مهاجرت به آمریکا و کانادا
کد مطلب:  2991 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
ورزش هندبال چیست؟

ورزش هندبال چیست؟

 هندبال ورزشی گروهی است که دو تیم شرکت کننده در آن، هر کدام دارای هفت بازیکن در زمین هستند.
زمان مطالعه: 3 دقیقه

هندبال ورزشی گروهی است که دو تیم شرکت کننده در آن، هر کدام دارای هفت بازیکن هستند، از این هفت بازیکن یک نفر به عنوان دروازه‌بان جلوی دروازه می‌ایستد. در ورزش هندبال بازیکنان برای کسب امتیاز باید توپ را درون دروازه حریف جای دهند. در این ورزش از دست برای پاس دادن و شوت کردن استفاده می‌شود. در هندبال تیمی برنده‌است که تعداد گل بیشتری بزند. این بازی در سال 1920 میلادی ابداع گردید. مدت استاندارد بازی هندبال دو نیمه 30 دقیقه‌ای است. آسمونی در ادامه مطلب شما را با هندبال و انواع مختلف آن آشنا می کند.

هندبال چیست؟

ورزش هندبال از جمله ورزش های تیمی است که بین دو تیم در مقابل یکدیگر برگزار می شود. روش های امتیازگیری این ورزش هم مانند فوتبال است. باید در دروازه گل زد اما با دست نه با پا! استفاده از پا در این ورزش خطاست، دقیقاً برعکس فوتبال.

هندبال داخل سالن، هندبال روی چمن، هندبال ساحلی (شنبال)، هندبال چکی، هندبال آمریکایی و هندبال گیلیک، اقسام مختلف هندبال هستند. به هندبالی که به صورت امروزی و در داخل سالن انجام می‌شود، هندبال تیمی، هندبال المپیکی و هندبال اروپایی نیز می‌گویند. هندبال روی چمن و هندبال چکی از انواع خارج سالنی هستند که در گذشته بیشتر مرسوم بوده‌اند. نوع دیگر هندبال که در ساحل‌ها برگزار می‌گردد، هندبال ساحلی یا شنبال (به انگلیسی: sandball) است. شکل و روش هندبال آمریکایی و هندبال گیلیک کاملا" با هندبال مرسوم و آنچه که در المپیک برگزار می‌گردد، متفاوت است. ورزش هندبال یک ورزش سریع است که دارای برخوردهای بدنی فراوان است.

معرفی انواع بازی های هندبال

  • هندبال سالنی یا داخل سالن

همانطور که از نامش پیداست در سالن برگزار می شود. استادیوم آن دقیقاً مانند فوتسال است. اما در هر حال هندبال اندازه مخصوص زمین خود را دارد که یک مستطیل در اندازه 40 متر در 30 متر می باشد.

  • هندبال روی چمن یا چمنی

هندبال روی چمن (Field Handball) نوعی دیگر از ورزش هندبال است. قوانین آن شبیه هندبال سالنی می باشد. این بازی کم کم رو به فراموشی است آخرین جام جهانی که برای این رشته برگزار شد سال 1966 بود.

  • هندبال ساحلی یا شن بال

شن بال نوعی دیگر از هندبال است که از نامش پیداست در ساحل برگزار می شود. قوانین شن بال هم مانند هندبال سالنی است. زمین هندبال ساحلی طول 27 متر و عرض 12 متر و دو منطقه 6 متری برای دروازه‌بان وجود دارد.

  • هندبال چکی

هندبال چکی دسته ای دیگر از ورزش هندبال است که بصورت اوت دور (خارج از سالن) برگزار می شود. پیدایش این ورزش از کشور چک بوده است. هندبال چکی در سال 1905 در پراگ (پایتخت جمهوری چک) ابداع شد. اندازهٔ زمین آن 45 در 30 متر است. دروازه‌ها نیز هر کدام دارای 2.4 متر بلندا و پهنایی به اندازهٔ 2 متر هستند.

  • هندبال آمریکایی

هندبال آمریکایی تاریخچه ای بسیار دیرین دارد و حتی قبل از کشف آمریکا گفته می شود. انواع مختلفی از هندبال آمریکایی وجود دارد که به شکل های گوناگون با قوانین مختلف انجام می شوند اما مهمترین قانون امتیاز این است که طرف مقابل قبل از اینکه توپ برای بار دوم به زمین بخورد باید آن را به سمت دیوار برگشت بدهد، هندبال چینی، هندبال دیواری، هندبال زندان (Prison Handball) و هندبال مدرسه ای از دیگر اسامی و مخلفات این نوع ورزش هستند.

  • هندبال نشسته

هندبال نشسته مخصوص کسانیست که معلولیت جزئی دارند. این ورزش هم مانند والیبال نشسته است. قوانین این هندبال مانند هندبال است.

  • هندبال ویلچری

همانطور که از نامش پیداست بازیکنان بر روی ویلچر بازی هندبال را برگزار می کنند. این ورزش مخصوص افراد ویلچری است.

دوره‌های زمانی بازی هندبال

در بازی استاندارد برای افراد بالای 16 سال، در دو نیمه 30 دقیقه‌ای و یک زمان استراحت 10 دقیقه‌ای میان این دو نیمه برگزار می‌شود. برای افراد 12 تا 16 سال، در دو نیمه 25 دقیقه‌ای و یک زمان استراحت 10 دقیقه‌ای میان این دو نیمه برگزار می‌شود. برای افراد 8 تا 12 سال، در دو نیمه 20 دقیقه‌ای و یک زمان استراحت 10 دقیقه‌ای میان این دو نیمه برگزار می‌شود. و تیمی برنده‌است که بیشترین گل را به تیم حریف بزند.

انواع خطاها در هندبال

در این بازی کارت زرد وجود دارد که کارت زرد دوم به معنای اخراج است البته اخراج در هندبال 2 دقیقه‌است وبعد از این مدت بازیکن دو باره به زمین بازمی‌گردد. هر 3 اخراج 2 دقیه اخراج کامل از بازی را به همراه دارد که داور آن را با کارت قرمز نشان می‌دهد.

اندازه توپ هندبال

توپ هندبال سایز 3
توپ هندبال سایز 3
  • سایز III: در بازی مردان، بزرگتر از 16 سال: محیط توپ هندبال 58 تا 60 سانتیمتر و وزن آن 425 تا 475 گرم است.
  • سایز II: در بازی زنان، پسران نوجوان بین 12 تا 16 سال و دختران بزرگتر از 14 سال: محیط توپ هندبال 54 تا 56 سانتیمتر و وزن آن 325 تا 375 گرم است.
  • سایز I: خردسالان بزرگتر از 8 سال: محیط توپ 290 تا 330 و وزن توپ 50 تا 52 گرم است.

زمین بازی هندبال سالنی

زمین هندبال سالنی
زمین هندبال سالنی

زمین بازی یک مستطیل در اندازه 40 متر در 30 متر است. منطقه ایمنی پیرامون زمین دست کم 1 متر از خط‌های طولی زمین فاصله دارد و در قسمت خط گل نیز 2 متر دورتر از خط گل می‌باشد. پهنای خط کشی زمین بازی، در هندبال 5 سانتیمتر می‌باشد اما خط کشی میان دو تیر یک دروازه 8 سانتیمتر پهنا دارد.

مهاجرت به آمریکا و کانادا
: برای دریافت مشاوره درباره ورزش هندبال چیست؟ فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «ورزش هندبال چیست؟» در کادر زیر بنویسید :
4 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید