کد مطلب: 13147 درج نظر
زمان مطالعه: 5 دقیقه
شادی کنسرت امید جهان کنترل‌ شده است!

شادی کنسرت امید جهان کنترل‌ شده است!

به گزارش آسمونی نقل ار موسیقی ایرانیان «امید جهان» یکی از خوانندگان جنوبی است که با قطعات شاد و ریتمیک خود...
زمان مطالعه: 5 دقیقه

omid-jahan

به گزارش آسمونی نقل ار موسیقی ایرانیان «امید جهان» یکی از خوانندگان جنوبی است که با قطعات شاد و ریتمیک خود معروف شده و به زودی در تهران روی صحنه می‌رود. اولین کنسرت رسمی این خواننده روز نوزدهم دی با همت شرکت «سل فا» به مدیریت «مجید طوسی» برگزار می‌شود و علاقه‌مندان می‌توانند هم اکنون نسبت به تهیه بلیت اقدام نمایند. امید جهان در حالی روی صحنه خواهد رفت که آلبوم رسمی او به نام «وایسا تند نرو» بهار امسال به بازار عرضه شد و او در اجرای پیش‌رو قطعات این مجموعه را هم می‌خواند. ما هم به محل تمرین امید جهان و گروهش رفتیم تا از کم و کیف این برنامه مطلع شویم. او از برنامه‌هایش برای این اجرا سخن گفت و البته گلایه‌هایی هم داشت.

  • *برای کنسرت نوزده دی چه برنامه‌هایی دارید؟

قرار است در این کنسرت حدود دوازده یا سیزده قطعه از آثار خودم را اجرا کنم. علاوه بر آن بخش‌های تکنوازی و حضور پدرم «محمود جهان»، که چهره صاحب سبک موسیقی جنوبی است، روی استیج هم سایر بخش‌های برنامه ما است. همچنین یک بخش از کنسرت من به اجرای موسیقی مذهبی جنوب اختصاص دارد. سنج و دمام‌نوازی در موسیقی مذهبی جنوب جایگاه خاصی دارد و ما هم این بخش را به صورت متفاوت روی استیج اجرا می‌کنیم. اما کلا آثار من در حوزه موسیقی خوزستان است. در جنوب ایران موسیقی بندرعباس و موسیقی بوشهری را هم داریم اما سبک و سیاق غالب در آثار من به موسیقی خوزستان مربوط می‌شود. در کنسرت نوزدهم دی این موسیقی را به شکل متفاوتی معرفی و اجرا می‌کنیم.

  • *در زمینه موسیقی مذهبی فقط سنج و دمام‌نوازی دارید یا موسیقی مذهبی باکلام را هم در برنامه دارید؟

موسیقی مذهبی باکلام را هم داشتیم اما زمان مفید ما برای کنسرت آنقدر زیاد نیست که بتوانیم تمام ابعاد موسیقی جنوب و خوزستان را معرفی کنیم. همچنین موسیقی مذهبی ما شامل سینه‌زنی یا نوحه‌خوانی هم می‌شود اما آن بخش‌های در قالب یک کنسرت نمی‌گند. فقط خواستیم نمادی از موسیقی مذهبی در کنسرت داشته باشیم. ریتم‌های موسیقی مذهبی که توسط سنج و دمام اجرا می‌شود همیشه مورد توجه مردم بوده و در هیئت‌های مذهبی دیده‌ام که برای مخاطبان جالب است.

  • *شما گفتید که سبک و سیاق غالب در آثارتان به موسیقی خوزستان مربوط می‌شود. اما در عین حال منتقدانتان اعتقاد دارند که کارهای «امید جهان» صرفا پاپ است و از موسیقی خوزستان فاصله گرفته است. در این زمینه چه نظری دارید؟

به نظر من آنها اشتباه می‌کنند. پدر من صاحب سبک موسیقی جنوب است و آثار محمود جهان همیشه معرف موسیقی جنوب و خوزستان بوده است. من از منتقدان این سوال را دارم که چطور زمانی که یکی از دوستان خواننده، چنین قطعاتی اجرا می‌کنند نمی‌گویند که ایشان از موسیقی جنوب فاصله گرفته‌اند و فقط پاپ می‌خوانند؟ کار کردن من فاصله گرفتن از موسیقی خوزستان است؟ مردم این سبک کنونی من را دوست دارند ولی ما از موسیقی فولک قدیمی خوزستان هم دور نمی‌شویم. در این کنسرت، اجرای من و گروهم تلفیقی از موسیقی پاپ و موسیقی فولک جنوب است. اما پیش از من، پدرم موسیقی فولک جنوبی را در این کنسرت اجرا می‌کند تا مردم بدانند که این موسیقی بوده و بعدا با پاپ تلفیق شده است. در حال حاضر همه گروه‌ها مثل ما سازهای مختلف را با موسیقی جنوبی تلفیق می‌کنند و ما هم از این قاعده مستثنی نیستیم. مردم اینگونه دوست دارند و ما هم برای مردم کار می‌کنیم.
بعضی‌ها به من می‌گویند که چرا برخی از دوستان خواننده پاپ در زمینه موسیقی جنوب هم فعالیت می‌کنند؟ من هم می‌گویم که چرا ندارد. همه باید باشند و کار کنند و مردم باید بهترین را تشخیص دهند. خوانندگان زیادی از سازهای جنوبی خصوصا نی‌انبان در کنسرت‌های خود بهره می‌برند.

