کد مطلب: 2880 درج نظر
زمان مطالعه: 4 دقیقه
سلامت مردم را شوخی گرفته اند

سلامت مردم را شوخی گرفته اند

    نماینده مجلس: در این وضعیت بیماری وبا در کشور پیدا شده است، حتی بیماری سرخک که ‏سال‌ها ریشه‌کن شده بود...
زمان مطالعه: 4 دقیقه

 

 

نماینده مجلس: در این وضعیت بیماری وبا در کشور پیدا شده است، حتی بیماری سرخک که ‏سال‌ها ریشه‌کن شده بود پیدا شده است و مشکلات سلامت مردم هر روز بیشتر می‌شود ...

اعتماد: حسینعلی شهریاری، رییس کمیسیون بهداشت مجلس با حضور در برنامه «نبض» شبکه خبر از وضعیت حاکم بر نظام ‏سلامت انتقاد کرد و دولت را در ایجاد این وضعیت مورد خطاب قرار داد. 

شهریاری گفت: از نظر شاخص پرداخت هزینه‌های ‏سلامت توسط مردم که طبق برنامه باید به زیر 30 درصد کاهش می‌یافت، رو به عقب حرکت کرده‌ایم و طی 3 سال گذشته سهم ‏مردم از هزینه‌های سلامت از 54 درصد به بالای 70 درصد افزایش پیدا کرده است. ‏شهریاری افزود: با سوء‌مدیریت دولت برخی واکسن‌های مورد نیاز مردم پیدا نمی‌شود و وجود ندارد. دولت الان فقط به اندازه حقوق ‏پرسنل وزارت بهداشت برای بخش سلامت بودجه اختصاص می‌دهد و بسیاری از امکانات و برنامه‌های سلامت اجرا نمی‌شوند، حتی ‏کارهای اولیه و پیش پا افتاده بهداشتی هم با مشکل مواجه شده است. ‏رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: در این وضعیت بیماری وبا در کشور پیدا شده است، حتی بیماری سرخک که ‏سال‌ها ریشه‌کن شده بود الان در زیر سن واکسیناسیون پیدا شده است و به خاطر همجواری با کشورهای شرقی و به خاطر اینکه ‏دولت اعتبارات لازم را اختصاص نمی‌دهد، مشکلات سلامت مردم هر روز بیشتر می‌شود. 

 

وی گفت: مجلس در قانون بودجه تمام اعتبارات لازم را برای سلامت مردم پیش‌بینی کرده است، 10 درصد از درآمد هدفمندی ‏یارانه باید به بخش بهداشت اختصاص پیدا می‌کرد، ارز مرجع کافی باید برای واردات دارو و تجهیزات پزشکی اختصاص می‌دادند ‏اما هیچ کدام از این کارها را دولت انجام نداد و به جای آن برای واردات لوازم آرایشی و چوب بستی ارز مرجع اختصاص دادند. ‏وی افزود: بیماران سرطانی مشکلات جدی دارند، به خدا قسم با ما تماس می‌گیرند و نفرین می‌کنند، می‌گویند شما مگر نمایندگان ما ‏نیستید، چرا به مشکلات ما رسیدگی نمی‌کنید، چرا داروهای مورد نیاز ما را فراهم نمی‌کنید، ما بارها این مسائل را به دولتمردان ‏گفته‌ایم. ‏

 

شهریاری ادامه داد: رییس‌جمهوری در مراسم ارائه لایحه بودجه شعار داد که می‌خواهد برنامه پزشک خانواده را دوساله اجرا کند ‏بعد که به سراغ معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی می‌رویم می‌گوید برای اجرای این برنامه پول نداریم؛ به همین سادگی.این ‏طوری سلامت مردم را به شوخی و بازی گرفته‌اند اما مسوولان دولت بدانند که شوخی با سلامت مردم کار خطرناکی است و من ‏تصور نمی‌کنم. جاهایی مثل بانک مرکزی و برخی مراکز تصمیم‌گیری در دولت ناآگاهانه این کارها را انجام می‌دهند. ‏وی گفت: هزینه یک دوره درمان بیماران سرطانی با هرسپتین با قیمت دلار پارسال 50 تا 60 میلیون تومان بود اما حالا همین دوره ‏درمان 200 میلیون تومان تمام می‌شود. چند درصد مردم توان پرداخت چنین هزینه‌یی را دارند، اصلا چند درصد مردم توان پرداخت ‏‏50 میلیون تومان یا حتی 20 میلیون تومان را برای دارو دارند. ‏رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس افزود: یک بیمار برای درمان دریچه میترال قلب باید 37 هزار دلار پرداخت کند که با قیمت ‏دلار پارسال 60 میلیون تومان تمام می‌شد و حالا باید 120 میلیون تومان بابت آن پرداخت کند یعنی عملا به بخش عمده این بیماران ‏باید بگوییم برو بمیر. ‏وی گفت: یک زمان است که مسوولان دولت می‌گویند نداریم اما این چه نداری است که 600 میلیون دلار ارز مرجع برای واردات ‏خودروهای لوکس اختصاص می‌دهند.

