گرید مقاوم پلی استایرن HIPS | آسمونی
کد مطلب: 23971 درج نظر
گرید مقاوم پلی استایرن HIPS

گرید مقاوم پلی استایرن HIPS

گرید پلی استایرن مقاوم (High Impact Polystyrene) به اختصار HIPS نام دارد. ضربه پذیری پایین گرید معمولی پلی استایرن موجب...
زمان مطالعه: 1 دقیقه

گرید مقاوم پلی استایرن HIPS
گرید مقاوم پلی استایرن HIPS

گرید پلی استایرن مقاوم (High Impact Polystyrene) به اختصار HIPS نام دارد. ضربه پذیری پایین گرید معمولی پلی استایرن موجب شد، که پلی استایرن اصلاح شده یا مقاوم ، به شدت رشد کرده و در رده بسپار های پر مصرف قرار گیرد.

از خصوصیات برجسته این گرید، خواص مکانیکی، به خصوص ضربه پذیری خوب همراه با قیمت مناسب است. که کاربرد آن را در ساخت انواع وسایل و تجهیزات میسر می سازد.

اصلاح پلی استایرن معمولی یا GPPS، موجب افزایش چقرمگی ، استحکام ضربه‌ ای و افزایش کشش طولی در گرید مقاوم یا HIPS گردید. با این عمل شفافیت پلی استایرن نیز از بین رفت.

HIPS کو پلیمری از PS است، که با مولکول های الاستومری مانند: بوتادین ضربه پذیری آن اصلاح شده است. (اگر HIPS را با پلی فنیل اکساید PPO مخلوط کنیم، NORYL به دست می آید.)

خواص فیزیکی گرید مقاوم

1- استحکام کششی 2.2 تا 2.7 N/mm²

2- استحکام ضربه برشی 10 تا 20 Kj/m²

3- ضریب انبساط حرارتی 80 10-6X

4- حداکثر دمای استفاده مداوم 60 تا 80 درجه سانتیگراد

5- چگالی 1.03 تا 1.06 g/cm³

خواص شیمیایی گرید مقاوم

1- فرمول شیمیایی:  (-CH2CH(C6H5)-n-)

2- ترکیبات: استایرن +7 % پلی بوتادی ان لاستیک

موارد مصرف گرید مقاوم یا HIPS

پلاستیک‌ های پلی‌ استایرن اصلاح شده با لاستیک ، معمولا در ساخت بدنه ساعت و تلویزیون و رادیو، لوازم خانگی، بدنه یخچال و فریزر، اسباب بازی ، ‌عایق برودتی و… به کار می رود. مصرف کنونی این بسپار حدود 9/11 میلیون تن است که  پیش بینی می‌گردد به حدود 2/15 میلیون تن در سال 2018 افزایش یابد.

پلی استایرن HIPS دارای گرانروی کم در اثر حرارت، فرایند و ترمو فرمینگ و شکل دهی اسفنجی (توده ای) میباشد. که این خاصیت جلوگیری از تخریب شدن آسان آن مینماید. که این باعث قالب گیری آسان پلی استایرن میگردد. ورق های HIPS در اشکال مختلف مانند شفاف ، یخی ، گالشی و مشجر تولید می شود .

لازم به ذکر است که، ورق های HIPS به صورت صاف و آجدار نیز تولید میگردند. و دو طرف ورق با یک روکش محافظ سطحی که قابلیت ترموفرینگ دارد، پوشانده شده است.

برخی کاربردهای پلی استایرن HIPS:

1- ظروف یکبار مصرف

2- ساخت لوازم خانگی

3- تابلوهای تبلیغاتی

4- لوازم بهداشتی

5- ساخت اسباب بازی کودکان

6- دکوراسیون

7- سقف کاذب

8- تهیه برخی انواع یونولیت

9- پارتیشن بندی

10- قاب مهتابی

www.Asemooni.com

: برای دریافت مشاوره درباره گرید مقاوم پلی استایرن HIPS فرم زیر را تکمیل کنید
پرداخت هزینه مشاوره

معرفی نویسنده:

محتوا و مقالات پروفایل عمومی آسمونی توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، و بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

instagram.com/asemooniportal

ثبت نظر درباره «گرید مقاوم پلی استایرن HIPS»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

2 * 9 = ?