  • *خصوصا «محسن شریفیان» در زمینه نوازندگی نی‌انبان در کنسرت‌های پاپ حضور پررنگی دارد.

من ایشان را نمی‌شناسم و شاید او را دو یا سه بار دیده‌ام که با پدرم در هیئت خوزستانی‌ها سلام علیک داشتند. موسیقی آقای شریفیان از موسیقی ما جدا است. آنها موسیقی فولک بوشهری دارند و ما موسیقی فولک خوزستان را اجرا می‌کنیم. این دو سبک از همدیگر متمایز است و تفاوت‌های زیادی دارند.

  • *در این کنسرت قطعه مشترکی با پدرتان اجرا می‌کنید؟

خیر. به دلیل همین سوال قبلی خودتان که گفتید مردم اعتقاد دارند ما از موسیقی جنوب فاصله گرفته‌ایم می‌خواهیم که پدرم و گروهش یک قطعه که کاملا فولک جنوبی است اجرا کنند. اجرای آنها هم با نی‌انبان و دو ساز پوستی و کوبه‌ای است.

  • *کمی بیشتر در مورد گروه خودتان توضیح می‌دهید؟

همه سازهایی که گروه‌های دیگر در ارکسترهای خود دارند در اجراهای زنده ما هم وجود دارد. سازهایی نظیر گیتار، گیتاربیس، درامز، ویولن و پرکاشن در سازبندی اجرای ما هست. همچنین نی‌انبان و چند ساز کوبه‌ای هم تشکیل‌دهنده بخش دیگری از ارکستر ما است. البته در این کنسرت قطعاتی به گویش‌های دیگر نظیر لری و کردی را هم اجرا می‌کنیم. موسیقی من به موسیقی که یکی از دوستان خواننده پاپ اجرا می‌کند شباهت دارد. ولی ما با غلظت بیشتر روی موسیقی خوزستان تمرکز می‌کنیم. شاید ایشان در بخشی از کنسرتشان صرفا یک ساز جنوبی می‌آید و می‌رود اما در کنسرت امید جهان تمام مدت روی موسیقی جنوب تمرکز می‌شود.

  • *پس با این حساب یک اجرای صد در صد شاد در پیش دارید.

شادی کنسرت امید جهان کنترل‌شده است. چیزی از امید جهان و اجرای او نمی‌بینید که خارج از عرف باشد.

  • *در کنسرت‌هایی که اجرای موسیقی جنوب است، حرکات نمایشی آیینی بوشهر، خوزستان یا بندرعباس جایگاه خاصی دارد. در اجرای نوزدهم دی برای این بخش هم برنامه‌ای تدارک دیده‌اید؟

صد در صد داریم و با غلظت بیشتر در این کنسرت وجود دارد. تا کنون هرآنچه که از یک اجرای زنده موسیقی خوزستانی دیده‌اید شاید کامل نباشد اما کامل‌ترین اجرای این موسیقی در کنسرت من است. البته زمان برای ما بسیار اهمیت دارد. مثلا من به گروه تکنوازی گفته‌ام که شما باید در شش یا هفت دقیقه خودتان را نشان دهید. این گروه را اگر رها کنید در ده یا پانزده دقیقه کاری می‌کنند که مردم خودشان را بزنند! ولی ما نمی‌خواهیم جو سالن بر هم بریزد. با توجه به شرایط ما به گروه اعلام کرده‌ایم که باید در زمان کوتاه بهترین‌ها را ارائه دهید. نوازندگانی هم همراه من هستند که در جشنواره‌های موسیقی مقام کسب کرده‌اند و نوازندگان برتر کشور هستند. به عنوان مثال ساز نی‌انبان از لحاظ نت کامل نیست، ولی نوازنده من در دستگاه‌ها و گام‌های مختلف می‌نوازد. نی‌انبان فقط اینگونه نیست که آن را باد کنید و بنوازید تا ریتم ایجاد شود. نکات فنی زیادی دارد که اغلب نوازندگان نی‌انبان از آنها اطلاع ندارند. همانطور که گفتم نی‌انبان از لحاظ نتی ساز کاملی نیست ولی ما در این کنسرت یکی از قطعات «بتهوون» را با نی‌انبان اجرا می‌کنیم و نوازنده من چنین کاری انجام می‌دهد. من واقعا متعجب شدم و به او گفتم که تو نابغه هستی. زیرا این ساز به آن شکل نیست که هرکسی بگوید من می‌توانم هر قطعه‌ای را با آن اجرا کنم. ولی به هرحال ما نهایتا یک ساعت و نیم یا دو ساعت زمان داریم و یک اجرای سه ساعته برای معرفی موسیقی خوزستان هم کم است. سعی می‌کنیم در این زمان کوتاه بهترین‌ها را ارائه دهیم.

  • *شما قبل از انتشار آلبوم رسمی خود در بهار امسال قطعات پرطرفدار زیادی در فضای مجازی داشتید. آن کارها را هم در این کنسرت اجرا می‌کنید؟

برای برخی از این کارها مجوزهای لازم را اخذ کرده‌ایم و در این کنسرت اجرا می‌شوند.

معرفی نویسنده:

ثبت نظر درباره «شادی کنسرت امید جهان کنترل‌ شده است!»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

7 - 5 = ?