 

آن وقت برای واردات دارو حتی با دلار 3 هزار تومانی و 4 هزار تومانی هم در بانک‌ها و ‏گمرگ کارشکنی می‌کنند. ‏نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی گفت: شک نکنید در چنین شرایطی کیفیت خدمات این مراکز افت جدی پیدا می‌کند. ‏این در زمانی است که دولت برخلاف قانون، سهم حوزه سلامت از هدفمندی یارانه‌ها را پرداخت نکرده است. قانون هدفمندی ‏یارانه‌ها را سلیقه‌یی و هر طور که دل‌شان خواست اجرا کردند و سهم بخش سلامت و تولید، صنعت و کشاورزی را ندادند. همین است که این ‏قدر بیکاری در کشور افزایش پیدا کرده است. ‏وی گفت: حتی اعتبار اجرای هدفمندی یارانه‌ها را نیز نتوانستند، تامین کنند و مجبور شدند از بانک مرکزی استقراض کنند و این در ‏حالی است که هزینه گازوئیل برای بخش سلامت 16برابر، هزینه گاز 11 برابر، ‌هزینه آب 5/6 برابر و هزینه برق 2/7برابر شده ‏است در حالی که هیچ منبعی برای جبران آن‌که سالانه حدود 800 تا 900 میلیارد تومان می‌شود دیده نشده است. 

 

شهریاری افزود: در چنین اوضاعی با افزایش نرخ ارز هزینه لوازم مصرفی پزشکی 245 درصد افزایش پیدا کرده است، فیلم ‏رادیولوژی 240 درصد گرانتر شده، اکسیژناتور 247 درصد، ونتیلاتور 300 درصد، گاز هلیوم برای ام ‌آر آی 667 درصد، صافی ‏و دستگاه دیالیز 325 درصد و کیسه خون 350 درصد گرانتر شده است. ‏رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: کل ارز مورد نیاز برای داروی کشور 5/1 میلیارد دلار است و برای تجهیزات ‏پزشکی هم به یک میلیارد دلار ارز مرجع نیاز است در حالی که بعد از گذشت 8 ماه تازه 500 میلیون یورو اختصاص داده‌اند که ‏همین هم تا از مسیر بانک‌های عامل بگذرد و به دست افراد برسد بیش از دو ماه طول می‌کشد در حالی که مسوولان باید هر چه ‏سریع‌تر با تخصیص 5/2 میلیارد دلار جلوی کمبودهای دارو و تجهیزات پزشکی را نیمه اول سال 92 را هم بگیرند. ‏

 

وی گفت: البته حتی اگر ارز مرجع را هم به دارو و تجهیزات پزشکی اختصاص دهند با توجه به اینکه ارز مرجع پارسال هزار و ‏‏50 تومان بود و امسال 1226 تومان است همین تفاوت قیمت، حداقل 17 درصد افزایش قیمت را برای دارو و تجهیزات پزشکی به ‏همراه دارد و در زمانی که بیماران و بیمارستان‌ها مجبورند دارو و تجهیزات مورد نیاز خود را با ارز 3 هزار تومانی و 4 هزار ‏تومانی بخرند معلوم است که ورشکسته می‌شوند و توان ادامه کار را ندارند و شاهدیم که حتی نخ جراحی هم در بیمارستان‌ها به سختی ‏پیدا می‌شود. ‏شهریاری ادامه داد: درباره پزشک خانواده هم که آقای احمدی‌نژاد با وعده اجرای دو ساله آن، می‌خواهد این موفقیت را در ‏کارنامه‌اش ثبت کند، هم باید گفت که اجرای این برنامه برای یک‌سال حدود 5 هزار میلیارد تومان پول می‌خواهد و فقط برای سطح ‏اول آن باید 800میلیارد تومان کنار بگذارند اما دولت بودجه لازم را اختصاص نداده است. ‏وی گفت: وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی حداکثر می‌توانند با کم کردن از اعتبارات درآمد اختصاصی بیمارستان در 3 ‏یا 4 استان کجدار و مریز و دست و پا شکسته به اسم این برنامه کارهایی را بکنند اما معلوم نیست چقدر بتوانند دوام بیاورند و بعد ‏از چند ماه امکان ادامه این مسیر با این بودجه‌ها وجود ندارد و در نهایت اینکه، برنامه پزشک خانواده را کجا اجرا کرده‌اند، چقدر ‏اجرا کرده‌اند و چطور اجرا کرده‌اند، ‌الله اعلم.

معرفی نویسنده:

ثبت نظر درباره «سلامت مردم را شوخی گرفته اند»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

8 - 5 = ?