کد مطلب: 58131 درج نظر
حسین ملکی فیلمبردار باسابقه ایران درگذشت + بیوگرافی

حسین ملکی فیلمبردار باسابقه ایران درگذشت + بیوگرافی

حسین ملکی فیلمبردار معروف سینما بود.
زمان مطالعه: 1 دقیقه

حسین ملکی؛ بازیگر و فیلمبردار سینما که در عکاسی هم مهارت داشت، صبح روز شنبه 14 فروردین بر اثر بیماری از دنیا رفت.

آسمونی: حسین ملکی عضو انجمن عکاسان ایران که در سالیان اخیر از بیماری کبدی رنج می برد صبح روز شنبه 14 فروردین دار فانی را وداع گفت.

بیوگرافی حسین ملکی

حسین ملکی متولد سال 1320 در تهران بود و کارش را با عکاسی فیلم در سینما آغاز کرد و بعد از آن سراغ فیلمبرداری رفت، اگرچه در فیلم‌های سینمایی زیادی هم به عنوان بازیگر حضور داشت.

حسین ملکی که امروزه به عنوان فیلمبردار شناخته می شود، کارش را در سینما از سال 1338 به عنوان عکاس فیلم آغاز کرد. وی به موازات عکاسی، به بازیگری نیز پرداخت و هرچند در اکثر فیلم هایی که عهده دار عکاسیشان بود، ایفای نقشی را هم به عهده می گرفت، اما همواره، در پیش از انقلاب، به عنوان عکاس فیلم شناخته می شد.

وی فیلمبرداری را با فیلم سینمایی نیاز، به کارگردانی داوود نژاد در بعد از انقلاب شروع کرد و به سرعت در این حرفه متمرکز شد و علاوه بر فیلمهای سینمایی، چند سریال از جمله جستجو در شهر و محاکمه را نیز فیلمبرداری کرد.

او همچنین در بندر مه آلود، تله، سالاد فصل به عنوان مدیر فیلمبرداری فعالیت داشت و در فیلم های سناتور، تاراج، شیر سنگی، ترن، جوانمرد، جاده قدیم، قسم و نیز سریال بچه مهندس نیز بازی کرده بود.

وی برنده سیمرغ بلورین بهترین عکاسی (بخش مسابقه مواد تبلیغاتی فیلم‌ها) از نهمین دوره جشنواره فیلم فجر برای فیلم ریحانه - 1369 شده بود.

حسین ملکی که در سالیان اخیر از بیماری کبدی رنج می برد صبح روز شنبه 14 فروردین 1400 درگذشت.

 

ثبت نظر درباره «حسین ملکی فیلمبردار باسابقه ایران درگذشت + بیوگرافی»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

5 + 8 = ?