کد مطلب: 31166 درج نظر
زمان مطالعه: 5 دقیقه
نرخ حج تمتع و عمره مفرده

نرخ حج تمتع و عمره مفرده

همانطور که می دانید نرخ حج تمتع و عمره مفرده هر ساله تغییر می کند و شاید یکی از دلایل آن مشکلات سیاسی بین...
زمان مطالعه: 5 دقیقه
نرخ حج تمتع و عمره مفرده
نرخ حج تمتع و عمره مفرده


همانطور که می دانید نرخ حج تمتع و عمره مفرده هر ساله تغییر می کند و شاید یکی از دلایل آن مشکلات سیاسی بین ایران و کشور عربستان باشد. آسمونی در این بخش جدیدترین نرخ حج تمتع و عمره مفرده را منتشر می کند.

نرخ حج تمتع و عمره مفرده

قیمت حج تمتع

روابط عمومی سازمان حج و زیارت طی اطلاعیه‌ای درباره قیمت کاروانهای حج تمتع سال آینده اعلام کرد: با وجود افزایش نرخ ارز و افزایش هزینه‌ها در کشور میزبان، خادمان زائران بیت‌الله الحرام تمام همت خود را به‌کار بستند تا هزینه‌های حج سال جاری کمترین میزان افزایش را داشته باشد.

پایین‌ترین قیمت کاروانهای حج سال 97، حدود 12 میلیون و 100 هزار تومان  و قیمت گرانترین کاروان حج سال آتی، حدود 17 میلیون و 100 هزار تومان است.

هزینه تمام شده برای سفر حج بالاتر از ارقام فوق بوده اما در راستای تامین رفاه حجاج بیت‌الله الحرام با پیگیری سازمان حج و زیارت و مساعدت بانک ملی ایران، مبلغ یک میلیون و 400 هزار تومان تحت عنوان مساعدت بانک به زائرانی که طی سالهای گذشته در بانک ملی ثبت‌نام کرده بودند، از سرجمع هزینه های تمام شده کسر و به رقم حداقل 12 میلیون و 100 و 17 میلیون و 100 هزار تومان رسیده است.

در هنگام ثبت نام علاوه بر مبلغ ثبت نام اولیه زائران در بانک، سود ودیعه حج ایشان نیز محاسبه و از کل هزینه کاروان کسر خواهد شد و زائران تنها هزینه ما به التفاوت را پرداخت خواهند کرد.

ضمناً به منظور تامین رفاه زائران تمهیداتی اندیشیده شده تا هزینه سفر حج در دو مرحله از زائران دریافت شود که بخش اول هزینه‌ها مبلغ ده میلیون تومان خواهد بود که مبلغ ثبت نام اولیه زائران در بانک و همچنین سود سپرده حج از آن کسر خواهد شد و زائران در این مرحله تنها هزینه ما به التفاوت تا سقف ده میلیون تومان را پرداخت خواهند کرد.

لازم به توضیح است در خصوص پرداخت بخش دوم هزینه‌های سفر حج اوایل سال آینده اطلاع رسانی لازم صورت خواهد پذیرفت.

قیمت حج عمره مفرده و آخرین وضعیت راه اندازی آن

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: تلاش می کنیم برای حج سال 97 سهمیه حجاج را به 90 هزار نفر برسانیم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ به نقل از میزان، رئیس سازمان حج و زیارت گفت: تلاش می کنیم برای حج سال آینده سهمیه حجاج را به 90 هزار نفر برسانیم.

حمید محمدی گفت: در مذاکراتی که برای حج 97 در اوایل دی ماه برگزار شد­، به دلیل قطع روابط ایران و عربستان، روی همان مسائل اصولی که در حج گذشته دغدغه و نگرانی مردم بود و در مذاکرات حج 96 مورد توافق قرار گرفته بود، تاکید و در متن توافقنامه حج 97 نیز آورده شد.

وی افزود: علاوه بر این در حوزه اجرایی، برای بهبود عملیات اجرایی حج راهکار هایی در متن توافقنامه درج شد. ارسال اقلام تدارکاتی از ایران یکی از آنهاست؛ با توجه به اینکه حدود یک ماه هموطنانمان در عربستان به سرمی برند و تدارکات غذایی باید منطبق با ذائقه مردم باشد و بعضی اقلام در عربستان وجود ندارد این را نیز به عنوان یک بند در توافقنامه آوردیم که اقلام تدارکاتی را از ایران ببریم.

رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه امکان استفاده حجاج ایران از خدمات پزشکی عربستان­­، یکی دیگر از امتیازات حج 97 است، گفت: قبلا هم به طور معمول از خدمات پزشکی عربستان در مکه و مدینه استفاده می شد، اما در منا و عرفات ساز و کار ویژه ای دیده شد که با توجه به برگزاری حج در فصل گرما و بیشتر شدن بیماری ها، بتوانیم با استقرار مترجم و افرادی هماهنگ کننده، از خدمات پزشکی عربستان­ در منا و عرفات هم استفاده کنیم.

hajj-price
hajj-price


وی با اشاره به اینکه سال گذشته در حوزه خدمات کنسولی اشکالاتی وجود داشت و در توافقنامه حج 97 برطرف شده است، گفت:: در متن توافقنامه آمده که خدمات کنسولی به حجاج ایران در ذیل دفتر حفاظت از منافع جمهوری اسلامی ایران که کشور سوئیس عهده دار آن خواهد بود، خدمات کنسولی نیز به ارائه شود که این مزیتی است تا مطمئن باشیم خدمات بهتری به حجاج عزیزمان ارائه می شود.

رئیس سازمان حج و زیارت در بر شمردن چهارمین امتیاز حج 97 نسبت به سال گذشته با تاکید بر اینکه امار حجاج هر کشور به نسبت جمعیت همان کشور مشخص می شود، گفت:: سال گذشته تعداد حجاج ایرانی 79 هزار و 900 نفر بود که با احتساب سهمیه اضافه ای به دلیل فاجعه منا­ و عوامل اجرایی به بیش از 86 هزار نفر رسید، اما امسال­ سهمیه کشورمان 82 هزار و 700 نفر است که درخواست داده ایم 5 هزار سهمیه اضافه بگیریم که اگر این اتفاق بیفتد با احتساب سهمیه عوامل حج کشورمان، حدود 90 هزار نفر زائر خواهیم داشت.

محمدی با تاکید بر اینکه پیگیری فاجعه منا همچنان در متن توافقنامه آمده است و مسئولین حج عربستان هم تاکید کردند که نتیجه بررسی ها را اعلام خواهند کرد، گفت:: در پرداخت جبران خسارت خانواده شهدای مسجد الحرام­ که با تاخیر مواجه شده است، نیز در متن توافق نامه آمده که از طریق سازمان حج انجام شود.

وی گفت: همچنین در یک بند از توافقنامه 97 از نظم و انضباط حجاج ایرانی در برگزاری مناسک حج نیز تقدیر شده و تاکید کرده است که حجاج کشورمان در حج 96 عالی عمل کرده اند.

رئیس سازمان حج و زیارت در خصوص فراخوان سازمان از ودیعه گذاران حج گفت:: امسال طرح جدیدی را اجرا کردیم که از چهارم بهمن همه کسانی که با دارای اولویت تشرف هستند (تا سی آبان 85)، باید برای تکمیل ثبت نام به سامانه حج مراجعه و اطلاعات خودشان را تکمیل و تفاوت های احتمالی نشانی، شماره تلفن و احیانا بیماری خود را اصلاح کنند.

محمدی با تاکید بر این که اطلاعات علاقه مندان تشرف کمک زیادی به سازمان در برنامه ریزی دقیق در آموزش ها، کلاس های توجیهی و مسائل پزشکی می کند، گفت: در این صورت مشخص می شود چه مشکلات پزشکی بیشتر است تا مرکز پزشکی بر این اساس برنامه ریزی نماید.

وی در خصوص اطلاعات کاروان ها و نحوه­ انتخاب کاروان توسط حجاج نیز گفت: به زودی اطلاعات مربوط به کاروان ها را اعلام می کنیم تا حجاج از حالا بدانند نحوه انتخاب کاروان ها به چه شکل است و تفاوت قیمت­ آن ها در چیست و پس از ارائه این اطلاعات اوایل اسفند ثبت نام قطعی و اسامی مدیران کاروان ها را اعلام می کنیم و پس از آن معاینات پزشکی آغاز خواهد شد.

رئیس سازمان حج و زیارت­ با تاکید بر اینکه در مورد هزینه های حج از حالا نمی شود رقمی را به طور قطع اعلام کرد، گفت:: به طور میانگین 3 هزار و 350 دلار هزینه ارزی هر حاجی است؛ بنابراین نرخ ارز در هزینه تمام شده تاثیر گذار است، اما تلاش می کنیم با کمک و مساعدت بانک مرکزی این هزینه را متعادل کنیم تا فشار زیادی به زائران نیاید.

محمدی با اشاره به افزایش هزینه ها در عربستان­ گفت:­ از ابتدای سال 2018 حدود 5 درصد مالیات بر ارزش افزوده وضع شده است، علاوه بر اینکه گرانی های دیگری در قیمت مسکن و حمل و نقل­­ هم در عربستان تاثیر گذار است، اما تلاش سازمان حج بر این است که هزینه ها افزایش پیدا نکند، در هر صورت بزودی نرخ ها در درجات مختلف اعلام خواهد شد.

وی در خصوص از سرگیری عمره مفرده نیز گفت: به دلیل قطع روابط دو کشور، از سرگیری عمره نیازمند پیش بینی ساز و کاری ویژه است تا با توجه به عدم فعالیت سفارت و کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در عربستان، نحوه حمایت حقوقی در عمره کاملا مبهم است.

رئیس سازمان حج وزیارت با تاکید بر اینکه عمره در عربستان به بخش خصوصی واگذار شده است، گفت: برای حج تمتع، با وزارت حج عربستان توافق می کنیم، اما بخش خصوصی متولی عمره مفرده است، بنابراین شرایط مساعدی وجود ندارد تا اطمینان پیدا کنیم که ما می توانیم حمایت های لازم را از زائرانمان داشته باشیم و خدمات خوبی به آن ها ارائه کنیم­­.

در صورت نیاز به راهنمایی در خصوص موضوع فوق از طریق تلفن ثابت با شماره 02170705154 تماس بگیرید.

معرفی نویسنده:

محتوا و مقالات پروفایل عمومی آسمونی توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، و بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

ثبت نظر درباره «نرخ حج تمتع و عمره مفرده»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

8 - 2 = ?