کد مطلب: 55373 درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
معرفی آرامگاه ناصرالحق در آمل

معرفی آرامگاه ناصرالحق در آمل

گنبد ناصرالحق در زمانه‌های دور به گونه‌ای دیگر بود و به آن گنبد کبود می‌گفتند و 900 سال زیارتگاه جهانیان بود و بعدها تخریب گشت و به دست مرعشیان، گنبد فعلی ساخته شد.

زمان مطالعه: 1 دقیقه

استان شمالی ایران، استان مازندران یکی از استان های مورد علاقه ی بسیاری از توریست ها از نقاط مختلف ایران و بعضی از کشورهای مختلف جهان است.

یکی از شهرهای این استان، شهر «آمل» است که قطب صنعت و صادرات و فرهنگ نام برده می شود. شهر آمل در سال 140 هجری قمری توسط اعراب مسلمان تسخیر شد. این دوره مصادف با به قدرت رسیدن علویان است و شهر آمل به عنوان مرکز طبرستان مورد توجه قرار گرفت. مرکزیت سیاسی، موقعیت سوق‌الجیشی و مجاورت شهر با گذرگاه‌های بین منطقه‌ای، رشد و توسعه شهر را در ابعادی اجتماعی رقم زد.

در این شهر آرامگاه های زیادی در همین رابطه وجود دارد که یکی از آنها، «آرامگاه ناصرالحق» است.

آرامگاه ناصرالحق:

آرامگاه ناصرالحق، آرامگاهی مربوط به سدهٔ 9 ه‍.ق است و در آمل، محله پایین بازار، چاکسر واقع شده که به ‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

گنبد ناصرالحق که یکی از سادات حسنی است در آمل قرار دارد، ناصرالحق، ابومحمد حسن اطروش مشهور به ناصر کبیر از فقه، علماو شعرای توانمند شیعه در قرن سوم ه‍.ق است.

شیخ طوسی او را در شمار اصحاب امام هادی آورده ‌است. او سومین فرماندار تشیع در جهان و حاکم طبرستان بود و از این رو که بر اثر اصابت شمشیری در نبردگاه کر شده بود به اطروش خوانده می‌شد. وی همچنین جد مادری شریف رضی و سید مرتضی است.

این گنبد دارای چند درب ورودی و گنبدی مدور که در سابق دارای سرامیک الوان بود و هنوز تکه‌هایی از ان آثار باقی است.

گنبد ناصرالحق در زمانه‌های دور به گونه‌ای دیگر بود و به آن گنبد کبود می‌گفتند و 900 سال زیارتگاه جهانیان بود و بعدها تخریب گشت و به دست مرعشیان، گنبد فعلی ساخته شد.

بنای اولیه با توجه به متون تاریخی از میان رفته چنان‌که ابن اسفندیار می‌نویسد مقبره و مدرسه و کتابخانهای که او تأسیس کرد و رقبات و موقوفاتی که برای آنها در نظر گرفته شده بود، تا قرن هفتم هجری در آمل بر جای بود.

در مورد این بنا سید ظهیرالدین مرعشی در کتاب تاریخ طبرستان و رویان و مازندران می‌نویسد در سال 814 هجری سید علی ساری به زیارت مشهد مبارک ناصرالحق رفته و به همره سید قوامالدین مرعشی با برادران خود عمارت دیگر بنیاد کردند؛ بنابراین گنبد ناصرالحق از بناهای قرن نهم هـ. ق است.


در داخل بنا، سقف مدور وجود دارد که در بالای آن سوراخی وجود دارد و به گنبد بنا می‌رسد. مولانا اولیاء ا… آملی می نوسید مقبره ناصر الحق در قرن نهم هجری قمری توسط سیدعلی ساری ساخته شده است.

معرفی نویسنده:

نویسنده ر‌ُمان و فعال در بخش‌های مُد و زیبایی، آرایشی و آشپزی
هم‌چنین علاقمند به سریال‌های کره‌ای و اطلاع رسانی در این خصوص داخل آسمونی

ثبت نظر درباره «معرفی آرامگاه ناصرالحق در آمل»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

4 * 6 = ?