کد مطلب:  1428  3 نظر
حیات بر روی زمین چگونه شکل گرفت؟

حیات بر روی زمین چگونه شکل گرفت؟

در سال 1953 مجموعه ای از آزمايش‌ها نشان داد که برخى از سنگ‌هاى زيربناى حيات نظير اسيدهاى آمينه می‌‌توانند...
زمان مطالعه: 2 دقیقه

در سال 1953 مجموعه ای از آزمایش‌ها نشان داد که برخی از سنگ‌های زیربنای حیات نظیر اسیدهای آمینه می‌‌توانند به نحو خود بخود در شرایطی مشابه شرایطی که تصور می‌‌شد در جو زمین در دوران اولیه آن وجود داشته است ، پدیدار شوند.

این آزمایشها منجر به ظهور نظریه‌ای موسوم به "آبگوشت یا سوپ اولیه " شدند که بر اساس آن اقیانوس‌های زمین در مراحل اولیه همچون یک مجموعه غذایی بزرگ به عنوان محملی برای ظهور و رشد حیات عمل کرده‌اند.

پس از گذشت 50 سال این فرضیه همچنان اعتبار خود را حفظ کرده است ، اما جزییات دعاوی آن صورت دقیقی پیدا نکرد.

به عنوان مثال روشن نیست که چگونه چند مولکول ساده شیمیایی می‌‌توانند در درون آبگوشت اولیه ترکیب پیچیده‌ای نظیر مولکول "دیان آ" یا انواع پروتئین‌ها را بوجود آورند.

مساله همان مساله قدیمی مرغ و تخم مرغ است.

مولکول دی ان آ رمز ساختن پروتئینهایی را ارائه می‌‌دهد که خود کاتالیزور یا معین عمل آن دسته از واکنشهای شیمیایی هستند که موجب ظهور مولکول دی ان آ می‌‌شود.

چگونه می‌‌شود که یکی از ایندو قبل از دیگری موجود باشد؟ بر اساس یکی از نظریه‌های تازه نخستین ساختارهای ژنتیکی یا ژنوم صرفا از مولکولهای "آر.ان.آ" ساخته شده‌اند.

مولکولهای آران آ نظیر مولکولهای دی ان آ زنجیره‌ای از اسیدهای نیوکلئیک هستند با این تفاوت که به واسطه آنکه ساختار شیمیایی آنها اندکی با ساختار شیمیایی مولکول دیان آ تفاوت دارد می‌‌توانند بدون نیاز به گروتئینها واکنشهای شیمیایی را به راه اندازند.

در مراحل بعدی این جهان ساخته شده از مولکولهای آر ان آ جای خود را به جهان کنونی داده که از مولکولهای دی ان آ ساخته شده است.

نظریه دیگری که این روزها رواج یافته از ایده "ظهور متابولیسم‌ها در مرحله نخست " دفاع می‌‌کند.

بر مبنای این نظریه آن دسته از واکنش‌های شیمیایی که برای آزادسازی انرژی لازم جهت حمایت از حیات ضروری هستند پیش از ظهور مولکولهای خود تکثیرکننده پدیدار شدند.

بر مبنای یکی از روایتهای این نظریه پدیدار شدن این متابولیسمها در اعماق اقیانوسها و در نزدیک چشمه‌های آب جوشان و با شکل گرفتن "پیریت " از ترکیب سولفید آهن و سولفید هیدروژن اتفاق افتاده است.

یکی دیگر ازمباحث مشکل ساز در میان زیست شناسان این مساله است که چگونه اجزای شیمیایی اولیه حیات توانسته‌اند در مقادیر کافی مجتمع شوند و با یکدیگر واکنش انجام دهند و مولکولهای پیچیده تر نظیر پروتئینها و اسید های نیوکلئیک بوجود آورند؟ به اعتقاد محققان سطوح چسبنده برخی از مواد شیمیایی که مهمترینشان گل رس است ، نخستین محیط مناسب را برای شکلگیری حیات بوجود آورده‌اند.

این احتمال نیز وجود دارد که قطرات آب دریا که تبخیر و وارد جو زمین شده‌اند و یا در دل شکافهای درون صخره‌ها جای گرفته‌اند زمینه ساز ظهور حیات بوده‌اند.

یکی از راههای یافتن پاسخ دقیق تر به مساله چگونگی ظهور حیات ، یافتن پاسخ برای پرسش زمان ظهور حیات است.
به اعتقاد برخی از محققان نخستین نشانه‌های حیات حدود3/8 میلیارد سال قبل ظاهر شده‌اند.

برخی دیگر این زمان را 2/7 میلیارد سال قبل تخمین می‌‌زنند.

یک نظریه بکلی متفاوت نیز دایر بر آن است که حیات از کیهان بیکران به زمین انتقال یافته.

شواهد نشان می‌‌دهد که مواد شیمیایی اولیه نظیر اسید های آمینه در فضا یافت می‌‌شوند و ارگانیزمهای ذره بینی می‌‌توانند در جریان سفرهای فضایی زنده بمانند.

اما اینکه حیات از کجا آمده پاسخی برای این پرسش نیست که حیات اساسا چگونه پدیدار شده است.

- نظر شما در مورد چگونگی آغاز حیات بر روی زمین چیست؟

: برای دریافت مشاوره درباره حیات بر روی زمین چگونه شکل گرفت؟ فرم زیر را تکمیل کنید
پرداخت هزینه مشاوره

معرفی نویسنده:

محتوا و مقالات پروفایل عمومی آسمونی توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، و بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

instagram.com/asemooniportal

نظر خود را درباره «حیات بر روی زمین چگونه شکل گرفت؟» در کادر زیر بنویسید :

2 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید