کد مطلب:  14351  درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
خانه های که دردسر می شوند!

خانه های که دردسر می شوند!

95/01/17معاون وزیر راه و شهرسازی از حبس 20 میلیارد دلار سرمایه در خانه‌های لوکس خبر داد و گفت: نرخ مالیات بر مسکن...
زمان مطالعه: 3 دقیقه

Homes-that-are-in-trouble!
Homes-that-are-in-trouble!

95/01/17

معاون وزیر راه و شهرسازی از حبس 20 میلیارد دلار سرمایه در خانه‌های لوکس خبر داد و گفت: نرخ مالیات بر مسکن اصلاح می‌شود تا فشار بر خریداران مسکن کاهش یابد.

به گزارش آسمونی به نقل از افکارنیوز،حامد مظاهریان در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با اشاره به ثبت روزانه 250 درخواست در بانک مسکن برای دریافت تسهیلات جدید خرید خانه، گفت: از جمله سیاست‌های وزارت راه و شهرسازی، افزایش توان خرید مسکن خانواده‌ها با پرداخت تسهیلات تا 50درصد هزینه خرید مسکن است که در چارچوب همین سیاست، پرداخت تسهیلات خرید مسکن از 25 میلیون تومان به 160 میلیون تومان افزایش یافت.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: کاهش نرخ سود تسهیلات مسکن و افزایش مدت بازپرداخت اقساط تسهیلات دریافتی دیگر اهداف وزارت راه و شهرسازی است. البته شرایط کنونی بازار مسکن کشور را در رکود است که این رکود در بازار مسکن به این معنا است که بازده اقتصادی و فعالیت در آن کاهش یافته است و شاهد افزایش تولیدی هستیم که تقاضا برای آن وجود ندارد.

حبس 20 میلیارد دلار سرمایه در خانه های لوکس

وی تصریح کرد: تلاش ما برای همسان کردن افزایش تقاضا و عرضه و حمایت همزمان از انبوه‌سازان و خانواده های نیازمند مسکن است؛ ضمن اینکه بر خلاف بازار بورس، دلار، سکه و طلا که به سرعت به متغیرها پاسخ می‌دهند، بازار مسکن این گونه نیست؛ البته هم اکنون مازاد تولید مسکن در کشور وجود دارد و این تولید در حالی است که خانه‌های تولید شده، ‌خانه‌های لوکس و مجلل هستند که مورد تقاضای مردم نیست.

مظاهریان افزود: سال 90 به میزان 300هزار خانه خالی در تهران وجود داشت که عمدتاً خانه‌های لوکس بودند و معادل 20 میلیارد دلار سرمایه در آنها حبس شده بود؛ در حالیکه اگر بخش مسکن رونق بگیرد، بر کاهش بیکاری تأثیر دارد و به اجرای اقتصاد مقاومتی کمک خواهد کرد.

معاون مسکن وزارت راه و شهرسازی شرایط خاص کنونی کشور را از جمله دلایل باقی ماندن رکود در بازار مسکن دانست و افزود: بانک های مقروض و کاهش قیمت نفت به یک چهارم، از جمله شرایطی است که بر بازار مسکن تأثیر گذاشته است. باید قدرت خرید طبقه متوسط و پایین تر را بالا ببریم و نظام بانکی کشور می تواند به این کار کمک کند. با ورود تسهیلات جدید خرید مسکن به بازار، متقاضیان با جیبی پرپول تر وارد بازار مسکن می شوند و از نیمه دوم امسال می توانیم شاهد آغاز خروج از رکود در بازار مسکن باشیم.

ورود خریداران جدید مسکن از خرداد به بازار

مظاهریان گفت: از خرداد امسال نخستین دسته از خریداران مسکن که از تسهیلات جدید استفاده می کنند، وارد بازار خواهند شد؛ البته در سه سال گذشته رشد قیمت در بازار مسکن وجود نداشته است، پیش‌بینی می‌شود بازار مسکن در سال جاری هم رشد قیمت نداشته باشد.

معاون مسکن وزارت راه و شهرسازی افزود: حباب از بازار مسکن خارج شده و الآن بهترین زمان برای خرید مسکن است. مظاهریان با اشاره به برنامه وزارت مسکن و شهرسازی برای خانه دار شدن دو دهک پایین جامعه و اقشار کم درآمد تا افق 1405 گفت: برای اجرای این برنامه ده ساله، نهادهای حمایتی هم باید وارد شوند.

وی با بیان اینکه هم اکنون تمام منابع دولت درگیر اتمام مسکن مهر است افزود: امیدواریم امسال سال پایان مسکن مهر باشد، هرچند که مطمئناً موارد مشکل دار از واحدهای مسکن مهر باقی خواهد ماند. اما با پایان اجرای مسکن مهر، منابع دولت به سمت اجرای طرح خانه دار کردن دو دهک پایین جامعه سوق خواهد یافت.

معاون مسکن وزارت راه و شهرسازی افزود: امسال پیشنهادهایی برای اصلاح قانون مالیات از مسکن خواهیم داشت؛ زیرا معتقدیم این قانون فشار زیادی را به انبوه سازان مسکن تحمیل می کند.

رکود بازار مسکن در سال 95 پابرجا است

همچنین محمدرضا پور ابراهیمی، نایب‌رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس هم در این برنامه گفت: تسهیلات جدید خرید مسکن در شهرستان ها به نوعی پاسخگوی نیاز مردم خواهد بود اما در تهران و شهرهای بزرگ پاسخگو نیست؛ چراکه بسیاری از اقشار جامعه به ویژه خانواده های متوسط و پایین کشور به دلایل شرایط اقتصادی گذشته و حال، امکان بازپرداخت اقساط تسهیلات جدید خرید مسکن را ندارند.

وی گفت: سالانه 700 هزار ازدواج در کشور صورت می گیرد که این زوج های جوان نیازمند مسکنی هستند که با قیمت پایین عرضه شود؛ این در حالی است که تسهیلات جدید خرید مسکن گران قیمت است و مسلماً بازپرداخت آن از عده مردم بر نمی آید. به همین دلیل پیش‌بینی می‌شود با توجه به شرایط موجود، تسهیلات جدید هم بازار مسکن را در سال 95 تحریک نخواهد کرد و همچنان رکود در این بازار حاکم خواهد بود.

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: دولت یازدهم هیچ تعریف جامعی از طرح مسکن اجتماعی که خود مطرح کرده و همچنین مسکن مهر ارائه نکرده است. در این میان صدها هزار خانه ساخته شده آماده تحویل، وجود دارد پس می‌توان گفت بخشی از منابعی را که می توانیم در مسکن تزریق کنیم، حبس شده است.

وی گفت: عوامل مختلفی بر رونق یا رکود بازار مسکن تأثیرگذارند که از جمله آنها قیمت نفت است؛ به طوری که هر سال که قیمت نفت افزایش یافته است، سال بعد از آن قیمت مسکن هم افزایش یافته و بازار مسکن رونق گرفته است.

: برای دریافت مشاوره درباره خانه های که دردسر می شوند! فرم زیر را تکمیل کنید
پرداخت هزینه مشاوره

معرفی نویسنده:

محتوا و مقالات پروفایل عمومی آسمونی توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، و بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

instagram.com/asemooniportal

نظر خود را درباره «خانه های که دردسر می شوند!» در کادر زیر بنویسید :

8 - 4 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید