کد مطلب:  38751 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
تغذیه مناسب و رفع گرمازدگی در کودکان

تغذیه مناسب و رفع گرمازدگی در کودکان

کودکان در تابستان بسیار زیاد در معرض گرمازدگی هستند. فعالیت‌های ورزشی تابستانی مانند: فوتبال، بسکتبال،...
زمان مطالعه: 2 دقیقه

کودکان در تابستان بسیار زیاد در معرض گرمازدگی هستند. فعالیت‌های ورزشی تابستانی مانند: فوتبال، بسکتبال، تنیس، شنا و یا حتی بازی در پارک‌ها آنها را دچار تعریق زیاد و گرمازدگی می‌کند. آسمونی در این بخش در مورد تغذیه مناسب و رفع گرمازدگی در کودکان صحبت می کند.تغذیه مناسب و رفع گرمازدگی در کودکان

از علائم گرمازدگی، بی‌حالی، اسهال، استفراغ، قرمزی صورت و چشمان بی‌حالت و تحرک پایین در کودکان است که می‌تواند صدمات جدی به بار بیاورد.

ما با نکاتی چند در ارتباط با تغذیه و رژیم غذایی مناسب می‌خواهیم از تهوع گرمازدگی و یا حتی درمان آن به کودکان دلبندتان کمک‌رسانی کنیم.

مایعات کافی برای رفع گرمازدگی در کودکان

 مهم‌تر از همه، مصرف آب و مایعات کافی بدون نمک و قند است. فقط آب کافی، حداقل 4 لیوان در روز، مصرف چای، آبمیوه‌ها و نوشابه‌جات قنددار سبب کم‌آبی در کودکان می‌گردد.

حتماً قبل از خروج از خانه در تابستان، کودکان 500 سی‌سی (2 لیوان) آب بنوشند.

کاهش مصرف نمک برای رفع گرمازدگی در کودکان

نکته بعدی مصرف کم نمک در ایام گرما می‌باشد، زیرا سبب کم‌آبی می‌گردد. مثلاً چوب شور، چیپس و پفک، سیب‌زمینی سرخ‌کرده، خیارشور و آجیل شور به کودکان برای تنقلات داده نشود.

از مواد غذایی حاوی سدیم بالا، سوسیس و کالباس است که دارای نگهدارنده بنزوات سدیم نیز می‌باشد. پس سدیم و نمک باید بسیار محدود شود.

برای تنظیم الکترولیت بدن کودکان، موادغذایی حاوی پتاسیم بالا مفید است؛ مثلا: موز، گوجه‌فرنگی، انبه و یا سیب‌زمینی پخته مصرف کنند.

سبزیجات برای رفع گرمازدگی در کودکان

سبزیجات حاوی آب فراوان هستند مانند: سالاد، انواع هویج و کرفس و مخصوصاً خیار به عنوان تنقلات بسیار برای فرزندان دلبند ما مناسب هستند.

غذاهای سرخ‌کرده برای رفع گرمازدگی در کودکان

از دادن غذاهای پرچرب، سیب‌زمینی سرخ‌شده، ساندویچ، سوسیس و کالباس به شدت جلوگیری کنید، زیرا تمامی آب بدن از طریق ادرار دفع می‌گردد و سبب خستگی و کوفتگی در بدن کودکان بدلیل ایجاد رادیکال‌های آزاد می‌گردد.

تغذیه مناسب و رفع گرمازدگی در کودکان
تغذیه مناسب و رفع گرمازدگی در کودکان

شیرینی‌جات برای رفع گرمازدگی در کودکان

از مصرف شیرینی‌جات به شدت در هنگام انجام فعالیت ورزشی جلوگیری کنید.

انواع کیک، بیسکویت شیرین، شکلات، آب‌میوه غیرطبیعی و نوشابه‌جات، انواع سس و غذاهای کنسروی نیز بسیار برای کم‌آبی خطرناک می‌باشد.

بهترین تنقلات برای رفع گرمازدگی در کودکان

پس بهترین تنقلات برای کودکان، میوه‌هایی مانند: هندوانه، طالبی، شلیل و هلو و سبزیجاتی مانند کرفس، هویج و خیار می‌باشد و یا ساندویچ کره با عسل، کره بادام‌زمینی و ساندویچ مرغ و استیک بدون سس و خیار شور، آب گوجه فرنگی‌، آب هندوانه، آب طالبی بدون شکر، بیسکویت‌های بسیار کم شیرین، ساندویچ تخم‌مرغ و ... .

نتیجه‌گیری

در صورت بروز گرمازدگی علاوه بر دادن آب کافی باید الکترولیت به بدن کودک برسد که حاوی آب با پتاسیم، منیزیم بالا است؛ مانند: آب انگور یا خیار، آب گوجه فرنگی به همراه موز، و تا رنگ ادرار روشن نگردد باید این کار ادامه یابد.

: برای دریافت مشاوره درباره تغذیه مناسب و رفع گرمازدگی در کودکان فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «تغذیه مناسب و رفع گرمازدگی در کودکان» در کادر زیر بنویسید :
2 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید