کد مطلب:  2977 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
ورزش هاکی روی چمن چیست؟

ورزش هاکی روی چمن چیست؟

 هاکی روی چمن یک ورزش گروهی است که بین دو تیم 11 نفره بر روی یک زمین چمن با هدف وارد کردن یک توپ کوچک به...
زمان مطالعه: 2 دقیقه
سرفصل های این مطلب:[بستن]

هاکی روی چمن یک ورزش گروهی است که بین دو تیم 11 نفره بر روی یک زمین چمن با هدف وارد کردن یک توپ کوچک به وسیله چوب هاکی به دروازه حریف انجام می‌شود.

نهاد اداره‌گر این رشته ورزشی فدراسیون بین‌المللی هاکی است و مهمترین مسابقات این رشته ورزشیالمپیک و جام جهانی هاکی است که هر 4 سال یک‌بار برگزار می‌شوند. هاکی از المپیک 1928 آمستردام به این‌سو همواره در برنامهٔ بازی‌های المپیک قرار داشته‌است و پیش از آن نیز دو بار در المپیک 1920 آنتورپ والمپیک 1908 لندن برگزار شد.

هاکی پس از فوتبال بیشترین تعداد بازیکنان را در میان ورزش‌های گروهی خارج از سالن (فضای آزاد) را دارد، اما رقابت‌های باشگاهی هاکی تماشاگران زیادی را به خود جذب نمی‌کند و بازیکنان کمی به صورت کاملاً حرفه‌ای به این رشته ورزشی می‌پردازند.

در کشورهایی که فصل زمستان مانع از برگزاری مسابقات هاکی در فضای باز می‌شود، نوع داخل سالن هاکی نیز تمرین می‌شود که با تغییراتی در قوانین از جمله حضور 6 بازیکن (به‌جای 11 بازیکن) در هر تیم و در یک زمین حدوداً 40 در 20 متری (به جای زمین استاندارد 91 در 55 متری) و قرار دادن دیواره‌هایی در کنار خط برای ریباند توپ و تفاوت‌های جزئی دیگری برگزار می‌شود.

تاریخچه 

نشانه‌هایی از برگزاری بازی‌هایی شبیه به هاکی در زمان‌های بسیار دور تاریخی وجود دارد، از جمله نقاشی‌هایی در مصر از 4 هزار سال پیش و سنگ‌نگاره‌ای در حدود 2500 سال پیش در یونان باستان که دو نفر را در حال انجام یک بازی به نام (به یونانی: Κερητίζειν) (تلفظ: کِریتزین) نشان می‌دهد. از حدود هزار سال پیش نیز قوم دائور درمغولستان داخلی، چین به نوعی بازی به نام بیکو می‌پرداخته‌اند که شبیه به هاکی امروزین است.

هاکی نوین  

پیدایش و تدوین مقررات هاکی نوین به اوایل سده 19 در مدارس غیر انتفاعی[2] انگلستان باز می‌گردد. «باشگاه بلکهیث» در جنوب شرقی لندن، باشگاه‌های کریکت درمیدلسکس که هاکی را به عنوان یک ورزش زمستانی انجام می‌دادند و «باشگاه تدینگتون» پیشگامان اشاعه این رشته ورزشی شمرده می‌شوند. در سال 1886 اتحادیه هاکی تأسیس شد و در 1895 نخستین مسابقهٔ بین‌المللی این رشته بین تیم‌های ملی ولز و ایرلند (3 بر صفر به سود ایرلند) برگزار شد.

هاکی در اواخر قرن نوزدهم وارد هند شد و نخستین باشگاه هاکی در کلکته شکل گرفت، هاکی پس از مدتی به صورت ورزش ملی این سرزمین درآمد و تیم ملی هندوستان در المپیک 1928 شرکت کرد و با پیروزی در تمام بازی‌ها و بدون دریافت هیچ گلی مدال طلای المپیک را به خانه برد، پس از آن نیز تا بازی‌های المپیک تابستانی 1956 تنها قهرمان المپیک بود، اما پس ازاستقلال پاکستان از هند این دو کشور به صورت رقبای اصلی این رشته ورزشی درآمدند. پاکستان در المپیک‌های 1960، 1968 و 1984 و هند در دوره‌های 1964 و 1980 قهرمان المپیک شدند.

تغییر زمین مسابقات هاکی از چمن طبیعی به چمن مصنوعی باعث شد تا حاکمیت هندی‌ها و پاکستانی‌ها در این رشته خاتمه پیدا کند. زمین‌های چمن مصنوعی از ابتدای دههٔ 1970 جایگزین چمن‌های طبیعی شدند و قیمت بالای آن‌ها و تغییراتی که در نحوهٔ بازی هاکی به دلیل بالا رفتن سرعت بازی ایجاد شد، باعث شد تا از دهه 1970 کشورهای ثروتمندتری چون آلمان، هلند و استرالیا به قدرت‌های برتر این رشته ورزشی بدل شوند.

: برای دریافت مشاوره درباره ورزش هاکی روی چمن چیست؟ فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «ورزش هاکی روی چمن چیست؟» در کادر زیر بنویسید :
5 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید