مهاجرت به آمریکا و کانادا
کد مطلب:  19028 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 4 دقیقه
کتاب خاطرات هیلاری کلینتون

کتاب خاطرات هیلاری کلینتون

هیلاری کلینتون نامزد انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 آمریکا کتابی با عنوان Hard Choices که به فارسی به معنی انتخاب...
زمان مطالعه: 4 دقیقه

hillary-clinton-memoir
hillary-clinton-memoir

هیلاری کلینتون نامزد انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 آمریکا کتابی با عنوان Hard Choices که به فارسی به معنی انتخاب های سخت یا گزینه های دشوار است را نوشته است. اگر می خواهید در مورد کتاب هیلاری کلینتون و محتوای آن بیشتر بدانید این بخش آسمونی را تا پایان مطالعه کنید. از اینکه ما را همراهی می کنید سپاسگزاریم.

نویسنده(گان): هیلاری کلینتون

زبان : انگلیسی

ناشر: انتشارات سایمون شوستر

تاریخ انتشار : 10 ژوئن 2014

صفحه‌ها: 656

شابک: 978-1-4767-5144-3

پیش از آن: Living History

انتخاب‌های سخت یا گزینه‌های دشوار (به انگلیسی: Hard Choices) عنوان کتاب خاطرات هیلاری کلینتون است که در سال 2014 (تیرماه 1392) منتشر شده است.

کتاب «گزینه‌های دشوار» دارای 6 فصل و 25 بخش است و نویسنده در این کتاب، خاطرات خود را به صورت موضوعی مطرح کرده است؛ این موضوعات شامل عملکرد او در آسیا (به ویژه چین و برمه)، پاکستان، افغانستان، اروپا، آمریکای لاتین، آفریقا، خاورمیانه (بهار عربی، لیبی، ایران، سوریه و غزه) تغییرات آب و هوایی، انرژی، حقوق بشر و دیپلماسی دیجیتال است. وی بیان کرد: گردش کار و طراحی‌های دیپلماتیک در آفریقا، تصمیم‌سازی‌ها و هماهنگی بین سازمان‌های مختلف در این کتاب مورد اشاره قرار گرفته است تا مطالعه‌کننده را از رفتارها و عملکردهای دیپلماتیک، آگاه سازد. کتاب «گزینه‌های دشوار» شامل 600 صفحه در قطع رحلی بوده که سه آلبوم عکس ضمیمه آن شده است.

ترجمه فارسی

ترجمه فارسی کتاب انتخاب‌های سخت در سال 1394 در قالب دو کتاب و در سال 1393 به صورت پاورقی در ایران منتشر شده است.

یکی از ترجمه‌ها با نام «انتخاب‌های سخت» در اردیبهشت 1394 به کوشش امیر قادری از سوی انتشارات میلکان چاپ شد.

ترجمه دیگر در مهرماه 1394 از سوی انتشارات روزنامه اطلاعات با ترجمه علی اکبر عبدالرشیدی منتشر شد.

ترجمه سوم، به صورت پاورقی در روزنامه سیاست روز با ترجمه حسین ارجلو (سعیدی) از 2 شهریور 1393 تا 25 مرداد 1395 به طور پیوسته و کامل منتشر گردید

hillary-clinton-memoir2
hillary-clinton-memoir2

«گزینه‌های سخت» برای هیلاری کلینتون چه می‌کند؟

انتشار کتاب خاطرات هیلاری کلینتون با نام «گزینه‌های سخت / Hard Choices» بار دیگر این سیاستمدار را در صدر اخبار پربیننده‌ترین رسانه‌های جهان قرار داد، تا آنجا که وزیر امور خارجه دولت اول اوباما را جدی‌ترین گزینه دموکرات‌ها برای انتخابات آینده ریاست جمهوری آمریکا در صدر اخبار قرار داد؛ حربه‌ای که در آمریکا رایج است و در ایران به رغم اهمیت و تأثیرگذاری ویژه‌ای که دارد، مغفول مانده است.

هیلاری رودهام کلینتون، وزیر سابق امور خارجهٔ آمریکا در کابینه اول باراک اوباما و همسر بیل کلینتون، چهل و دومین رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا و بانوی اول ایالات متحده از سال های 1993 تا 2001 جدی ترین گزینه دموکرات‌ها برای انتخابات ریاست جمهوری 2016 آمریکاست؛ زنی که در سال 2012 از سوی مجله فوربس، پنجمین زن قدرتمند جهان معرفی شد و البته اکنون جایگاه گذشته را ندارد و به همین دلیل چنین حربه‌هایی رفته است.

کلینتون در روزهای اخیر، از یکی از راهکارهای مرسوم بازگشت به صدر اخبار پربیننده ترین رسانه‌های جهان بهره گرفته و کتاب خاطراتش را منتشر کرده است؛ کتابی که با نام «گزینه‌های سخت / Hard Choices» منتشر شده و «نیویورک تایمز» در جریان گفت و گویی که با این سیاستمدار زن داشته، با «لحظات تصمیم‌گیری / Decision Points» خاطرات جورج دبلیو بوش و «ایمان اجداد من / Faith of My Fathers» نوشته جان مک‌کین مقایسه ‌اش کرده است.

هرچند کلینتون در این کتاب که با تیراژ یک میلیون نسخه توسط بنگاه انتشاراتی سایمون و شوستر به چاپ رسیده، بخش‌هایی از مسائل مرتبط با زندگی شخصی‌اش را نیز بازگو می‌نماید، آن گونه که وال استریت ژورنال تحلیل کرده، «گزینه‌های دشوار» شبیه به یک پیش نویس سخنرانی در مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری سال 2016 آمریکاست و همانگونه که ارزیابی‌ها حکایت داشت، حربه انتشار کتاب برای بازگشت به صدر اخبار مدنظر بوده است.

هیلاری کلینتون با انتشار ویدیویی ار فیس بوکش، تأکید کرده که این کتاب را برای سیاستمداران واشنگتن ننوشته، بلکه کتابی برای مردم عادی است که گزینه‌های سخت و انتخاب‌ دشواری را در همه مقاطع زندگی‌شان همچون انتخاب رشته تحصیلی، شغل و همسر پیش رو دارند. با این حال در ضمیمه پیش بینی رسانه‌ها از استقبال از این کتاب، تأکید شده که هیلاری کلینتون، تنها به عرضه یک کتاب نمی‌پردازد، بلکه بخشی از دیدگاه‌های مهم و جهان بینی‌اش را عرضه می‌کند.

hillary-clinton-memoir1
hillary-clinton-memoir1

اما در این باره باید گفت که «گزینه‌های سخت» طبیعتاً بر افزایش شناخت عمومی نسبت به دیدگاهایش کمک خواهد کرد و با توجه به آنکه این کتاب نه لزوماً بر مبنای صداقت و صراحت لهجه، بلکه بیشتر در راستای مصالح سیاسی به نگارش درآمده، طبیعتاً ملاحظاتی که در راستای افزایش هواداران کاندیدای زن دموکرات‌ها برای انتخابات 2016 باشد، پررنگ‌تر و دیگر خاطراتی که ضعف هیلاری کلینتون را در زندگی شخصی یا در مقام وزیر امورخارجه تداعی می‌کند، حذف یا کمرنگ می‌شود.

مکتوب‌سازی خاطرات و تجربیات شخصی و شغلی سیاستمداران در غرب، رخداد تازه‌ای نیست و دهه‌های متمادی است که سیاسیون و دیگر چهره‌ها از این فرصت، افزون بر امکان کسب درآمد، به عنوان ظرفیتی برای ارتقا یا احیای جایگاهشان بهره برداری کرده‌اند و از این منظر رویکردی که هیلاری کلینتون از نسخه‌ای بهره گرفته، پیش از این بارها استفاده شده و در مواردی نیز بسیاری اثرگذار بوده است.

در ایران حسن روحانی با کتاب «امنیت ملی و دیپلماسی هسته‌ای» توجه ویژه به خاطرات را مورد توجه قرار داد؛ اما تنها چهره‌ای که توانست از خاطرات یک ظرفیت سیاسی نیز بسازد، تا این مقطع آیت الله هاشمی بوده است. با این حال دیگر سیاسیون شاید به دلیل ملاحظات و همچنین امکان مچ گیری‌هایی که بعدها با انطباق این خاطرات با دیگر مستندات و خاطرات دیگران وجود دارد، ترجیح داده‌اند در این زمینه محافظه کارانه رفتار کنند و از این ابزار احیای سیاسی بهره برداری نکنند.

این رویکرد البته بیش از آنکه به بازی های سیاسی داخلی ضربه بزند، به تاریخ شفاهی آسیب رسانده، زیرا بسیاری از سیاستمداران و چهره‌هاث مهم و کارآمد در تاریخ در سال‌های اخیر وداع گفته‌اند و معدود خاطرات و دیدگاه‌هایشان درباره دوران کارگزاری‌شان در کشور محدود به معدود گفت و گوهایی می‌شود که با برخی رسانه‌ها داشته‌اند و بخش انبوهی از ناگفته‌هایشان که می‌تواند حتی بر سرنوشت کشور تأثیرگذار باشد، برای همیشه ناگفته خواهد ماند؛ رویکردی که لزوم بازنگری‌اش ناگفته پیداست.

مهاجرت به آمریکا و کانادا
: برای دریافت مشاوره درباره کتاب خاطرات هیلاری کلینتون فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «کتاب خاطرات هیلاری کلینتون» در کادر زیر بنویسید :
5 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید