جهت روشن کردن آتش در داخل دقت کنید.

چگونه یک سرپناه بسازیم؟
چگونه یک سرپناه بسازیم؟

سرپناه صحرایی یک نفره

در مکانهای جنگلی و کوهستانی دارای درخت شما از این روش ساده می توانید یک سرپناه درست کنید. از مزایای این روش احتیاج نداشتن به ابزار است. یک درخت به عنوان عمود چادر و چوب دیگری به طول 2.5 الی 3 متر و قطر 3 سانتی متر جهت تکیه دادن به آن پیدا کنید. سپس چوب را به درخت با طناب یا شاخه های درختان ببندید. با یک روکش برزنتی یا مشابه شما یک سرپناه دارید. فقط فراموش نکنید دو گوش آویزان پارچه را با میخ چوبی در زمین فرو یا به صورت سنگچین از داخل یا بیرون شکل دهید. سعی کنید شیب چادر به نحوی باشد که باد مستقیما از سوراخ ورودی به داخل چادر نوزد . اگر درخت در محل مورد نظر شما نبود از یک چوب Y شکل جهت عمود چادر استفاده کنید.

 

بستر باتلاقی

چنانچه مجبور به ماندن در باتلاق یا جایی که سطح آب آن بالاست شدید نگرانی به خود راه ندهید. با این روش از شر آب و رطوبت کمی راحت می شوید. در موقعیت یابی به سطح آب، جزر و مد، باد و مصالح در دسترس دقت کنید.

 

چهار چوب را به درستی و استواری در زمین فرو کنید. سعی کنید با در نظر گرفتن وزنتان نوع و قطرچوبها را درست انتخاب کنید. دو چوب افقی را به مانند چوبهای برانکارد به این چوبها ببندید و بین آنها را با چوبهای دیگر شاسی کشی کنید. اگر خواستید بستر را تقویت کنید از دو چوب دیگر در وسط به عنوان ستون بهره بگیرید. با شاخ و بال درختان بستر کار را جهت یک خواب راحت مهیا کنید.
سرپناه

 

سرپناه خاشاکی

این سرپناه مشابه سرپناه صحرایی است با این تفاوت که از چوبها و برگ درختها برای پوشش چوب تکیه استفاده می کنیم. این روش در محلهای برفی هم مناسب است. فقط فراموش نکنید اندازه این لانه مناسب شما باشد نه بزرگ و نه کوچک.

 

سرپناه های بیابانی

در این بخش به چند نوع از آنها اشاره می کنیم.

البته انواع سرپناه ها به ین انواع محدود نمی شوند. در یک تقسیم بندی به انواع کوهستانی، جنگلی، برفی و بیابانی نیز دسته بندی می شوند. آنچه اشاره شد جزء انواع مرسوم سرپناههاست و سایر انواع مربوط به مناطق خاص و ابتکارهای موقعیتی و بومی است.

: برای دریافت مشاوره درباره چگونه یک سرپناه بسازیم؟ فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «چگونه یک سرپناه بسازیم؟» در کادر زیر بنویسید :
3 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید