کد مطلب: 2716 درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
چگونه هزینه قبض گاز را کاهش بدهیم؟

چگونه هزینه قبض گاز را کاهش بدهیم؟

  زمانهایی از سال كه سرما اكثر استان‌های كشور را فرا می گیرد، در اين شرايط به طور طبيعي مردم با بالا كشيدن...
زمان مطالعه: 2 دقیقه

how-do-we-reduce-the-cost-of-gas-bills
how-do-we-reduce-the-cost-of-gas-bills

 

زمانهایی از سال که سرما اکثر استان‌های کشور را فرا می گیرد، در این شرایط به طور طبیعی مردم با بالا کشیدن شعله بخاری یا افزایش درجه موتورخانه مرکزی، فضای خانه خود را گرم می‌کنند اما به موازات همین بالا کشیدن شعله و افزایش مصرف، هزینه گاز آنها نیز افزایش پیدا می‌کند.

تعرفه گاز بهای خانگی جدید در چهار اقلیم شامل سرد یک، سرد 2، معتدل و گرمسیری و 12 دامنه مصرفی تعریف شده است که قیمت هر مترمکعب گاز در هر یک از اقلیم‌ها و دامنه‌ها متفاوت است و به صورت تصاعدی بالا می‌رود. بنابراین مشترکان که در پله اول و دوم مصرفی قرار دارند در پایان هر دور، قبض سبزرنگ دریافت می‌کنند که هزینه بسیار کمی نیز دارد.

مشترکانی که مصرف آنها در پله‌های سوم، چهارم و پنجم قرار می‌گیرد با دریافت قبض زردرنگ هشداری به آنها داده می‌شود که اگر مصرف خود را افزایش دهند وارد مرحله بعدی یعنی قبض قرمزرنگ خواهند شد و اگر مصرف خود را کاهش دهند به دسته سبزرنگ‌ها می‌پیوندند.

اما مشترکانی که در پله‌های مصرف ششم تا دوازدهم قرار می‌گیرند در پایان هر دوره با دریافت قبض قرمزرنگ باید مبلغ زیادی بابت مصرف گاز خود بپردازند..

محاسبه قیمت گاز برای پله اول تا دوازدهم به ازای هر مترمکعب به ترتیب 30، 50، 70، 90، 110، 160، 190،220، 250، 280، 320 و 350 تومان محاسبه خواهد شد. براین اساس درقبوض سبز بهای هرمترمکعب گاز حداکثر 50 تومان است که این رقم در قبوض زرد به 110تومان و در قبوض قرمز به 350تومان می‌رسد. 

 

چگونه قبض گاز خود را نصف کنیم

براساس آمارهای رسمی ارائه‌شده بخش (خانگی ساختمان) حدود 40 درصد از انرژی کشور را مصرف می‌کند که در این زمینه بیشترین سهم به گاز طبیعی مربوط می‌شود..

  

یکی از قسمت‌های ساختمان که بخش عمده‌ای از انرژی را هدر می‌دهد پنجره‌های آهنی و شیشه‌های تک‌جداره است که حدود 40 درصد از مصرف انرژی گرمایشی ساختمان را هدر می‌دهد. بنابر این در صورتی که در ساختمان‌ها از پنجره‌های دوجداره استاندارد استفاده کنیم 40 درصد از مصرف انرژی گرمایشی خود را کاهش می‌دهیم. براساس برآوردهای صورت‌گرفته صرفه‌جویی حاصل از نصب پنجره‌های دوجداره در کل کشور سالانه بالغ بر 710 هزار بشکه معادل نفت خام است.

 

 بخشی از تلفات انرژی در ساختمان از طریق پوسته خارجی انجام می‌شود. استفاده از عایق‌های حرارتی برای کف، سقف، دیوارهای جانبی و تأسیسات حداقل 30 درصد از مصرف انرژی گرمایشی ساختمان‌ها را کاهش می‌دهد. صرفه‌جویی حاصل از کاربرد عایق‌های حرارتی سالانه هزار و 550هزار بشکه معادل نفت‌‌خام خواهد بود. همان‌طور که ملاحظه می‌شود با بهره‌گیری از این دو روش می‌توان از هدرروی 70 درصد انرژی گرمایشی ساختمان جلوگیری کرد.

 

بخش دیگری که در هدرروی و اتلاف انرژی ساختمان‌ها سهم عمده‌ای دارد، موتورخانه یا سیستم‌های حرارت مرکزی است که می‌توان علاوه بر عایق‌کاری آن با استفاده از سیستم کنترل هوشمند موتورخانه و شیر ترموستاتیک رادیاتورها از اتلاف انرژی جلوگیری کرد. سیستم‌های کنترل هوشمند موتورخانه قابلیت برنامه‌ریزی داشته و روی موتورخانه نصب می‌شود. به صورت خودکار دمای سیستم را کنترل می‌کند و به محض این‌که دمای محیط افزایش یابد، دمای موتورخانه را کاهش می‌دهد و از این طریق باعث صرفه‌جویی در مصرف انرژی می‌شود. استفاده از این سیستم در کاربری مسکونی حدود 15 درصد و در کاربری اداری حدود 40 درصد کاهش مصرف سوخت را در پی دارد.

 

شیرهای ترموستاتیک رادیاتور نیز روی رادیاتورها نصب و به مصرف‌کننده کمک می‌کند که به طور موضعی و در فضاهای مختلف دماهای مختلفی داشته باشد، استفاده از این روش سالانه بالغ بر 590 هزار بشکه معادل نفت‌خام در کشور صرفه‌جویی به همراه دارد.

در صورت نیاز به مشاوره یا تبلیغات درباره موضوع فوق از طریق تلفن ثابت با شماره  02170705154 تماس بگیرید

معرفی نویسنده:

محتوا و مقالات پروفایل عمومی آسمونی توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، و بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

ثبت نظر درباره «چگونه هزینه قبض گاز را کاهش بدهیم؟»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

2 * 7 = ?