کد مطلب: 1828 درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
نماز وحشت شب اول قبر چگونه است ؟

نماز وحشت شب اول قبر چگونه است ؟

اگر چه نماز میت واجب است ولی بیشتر یک روش دعا و درخواست از خدا می باشد که وضو، رکوع و سجود ندارد و کاملاً ایستاده خوانده می شود.
زمان مطالعه: 1 دقیقه

نماز میت یکی از واجبات می باشد که در دین مبین اسلام آورده شده است. این نماز به صورت دسته جمعی توسط عزاداران و نزدیکان برای متوفی خوانده می شود. در ادامه این بخش آسمونی با نماز میت آشنا خواهید شد.

نماز لیله الدفن یا نماز شب اول قبر (وحشت)


نماز وحشت

و سید بن طاوس از حضرت رسول صلّی الله علیه و آله روایت کرده که فرمود: نمی گذرد بر میّت ساعتی سخت تر از شب اول قبر، پس رحم نمایید مردگان خود را به صدقه، و اگر نیافتی چیزی که صدقه بدهی، پس یکی از شما دو رکعت نماز بخواند و در رکعت اول حمد یک مرتبه و سوره ی توحید دو مرتبه، و در رکعت دوم حمد یک مرتبه و سوره ی تکاثر ده مرتبه، و سلام دهد و بگوید: « اللهم صل علی محمد و آل محمد و ابعث ثوابها الی قبر ذلک المیت فلان بن فلان ».

پس حق تعالی می فرستد همان ساعت هزار ملک به سوی قبر آن میت با هر ملکی جامه ای و حلّه ای ، و تنگی قبر او را وسعت دهد تا روز نفع صور عطا کند به نماز کننده به عدد آنچه آفتاب بر آن طلوع می کند حسنات، و بالا برده می شود برای او چهل درجه.

مستحب است در شب اوّل دفن ، دو رکعت نماز وحشت برای میّت بخوانند :

 به این صورت :

در رکعت اول ، بعد از حمد یک مرتبه (آیت الکرسی)

و در رکعت دوّم ، بعد از حمد ده مرتبه سورهٴ قدر (إنّا أنزلنا) و بعد قنوت

و بعد از سلام نماز بگویند : (اللّهُمَّ صَلِّ عَلیٰ مُحَمَّدٍ و آلِ مُحَمَّدٍ وَ ابْعَثْ ثَوابَها إلیٰ قَبْرِ فُلانٍ)

نکته : به جای کلمهٴ (فُلان) اسم میّت را بگویند

1- نماز وحشت را در هر موقع از شب اول قبر می‏شود خواند، ولی بهتر است در اول شب بعداز نماز عشا خوانده شود.

2- اگر بخواهند میت را به شهر دوری ببرند، یا به جهت دیگر دفن او تاخیر بیفتد، باید نماز وحشت را تا شب اول قبر او تاخیر بیندازند.

 

امام صادق ـ علیه السّلام هر شب برای فرزندش و در هر روز برای پدر و مادر خود دو رکعت نماز می گزارد، در رکعت اول سوره ی قدر و در رکعت دوم سوره ی کوثر می خواندند.

 

نماز وحشت هدیه ای است از شما به کسی که از دنیا رفته است، این نماز را برای آشنایان بخوانید تا دیگرا ن هم برای شما بخوانند.

 

  • همچنین برای اطلاع از روش خواندن نماز میت روی لینک زیر کلیک نمایید:

نماز میت

معرفی نویسنده:

ثبت نظر درباره «نماز وحشت شب اول قبر چگونه است ؟»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

2 + 7 = ?