کد مطلب:  4192 
2 نظر
2 نظر
زمان مطالعه: 5 دقیقه
آشنایی با استان همدان

آشنایی با استان همدان

درباره استان همدان استان همدان یکی از استان‌های ایران است. مرکز این استان شهر همدان است. استان همدان به...
زمان مطالعه: 5 دقیقه

درباره استان همدان

استان همدان یکی از استان‌های ایران است. مرکز این استان شهر همدان است.

استان همدان به وسعت 19493 کیلومتر مربع از شمال به استان زنجان و استان قزوین، از جنوب به استان لرستان، از مشرق به استان مرکزی و از مغرب به استان‌های کرمانشاه و کردستان محدود می‌شود. و بین مدارهای (33 درجه و 59 دقیقه) تا (35 درجه و 48 دقیقه) عرض شمالی از خط استوا و (47 درجه و 34 دقیقه) تا (49 درجه و 36 دقیقه) طول شرقی از نصف النهار گرینویچ قرار گرفته‌است و بر پایه آخرین تقسیمات کشوری (سرشماری سال 1375و اصلاحات بعدی) شامل 8 شهرستان، 27 شهر، 23 بخش، 71 دهستان و 1120 روستاست.

استان همدان از نظر مساحت از استان های کوچک ایران است و دارای رتبه 23 در بین سی استان می‌باشد. همچنین استان همدان از نظر جمعیت با حدود یک میلیون و هفتصد هزار نفر دارای رتبه 14 می‌باشد

جمعیت استان همدان

جمعیت: 1074428 نفر مرکز استان:همدان

تعداد شهرستان:9

تعداد بخش: 22

تعداد شهر: 24

تعداد دهستان: 51

تعداد آبادی: –

مساحت: 129284٫859 کیلومتر مربع

گویش در استان همدان

زبان اکثریت مردم استان همدان فارسی است و زبان مرکز استان و زبان مرتبط استان نیز فارسی میباشد. اما بعلت همجواری با استان های لرستان، کردستان و زنجان دارای گویشورانی از زبان های لری، کردی و ترکی نیز می باشد.در استان همدان زبان‌ها و گویش‌های گوناگونی رایج است که فارسی، ترکی، لری و لکی و کردی از مهم‌ترین آن‌ها به‌شمار می‌روند. فارسی‌زبانان بیشتر ساکنان مرکز استان (شهر همدان) را تشکیل می‌دهند و از قدیمی‌ترین مردم این منطقه محسوب می‌شوند که از دوران مادها در این سرزمین اسکان یافته‌اند. در شمال، غرب و شرق استان (562 روستا) به زبان ترکی، در مرکز استان (شهر همدان) بیشتر به زبان فارسی، در جنوب استان (255 روستا) به زبان‌های لری و لکی و در غرب و شمال غرب استان (159 روستا) به زبان کردی تلکم می‌شود.رفتن به استان

با هواپیما

از شهرهای مختلف برای فرودگاه همدان پرواز مستقیم وجود دارد

با اتوبوس

از شهرهای مختلف برای این استان اتوبوس وجود دارد خصوصا از کردستان و کرمانشاه

با اتومبیل

از شرق از مسیر نوبران -فامنین و کمیجان -قهاوند و اراک-ملایر

از جنوب از مسیر بروجرد- ملایر

از غرب از مسیر از کنگاور به تویسرکان و اسدآباد و قروه - همدان

از شمال از مسیر قیدار-کبودرآهنگ

نقاط دیدنی استان همدان

مجسمه شیرسنگی : از یادمان‌های تاریخ باستان در شهر همدان مجسمه شیر سنگی است که در انتهای خیابان 12 متری سنگ شیر و در وسط میدان مربع شکلی به همین نام قرار گرفته‌است. تپه‌ای که در حال حاضر مجسمه شیر سنگی بر روی آن واقع شده تپه باستانی است زیرا تابوت متعلق به دوره اشکانی ازآن محل کشف شده و فعلاً در موزه تپه هگمتانه نگهداری می‌شود. این مجسمه به همراه قرینه اش ابتدا در دروازه شهر همدان قرار داشته‌است و اعراب به هنگام فتح همدان آن را باب الاسد به معنی دروازه شیر نامیده‌اند.

در سال 319 ه.ق نیز که دیلمیان همدان را به تصرف خود در آوردند دروازه شهر را به کلی تخریب کردند. مردآویج دیلمی قصد داشت یکی از آنها را به ری منتقل نماید ولی چون موفق نشد پنجه‌های یکی از شیرهارا شکست و دیگری را به طور کامل تخریب نمود مجسمه آسیب دیده تا سال 1328 هجری شمسی بر روی زمین افتاده بود تا اینکه مهندس سیحون طراح و معمار آرامگاه بوعلی آن را در محل فعلی نصب کرد.

 

شهر باستانی هگمتانه:تپه هِگْمَتانه تپه‌ای تاریخی با پیشینه‌ای متعلق به دوران مادها است که در شهر همدان قرار دارداز جمله ویژگیهای شهر باستانی هگمتانه، معماری و طرح و نقشه منظم این شهر بوده، که در بین آثار باستانی به دست آمده کم‌سابقه‌است. آثار کشف شده حاکی از وجود یک شبکهٔ منظم و پیشرفتهٔ آب‌رسانی در شهر حکومتی مادها و پارت‌ها است لوح زرین به نام «آریارمنه»: این لوح از زرِ ناب و به ابعاد 12 در 8 سانتیمتر و دارای 10 سطر به خط میخی است. «آریارمنه»، جدّ داریوش اول است. بنا به اظهار نظر باستان‌شناسان، این لوح قدیمی‌ترین اثر تاریخی است ودر موزهٔ برلن آلمان نگهداری می‌شود. بنا به گزارش کتاب هگمتانه تا امروز (چاپ سال 1332)، 8 قطعه لوح زرین و سمین از کشفیات تپه هگمتانه و تخت جمشید بدست آمده که 5 لوح طلا و یک نقره مربوط به تپه هگمتانه همدان است و تنها یک لوح طلا و یک نقره مربوط به تخت جمشید است. همین نکته اهمیت تاریخی و باستانی تپه هگمتانه را بهتر از هر مطلبی دیگر نشان می‌دهد.

 

تپه توشیجان ملایر:نوشیجان آتشکده و قلعه‌ای باستانی در 15 کیلومتری غرب ملایر در منطقه‌ای به نام «شورکات» و در کنار رودخانهٔ خرم‌آباد می‌باشد. با کاوش‌های باستان‌شناسان دراین تپه باستانی سه طبقه شناسایی شد که طبقه اول را به مادها، طبقه دوم را به هخامنشیان و طبقه سوم را به ساسانیان نسبت می‌دهند.

این تپه در سال 1346 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده‌است.

بقایای آثار بدست آمده از تپه مربوط به مادها و شامل موارد زیر 

بنای قدیمی جبههٔ غربی تپه که نخستین آتشگاه است تالار ستون‌دار آپادانا معبد اصلی اتاق‌ها و انبارها تونل - که احتمالاً ایجاد آن جنبه امنیتی داشته‌است

کتیبه‌های گنج‌نامه : 

که یادگاری از دوران داریوش و خشایارشای هخامنشی است، بر دل یکی از صخره‌های کوه الوند در فاصله 5 کیلومتری غرب همدان و در انتهای درهٔ عباس آباد حکاکی شده‌است. کتیبه‌ها هر کدام در سه ستون 20 سطری به زبان‌های پارسی قدیم، بابلی و عیلامی قدیم نوشته شده‌اند. متن پارسی در سمت چپ هر دو لوح جای گرفته‌است و پهنایی معادل 115 سانتی متر دارد. متن بابلی در وسط هر دو کتیبه نوشته شده و متن عیلامی در ستون سوم قراردارد.

مقبره حیقوق نبی تویسرکان : حَبَقّوق (عبری: חֲבַקּוּק به معنی "در آغوش می‌گیرد) از پیامبران بنی‌اسرائیل است که حدود 700 قبل از میلاد زندگی می‌کرده و در زمان پادشاهی کورش بزرگ به ایران مهاجرت و در تویسرکان ساکن شده و در همین شهر مُرده‌است. در تویسرکان آرامگاهی برای او برپا شده‌است. وی نگهبان معبد بزرگ یهودیان در اورشلیم بوده‌است.

حدود سال 590 قبل از میلاد، بخت النصر پادشاه کلده به اورشلیم حمله کرد و گروهی از یهودیان را به قتل رساند و نزدیک به بیست هزار نفر از آنان را اسیر و به شهر بابل پایتخت کلده که نزدیک بغداد فعلی قرار داشت انتقال داد. حیقوق نبی در بین این زندانیان بود و مدت طولانی در زندان به سر برد. در سال 548 قبل از میلاد، کورش بزرگ پادشاه ایران به کلده حمله کرد و در جنگی لشکریان کلده را شکست داد و بابل را تصرف کرد و طی فرمانی دستور آزادی کلیه اسرا و زندانیان یهود را صادرنمود. پس از آزادی از بند اسارت بابلیان، حبقوق پیامبر به ایران مهاجرت کرد و در شهر تویسرکان یا رودآور ساکن شد.

آرامگاه حیقوق نبی در تویسرکان طی قرون متمتدی چندین بار بازسازی شده‌است. این آرامگاه یکی از قدیمی‌ترین آثار تاریخی ایران محسوب می‌شود.

غار علی‌صدر:

تنها غار تالابی ایران و از معدود غارهای آبی جهان است. این غار در ارتفاعات ساری قیه نزدیک روستای علیصدر (یا علی سرد) شهرستان کبودراهنگ (استان همدان) واقع شده است. ارتفاع غار از سطح دریا 2100 متر است. محوطه غار دالان‌های پیچ در پیچ و دهلیزهای متعددی دارد. از مجموعه رشته آبها، دریاچه بزرگی در درون غار بوجود آمده و از این رو نفوذ به عمق غار تنها با قایق میسر است. غار علی‌صدر یکی از دیدنی‌های جهانگردی استان همدان است.

سد اکباتان:

یکی از سدهای استان همدان است. این سد در نزدیکی شهر یالفان در 10 کیلومتری شهر همدان بر رود قره سو احداث شده‌است.

ارتفاع سد در زمان ساخت 54 متر (از پی) بوده است و در حال افزایش به 79 متر می‌باشد

پیست اسکی الوند:

یا تاریک دره مکانی برای ورزش اسکی در استان همدان است

تپه عباس آباد راه تاریخی توریستی همدان به تویسرکان آتشکده بهرام- پارک سیفیه ملایر

گنبد علویان برج قربان مسجد جامع همدان مقبره استر و مردخای آرامگاه بوعلی سینا آرامگاه عارف قزوینی آرامگاه باباطاهر آرامگاه میر رضی الدین در تویسرکان

گردآوری: سعید زنگنه

نظر خود را درباره «آشنایی با استان همدان» در کادر زیر بنویسید :
4 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید